16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  16.07.2013 

השמנת ילדים - מידע רפואי

Childhood Obesity
מעודכן לתאריך  16.07.2013 

מניעת השמנה בקרב ילדים

צעדים שיסייעו למניעת השמנה אצל ילדים:
  • הקפידו על ביצוע בדיקת התפתחות לפחות אחת לשנה. חשוב לקחת את הילד לבדיקת התפתחות אצל רופא הילדים לפחות פעם בשנה. הרופא ימדוד את הגובה והמשקל ויחשב את מדד מסת הגוף (BMI). עלייה במדד ה- BMI או באחוזון בו נמצא הילד (במיוחד כאשר הילד מעל גיל 4) מהווה סימן אפשרי לכך שהילד נמצא בסיכון להשמנה.
  • תנו דוגמה אישית. הקפידו לאכול מזונות בריאים ועסקו בפעילות גופנית באופן קבוע. הציעו לילדכם להצטרף אליכם לפעילות.
  • הימנעו ממאבקי כוח הקשורים לאוכל. הורים עלולים ליצור מאבקי כוח כאשר הם מעניקים ממתקים כגמול על אכילה, או מונעים אותם כאמצעי ענישה. לא מומלץ להשתמש באוכל כאמצעי דרבון לשום דבר.
  • הדגישו את החיובי. עודדו סגנון חיים בריא על ידי הדגשת הכיף שבמשחק או הטעם הנפלא של הפירות או הירקות. ספרו על תרומת הפעילות הגופנית לחיזוק השרירים, להישגים בלימודים ולבריאות הלב והריאות. כאשר מטפחים את הנטייה הטבעית של הילד להתרוצץ, לשחק, לאכול רק כשהוא רעב ולא מתוך שעמום – רוב הסיכויים שאורח חיים זה יסייע לו לשמור על משקל תקין ללא כול פעילות נוספת.
  • היו סבלניים. ילדים רבים בעלי משקל עודף מסירים את עודף המשקל באופן טבעי עם גדילתם. התמקדות מוגברת בהרגלי האכילה והמשקל של הילד עלולה לגרום לתוצאות הפוכות מהרצוי, היינו הובלת הילד לאכילת יתר ולהתפתחות הפרעות אכילה.