15 אוגוסט 2020 כ"ה אב תש"פ
תאריך:  15.08.2013 
תאריך:  15.08.2013 

חיסון נגד פוליו

היכן ניתן להתחסן?

החיסון יינתן בטיפות החלב, בהתאם לשיוך הגיאוגרפי של המתחסן. החיסון יינתן בשעות הפעילות הרגילות של טיפות החלב.
ניתן לקבוע תור או להגיע בשעות הפעילות של טיפות החלב.
 •  יש להביא את פנקס החיסונים לטיפת החלב. לא ניתן יהיה לקבל את החיסון ללא פנקס.
 

טיפות חלב של משרד הבריאות

ניתן למצוא את רשימת הישובים המפורטת באתר משרד הבריאות ובדף הפייסבוק של המשרד וכן במוקד 'קול הבריאות' (*5400).

מצבים בהם אין לחסן כלל או לדחות את מתן החיסון מסוג OPV

במרבית המקרים אין כל מניעה לחסן את הילדים. עם זאת, במצבים מסוימים יש לדחות את מתן החיסון או להימנע מלתת אותו כלל, כמפורט.

מצבים בהם ידחה מתן חיסון OPV:

 • אם הילד סובל ממחלת חום חדה (אקוטית) קשה. במקרה זה יש לדחות את החיסון עד לירידת החום. במקרה של מחלה קלה, דוגמת דלקת קלה בדרכי הנשימה או צינון קל, אין לדחות את קבלת החיסון.
 • אם הילד סובל מהקאות או משלשול ביום החיסון אין לחסן. יש לדחות את החיסון עד שהילד יבריא.
 

מצבים בהם אין לחסן כלל בחיסון מסוג OPV:

 • אם הילד סובל מליקוים ראשוניים או תורשתיים במערכת החיסון (לדוגמה, חסר בגמה גלובולין בדם, תת גמה גלובולין בדם, חסר חיסוני משולב).
 • אם הילד או אנשים הגרים איתו באותו בית סובלים ממחלות ממאירות כגון לוקמיה, לימפומה, קרצינומטוזיס או מקבלים טיפול המדכא את מערכת החיסון דוגמת הקרנות, טיפול כימותרפי (ציטוטוקסי), טיפול באנטימטבוליטים או טיפול בסטרואידים במינון גבוה.
 • ילד שפיתח בעבר תגובה אלרגית מיידית, חמורה מסוג שוק אנפילקטי )נפיחות בשפתיים ובלשון, קיי נשימה, פריחה או איבוד הכרה) לאחר קבלת חיסון נגד פוליו מסוג OPV, או בתגובה לקבלת תרופות מסוג נאומיצין או פולימיקסין.
 
במצבים הללו יש לוודא את השלמת החיסון מסוג IPV. אין לחסן כלל בחיסון מסוג OPV.
תינוקות ופעוטות בעלי התוויות נגד קבלת חיסון מסוג OPV, המחוסנים בהתאם לגילם ולשגרת החיסונים הנהוגה במדינת ישראל, לא יקבלו כל חיסון נוסף.
 • לאחר קבלת חיסון מסוג OPV

 
הנגיף הנמצא בתרכיב מופרש בצואתו של הילד שחוסן במשך מספר שבועות ועלול לעבור לאנשים הבאים איתו במגע. לפיכך, בתקופה זו יש להקפיד הקפדה יתרה על רחצת ידיים עם מים וסבון, במשך 20 שניות לפחות לאחר כל שימוש בשירותים, לפני כל מגע עם מזון וכן לפני ואחרי החלפת חיתולים.

תופעות לוואי בעקבות קבלת החיסון

חיסון מסוג OPV נחשב בטוח מאד.
תופעות לוואי הינן נדירות. תיתכנה תופעות לוואי קלות הכוללות חום, הקאה, שלשול ותגובה אלרגית. במידה שתופעות הלוואי אינן חולפות תוך מספר ימים, יש לפנות לקבלת ייעוץ רפואי.
בקרב פחות ממתחסן אחד מכל מיליון יתכן סיבוך נדיר הנקרא VAPP (Vaccine Associated Paralytic Poliomyelitis). מדובר בהופעת מחלה שיתוקית אצל המתחסן או אצל אנשים שבאו עמו במגע קרוב. סיכון זה קיים כמעט אך ורק אצל מתחסנים ואנשים אשר לא חוסנו מעולם נגד פוליו.
הסיכון נמוך מאד בקרב אוכלוסייה שחוסנה בעבר כנגד פוליו (מקרה אחד לכמה מיליוני מנות חיסון).

