26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.07.2013 

השמנה - מידע רפואי

Obesity
מעודכן לתאריך  08.07.2013 

הריון והשמנה

השמנה מהווה בעיה חמורה עבור נשים בהריון או עבור נשים הרוצות להרות, כי לעיתים לא מעטות משקל עודף מקשה על כניסה להריון. הדרך הטובה להגן על בריאות האישה ועל בריאות העובר היא להפחית משקל טרם כניסה להריון.
כמובן שבעת הריון מדד ה- BMI אינו משקף אם האישה בעלת עודף משקל או לא. יחד עם זאת כול אישה שמדד ה- BMI שלה טרם כניסה להריון עלה על 30 תיחשב לסובלת מעודף משקל ניכר.
עודף משקל ניכר עלול להפחית את יעילות הטיפול לכניסה להריון וכן לגרום לעליית הסיכון להפלה, לסוכרת הריון, לעליית לחץ הדם, לעלייה בצמיגות הדם, לטחורים לאחר הלידה ולבעיות בהנקה. נשים שמנות הן בעלות סיכון מוגבר לפתח סיבוכים בעת ההריון דוגמת סוכרת הריון או עלייה מסוכנת בלחץ הדם.
גם אם ברור שהאישה ההרה סובלת מעודף משקל, אין תקופת ההריון מהווה זמן מתאים להפחתת משקל. לעיתים נשים הסובלות מעודף משקל ניכר מסתייעות בתרופת המרשם אורליסטאט. גלולות אלו אסורות בשימוש עבור נשים הרות או נשים מיניקות.
בנוסף, נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון ואשר חוות שלשולים חמורים בגלל נטילת אורליסטאט כדאי שתיעזרנה באמצעי מניעה נוסף דוגמת קונדום. שלשול עלול להפחית את ספיגת הגלולות מהמעיים ובכך למנוע את יעילותן.
בעת הריון, על אישה הסובלת מעודף משקל להיות במעקב הרופא המטפל לעיתים תכופות וכמובן להיבדק לסוכרת הריון. בנוסף מומלץ שהאישה ההרה תקפיד על תזונה מאוזנת ובריאה (גם אם לא נהגה כך בעבר) וכן תבצע פעילות גופנית מתונה על בסיס יומי, דוגמת הליכה או שחייה. אם האישה לא ביצעה כמעט כול פעילות גופנית טרם ההריון עליה להיוועץ תחילה ברופא.
נשים בעלות השמנת יתר או השמנת יתר קיצונית תזדקקנה לזריקת אלחוש מסוג אפידורל במהלך הלידה, כי ההסתברות ללידה מכשירנית (מלקחיים, ואקום, לידה קיסרית) עולה כאשר האישה סובלת מעודף משקל ניכר. לנשים אלו לא מומלצת לידה בבית או לידה במים.