25 מאי 2022 כ"ד אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  16.07.2013 

השמנת ילדים - מידע רפואי

Childhood Obesity
מעודכן לתאריך  16.07.2013 

טיפול בהשמנת ילדים

הטיפול בהשמנת ילדים מבוסס על גיל הילד ומתחשב במצבו הבריאותי. במרבית המקרים הטיפול כולל שינויים תזונתיים ושינויים ברמת הפעילות הגופנית. בנסיבות מסוימות הטיפול יכול לכלול גם טיפול תרופתי ואף ניתוח בריאטרי.

טיפול בהשמנה בילדים שמתחת לגיל 7

עבור ילדים מתחת לגיל 7 שאינם לוקים בבעיות בריאותיות, מטרת הטיפול תהיה שמירת משקל ולא הפחתתו. גישה זו מאפשרת לילד לגבוה מבלי לעלות במשקלו, דבר שיביא לירידה הדרגתית במדד ה- BMI לתוך טווח ערכים בריא יותר.
עם זאת, עבור ילד שמן, השמירה על המשקל בזמן שמחכים שיגבה, עלולה להיות משימה קשה וייתכן שתידרש גישה שונה.

ילדים בגיל 7 ומעלה

הפחתת משקל מומלצת בדרך כלל עבור ילדים מעל גיל 7 או עבור ילדים צעירים יותר שיש להם בעיות בריאותיות. הירידה במשקל צריכה להיות איטית ובקצב קבוע – בין חצי קילוגרם לשבוע לחצי קילוגרם לחודש, תלוי במצב הילד.

השיטות לשמירת משקל או להפחתתו

השיטות לשמירה על המשקל או להפחתתו הן למעשה דומות. על הילד לדבוק בתזונה בריאה ולהגביר את מידת הפעילות הגופנית. ההצלחה תלויה במידה רבה במחויבות ההורים לנקיטת הפעולות המתחייבות.

המלצות לאכילה בריאה לילדים

  • כיוון שההורים הם אלו שקונים את המזון, מבשלים אותו ומחליטים היכן אוכלים, יש להם השפעה רבה על תזונת ילדם. לעיתים אפילו שינויים קטנים עשויים להניב שינוי משמעותי במשקל הילד.
  • הרבו ברכישת פירות וירקות טריים. הימנעו מרכישת חטיפים, קרקרים ומזון מוכן שעתיר בשומן ובסוכרים. החזיקו חטיפי בריאות ואל תשתמשו במזון כגמול למשהו.
  • הגבילו שתיית משקאות קלים, כולל אלו שמכילים אחוז מסוים של מיץ פירות. משקאות אלה כמעט שאינם מכילים רכיבים תזונתיים בריאים אך מכילים הרבה מאוד קלוריות. הם גם גורמים לילד להרגיש מלא מכדי לאכול מזונות בריאים יותר. תנו דוגמה אישית על ידי שתייה מרובה של מים.
  • קיימו ארוחות משפחתיות. הפכו אותן לאירוע חברתי בו חולקים מחוויות היום. מנעו אכילה מול מסך הטלוויזיה כי זו מובילה לאכילה מהירה ולהפחתת המודעות לכמות האוכל הנצרכת.
  • צמצמו את מספר הארוחות מחוץ לבית. מסעדות, ובפרט אלו של מזון מהיר מגישות במקרים רבים מאכלים עתירי שומן וקלוריות.
 

ילדים ודיאטה

מאחר שילדים עדיין גדלים, הם זקוקים לתזונה שתבטיח קבלת כל הרכיבים התזונתיים הנחוצים להתפתחות בריאה. חשוב להיוועץ ברופא לפני שמבצעים שינויים משמעותיים בתזונה של ילדים בעלי משקל עודף.

