21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

התאבדות (אובדנות) ומחשבות אובדניות - מידע רפואי

Suicide
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

לעזור לאחרים במצוקה

הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות אם חושבים שאדם נמצא במצוקה ועלול להתאבד הוא לעודד אותו לדבר על רגשותיו ולהקשיב למה שהוא אומר.
לא קל לאנשים לדבר על בעיותיהם וקשייהם. על אף הפיתוי לייעץ ולהציע עזרה ופתרונות, הדבר החשוב ביותר הוא לספק אוזן קשבת, כדי שהאדם הנמצא במצוקה ידע שהוא חשוב וכי יש מי שדואג לו.
אם אתם סבורים שקיימת סכנה מיידית לחייו של האדם במצוקה, אל תשאירו אותו לבדו ולו לרגע אחד.

אל תשפטו

חשוב להימנע מלשפוט או להעביר ביקורת על דרך החשיבה וההתנהגות של האדם הנמצא במצוקה, גם אם אתם סבורים שהיבטים מסוימים בהתנהלותו (לדוגמה, שתייה מופרזת של אלכוהול או צריכת סמים) מחמירים את בעיותיו. הדגשת עובדות אלו במצב הנוכחי לא תועיל ואף עלולה להזיק.

הביעו אמפתיה

קיים הבדל בין סימפתיה לאמפתיה. סימפתיה משמעותה לומר: 'אני מבין איך אתה מרגיש' או 'זה ממש נורא'. אמפתיה משמעותה לומר: 'אני רואה שאתה חש עצב.'
אמפתיה היא ההכרה בתחושותיו של האדם מבלי לקחת בעלות על בעיותיו או לשפוט אותו ואת התנהלותו.

שאלו שאלות

דרך שאלת שאלות אפשר לשלוט ולנתב את השיחה, תוך שמאפשרים לאדם לדבר על רגשותיו. אל תנסו להשפיע על מה שהוא אומר ואפשרו לו לדבר בצורה כנה וגלויה.
שאלו שאלות פתוחות אשר יאפשרו את המשך השיחה. לדוגמה: 'איפה זה קרה?', 'מה עוד קרה?', 'כיצד הרגשת?'. לא רצוי לשאול שאלות ישירות שעלולות לגרום לאדם לחוש מאוים. כמו כן, מומלץ להימנע ממשפטים או אמירות שעלולות לסיים את השיחה, כגון: 'אני יודע איך אתה מרגיש' או 'אל תדאג'.

קבלת עזרה מקצועית

אף ששיחה עם אדם קרוב עשויה להקל על תחושת המצוקה ולתרום לתחושת ביטחון, רגשות אלו לרוב אינם נמשכים לאורך זמן ויש צורך בקבלת עזרה מגורם מקצועי בתחום בריאות הנפש.
הגורמים המקצועיים יוכלו להתייחס לא רק לרצון להתאבד אלא ידעו גם כיצד להתמודד עם הגורמים אשר הובילו את האדם לתחושות קשות אלו.