29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.07.2013 

השמנה - מידע רפואי

Obesity
מעודכן לתאריך  08.07.2013 

מבוא להשמנה

השמנה מוגדרת כמצב בו משקל האדם ביחס לגובהו עולה על התקין. המדד המקובל למידת ההשמנה הוא מדד מסת הגוף (BMI) אשר מחושב על ידי חלוקת משקל הגוף (בקילוגרמים) בריבוע הגובה (במטרים). השמנה על כול דרגותיה נובעת מעודפי שומן שהגוף אוגר ברקמות.
  • ערכי BMI שבין 25 ל-29.9 מוגדרים כמשקל עודף.
  • ערכי BMI שבין 30 ל-39.9 מוגדרים כהשמנה.
  • ערכי BMI מעל 40 מוגדרים כהשמנה קיצונית (morbidly obese).
 
יחד עם האמור, עבור ספורטאים מקצועיים, אצלם מסת השרירים גדולה באופן קיצוני, עלול המדד להצביע על משקל עודף גם כאשר רמת השומן ברקמות הגוף תקינה.
דרך נוספת למדוד השמנה היא מדידת היקף המותניים. גברים בעלי היקף מותניים העולה על 94 ס"מ, ונשים בעלות היקף מותניים העולה על 80 ס"מ נתונים בסכנה לפתח בעיות בריאות הנובעות ממשקל יתר.

מה כול כך רע בהשמנה

השמנה מעלה את הסיכון לפתח מצבים מסכני חיים כמו:
 
בנוסף, השמנה פוגעת באיכות החיים ועלולה לגרום לדיכאון ברמה חמורה.

הגורמים להשמנה

  1. צריכת יותר קלוריות מאשר אלו ש'נשרפות' (מה שלא נשרף הופך לשומן). מרבית מקרי ההשמנה נובעים מאורח החיים המודרני שמחד מנגיש מוצרי מזון עתירי קלוריות ומאידך מפחית את מידת הפעילות הגופנית. אנשים צורכים יותר שעות 'כיסא' (מול הטלוויזיה או האינטרנט), הולכים פחות ומבצעים פחות מידי פעילות גופנית.
  2. תורשה. אנשים בעלי קצב חילוף חומרים איטי יותר יהיו בעלי נטייה טבעית להשמנה.
  3. מחלות או צריכת תרופות מסוימות.
  4. מצבים נפשיים (דוגמת דיכאון) שהם מעוררי אכילה ומפחיתי פעילות גופנית.
 

הטיפול בהשמנה

אין מטה קסמים שיכול לפתור את בעיית השמנה בן לילה. הפחתת משקל דורשת שינויים באורח החיים, היינו שינוי הרגלי תזונה ופעילות גופנית. סדנאות ותוכניות להפחתת משקל דורשות מהמטופל מודעות ומחויבות. חובה להדגיש כי לאנשים בעלי משקל עודף, ובמיוחד לסובלים מעודף משקל ניכר, כול הפחתה במשקל תתרום לבריאות הגופנית והנפשית (כולל העלאת הביטחון העצמי) ותפחית סיכון ללקות במחלות מסכנות חיים.
הטיפול בהשמנה יכול להתבצע במסגרת מפגשים אישיים עם דיאטנית ועם מאמן כושר או במסגרת קבוצתית, או שילוב של שניהם. לאנשים המצויים במסגרת להפחתת משקל מומלץ להישקל באופן תדיר ולעשות שימוש בתוכנת מעקב (מעקב תזונה, פעילות גופנית ומשקל).
במקרים מסוימים ראוי ללוות את תהליך הפחתת המשקל בייעוץ פסיכולוגי, כי הרגלי האכילה נעוצים פעמים רבות בדרכי התפיסה של האוכל שיש לשנותן וכן הייעוץ עשוי לסייע להתמודדות עם השינויים הנדרשים בהרגלי החיים.
לעיתים ימליץ הרופא על שילוב של נטילת תרופות יחד עם שינויי תזונה ופעילות גופנית. בדרך כלל מדובר על לורקווס או על אורליסטאט.
במקרים קיצוניים, בהם מידת ההשמנה נחשבת למסכנת חיים, ושאר שיטות הטיפול לא השיגו את השיפור המיוחל במשקל, יתכן שיומלץ על ניתוח לקיצור הקיבה.