פעילות גופנית

פעילות גופנית מהווה מרכיב חיוני להפחתת המשקל, במיוחד עבור ילדים. הפעילות אינה רק מסייעת לשרוף קלוריות, אלא גם בונה שרירים ועצמות חזקות, תורמת לשינה טובה ולערנות במהלך שעות היום.
הרגלי פעילות גופנית הנרכשים בגיל הילדות עוזרים לשמור על משקל תקין בגיל ההתבגרות, למרות השינויים ההורמונאליים, הגדילה המהירה וההשפעות החברתיות שמובילות לעיתים קרובות לאכילה מוגזמת. ילדים פעילים גופנית יהיו בהסתברות גבוהה מבוגרים בריאים יותר.
על מנת להגביר את רמת הפעילות הגופנית של ילדכם:
  • הגבילו את 'זמן המסך' לפחות משעתיים ביום. אסרו על אכילה למול הטלוויזיה או המחשב. 
  • מצאו פעילויות שילדכם אוהב. אם ילדכם בעל נטיות אומנותיות, צאו לטיול בטבע כדי לאסוף אבנים, עלים וחומרים אחרים שיאפשרו לו ליצור. עודדו אותו להשתתף בחוגי ספורט והקנו לו מיומנויות שיאפשרו לו להיות פעיל גופנית, דוגמת לימוד שחייה או מחול. עודדו אותו ללכת ברגל ולא להשתמש במעלית. גם 'משחקי חופש' כמו מחבואים, תופסת או קפיצה בחבל מהווים פעילות גופנית טובה. 
  • אם רוצים ילד פעיל, היו פעילים גופנית בעצמכם. מצאו פעילויות שכל המשפחה יכולה לעשות ביחד, דוגמת צעידה בפארק. אל תגרמו לפעילות גופנית להיראות כמו עונש או מטלה.
  • גוונו את הפעילויות. אפשרו לילד לבחור את הפעילות הגופנית של היום או של השבוע.
 

תדירות התעמלות מומלצת

מומלץ לעודד ילדים לבצע פעילות גופנית בדרגה מתונה (לא לשם תחרות) במשך 60 דקות לפחות מדי יום. הפעילות יכולה להיות רצופה אך ניתן גם לחלקה למספר פעמים ובתנאי שכול פעם תימשך לפחות 10 דקות. יתכן שילדים בעלי עודף משקל או שמנים יזדקקו ליותר מ-60 דקות אימון. יש להיוועץ ברופא לפני שהילד מתחיל תוכנית אימונים או פעילות גופנית חדשה.

תרופות להפחתת משקל בילדים

בדרך כלל השימוש בתרופות להפחתת משקל אינו מומלץ עבור ילדים מתחת לגיל 18 ורק בנסיבות מיוחדות (כמו סכנה לבריאות) ישקול הרופא מתן תרופות.
תרופת המרשם אורליסטאט (קסניקאל Xenical®) מאושרת לנטילה על ידי בני נוער מעל גיל 12. היא מונעת את ספיגת השומן מתוך מערכת העיכול.
השימוש בתרופות מרשם אינו מהווה תחליף לתזונה בריאה ולפעילות גופנית.
במקרים שמתגלה כי לילד יש רמת כולסטרול גבוהה מהתקין ייתכן שהרופא ימליץ על נטילת תרופה מסוג סטאטין. נטילת תרופה מסוג סטאטין על ידי ילדים הוא נושא שנוי במחלוקת בקהילה הרפואית בשל היעדר די מחקרים הבוחנים את ההשפעות ארוכות הטווח של תרופה זו על ילדים. במקרה זה, ניתן לאמץ תזונה מפחיתת כולסטרול.

ניתוח

הניתוח הבריאטרי להפחתת משקל הוא ניתוח לטיפול בהשמנת יתר חולנית. הניתוח נועד להגביל את נפח הקיבה של המנותח – באמצעות קיצור הקיבה, מעקף קיבה או שירוול קיבה. הניתוח כולל השתלה של אבזר ייעודי, בהתאם לסוג הניתוח.
הניתוח שמור למקרים של השמנת יתר קיצונית בקרב מתבגרים (לא ילדים), כאשר שאר שיטות ההרזיה לא הועילו. כמו כל ניתוח, גם ניתוח זה מלווה בסיכונים. בנוסף, השפעות הניתוח להורדת משקל על הגדילה וההתפתחות של הנער או הנערה אינם ברורים עד תום. הרופא ימליץ על הליך זה אם עודף המשקל של הילד מסכן את בריאותו יותר מאשר הניתוח עצמו.
הניתוח אינו מחליף את הצורך להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת ועל פעילות גופנית קבועה.