16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  16.07.2013 

השמנת ילדים - מידע רפואי

Childhood Obesity
מעודכן לתאריך  16.07.2013 

גורמים להשמנת ילדים

למרות שישנם גורמים תורשתיים והורמונליים מסוימים העלולים לגרום להשמנה אצל ילדים, עדיין המרבית המכרעת של מקרי עודף משקל נגרמים בשל אכילת יתר לא מאוזנת ופחות מידי פעילות גופנית (יותר מידי אינטרנט, משחקי מחשב, צפייה בטלוויזיה).

אורח חיים: צריכת יותר קלוריות מאשר נדרש

ילדים הצורכים יותר קלוריות ממה שהם צריכים, היינו מעבר למה שנחוץ על מנת לתמוך בגופם המתפתח ובפעילותם הגופנית, יגיעו עד מהרה לעודף משקל.
הרגלי אכילה ופעילות גופנית מוקנים בעיקר בבית, ועל כן חשוב שהילדים לא יחוו מגיל צעיר הרגלי אכילה לקויים, תפריט בלתי מאוזן או יחזו במעט מידי פעילות גופנית אצל הוריהם. ילדים נוטים לאמץ את דפוסי הפעולה של הוריהם.
צריכת עודף קלוריות נובעת בין היתר מהגורמים הבאים:
  • אכילת מזון מהיר או מזון מעובד (כולל חטיפים מלוחים) - שניהם עתירי שומן. פשוט אל תכניסו אותם הביתה.
  • קנייה והכנה של מזונות בלתי בריאים (למשל, כאלו עתירי שומן מהחי. יותר מידי בשר שמן ופחות מידי דגים).
  • צריכת משקאות קלים. תנו דוגמה אישית על ידי שתיית מים.
  • אכילת מעט מידי פירות וירקות טריים.
  • אי צריכת פחמימות מדגנים מלאים, דוגמת לחם מקמח מלא, אורז מלא או דגני בוקר מלאים.
  • אכילת מנות גדולות או ריבוי מנות  – הסביבה התרבותית תומכת במקרים מסוימים במנות גדולות, הרבה מעבר למה שבאמת הילד היה רוצה לאכול, או בריבוי מנות. אף הדרישה לסיים 'את כל מה שנמצא על הצלחת' אינה במקומה.
  • שימוש במזון כגמול ל'התנהגות טובה'.
  • העדר פיקוח מספק על בחירות המזון של הילדים או על המזון המוגש להם במסגרות החינוכיות בהם הם נמצאים.
  • אכילה מנחמת – ילדים שיש להם הערכה עצמית נמוכה בשל עודף משקל נוטים לאכילת יתר כמנגנון פיצוי.
 

פעילות גופנית מועטה

פעילות גופנית מועטה מידי הינה גורם השמנה משמעותי. ישיבה משך שעות מול המסך (מחשב או טלוויזיה) המצטרפת לפחות מידי הליכה או רכיבה על אופניים, ופחות מידי השתתפות בחוגים המפעילים את הגוף, מובילה לעודף משקל.
מחקרים מהעת האחרונה מצביעים בבירור על כך שילדים ההולכים לבית הספר או רוכבים אליו על אופניים הם בעלי הישגים טובים יותר, וזאת מעבר לשמירת משקל תקין.

תורשה

ראוי לזכור שלילדים מסוימים יש נטייה להישאר רזים, בעוד שאחרים מעלים את משקלם מהר מאוד אם לא מפקחים על מה שהם אוכלים ואם הם לא מבצעים פעילות גופנית סדירה. מדובר בגורם תורשתי שבא לידי ביטוי בכך שאנשים בעלי קצב חילוף חומרים איטי יותר יהיו בעלי נטייה טבעית להשמנה.
בנוסף, ידועה מחלה נדירה העוברת בתורשה הנקראת תסמונת 'פראדר-ווילי', שאחד הסימפטומים שלה הוא רעב תמידי שמוביל לעלייה מסוכנת במשקל.

מחלות

מצבים שעלולים להוביל לעלייה במשקל:
 

מצבים נפשיים שעלולים להוביל לעלייה במשקל

ילדים הסובלים מהערכה עצמית נמוכה בשל עודף משקל, או סובלים מדיכאון או מבדידות, נוטים לאכילת יתר כמנגנון פיצוי. נהוג להתייחס לתופעה זה כאל 'אכילה מנחמת'.