השלמת חיסוני השגרה נגד מחלת פוליו

מי נדרש להשלים את חיסון השגרה נגד פוליו?
כל אדם המחוסן בהתאם לגילו לפי תוכנית החיסונים אינו נדרש לקבל תוספת חיסון. במקרים הבאים יש לבצע השלמת חיסונים:

א. השלמת חיסוני השגרה לפי תכנית החיסונים לילדים עד גיל 6 שלא חוסנו (ילידי 1.1.2007 ואילך)

איתור והשלמת החיסונים לכל הילדים שאינם מחוסנים נגד פוליו עד גיל 6, בכל הארץ. דגש מיוחד יושם על אזור הדרום. טיפות החלב יזמנו באופן מיוחד ילדים שאינם מחוסנים באופן מלא.
מומלץ שהוריהם של ילדים עד גיל 6 שלא חוסנו נגד פוליו יצרו קשר עם טיפת החלב באזור מגוריהם על מנת להשלים את החיסון הנדרש.

ב. ילדים ובני נוער עד גיל 17 שלא חוסנו לפי תכנית חיסוני השגרה:

 • ילדים בכיתות א-ט' שלא חוסנו (ילדים שנולדו לפני 1.1.2007) – על הוריהם ליצור קשר עם ספק שירותי הבריאות לתלמיד על מנת להשלים את החיסון, כמפורט:
  - במחוזות צפון, חיפה, מרכז, תל אביב וירושלים - מוקד חברת 'נטלי' 1-700-504-121.
  - במחוז דרום ואשקלון - לשכת הבריאות המחוזית.
 • ילדים בכיתות י-י"ב שלא חוסנו – על הוריהם לפנות ללשכות הבריאות באזור מגוריהם על מנת להשלים את החיסון, כנדרש.
לרשימת לשכות הבריאות >> (ייפתח בדפדפן נפרד)

ג. מבוגרים

בשלב זה, אין המלצה גורפת לחיסון מבוגרים.

ד. עובדי בריאות

על עובדי הבריאות להקפיד להתחסן כמפורט בחוזר מנכ"ל 7/2013 מתאריך 4.3.2013 ('חיסון עובדי בריאות').

ה. עובדי מערכת הביוב

משרד התמ"ת יפנה עובדי מערכות בשפכים לקבלת או השלמת מנות חיסון במרפאות החיסונים של הלשכות.
לתיאום ביצוע החיסון בלשכות הבריאות וכן לשאלות ולבירורים יש לפנות למוקד 'קול הבריאות', 5400*.
מידע נוסף ניתן למצוא במקורות הבאים:

מידע כללי על החיסון

פוליו היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף הנקרא 'פוליו' (פוליומיאליטיס), השייך לקבוצת נגיפי המעיים. במרבית המקרים מדובר במחלה קלה ונטולת סיבוכים אך כשהנגיף פוגע במערכת העצבים יתכנו סיבוכים חמורים הכוללים שיתוק זמני או קבוע של השרירים, פגיעה בשרירי הנשימה ובצקת בריאות, דלקת בשריר הלב ודיכאון (עקב הפגיעה ביכולת התנועתית).
המחלה מועברת באמצעות מגע יד אדם עם מזון, מים או הפרשות (צואה) של אדם החולה במחלה. במקרים נדירים דווח על הדבקה לאחר מגע עם רוק נגוע.
הנגיף מדבק בעיקר 7-10 ימים לפני ואחרי הופעת הסימפטומים, אך תיתכן הדבקה באמצעות מגע עם צואת החולים עד 6 שבועות לאחר המחלה.
במרבית המקרים (מעל 90% מהנדבקים) לא מופיעים כלל סימני הדבקה בנגיף, אם כי הנגיף ממשיך להתרבות בצואה ולעבור מאדם לאדם. בקרב כ- 10% מהנדבקים יופיעו סימני מחלה קלים הכוללים חום, כאב ראש, כאב גרון, כאב בטן, בחילה והקאה. לרוב יחלפו סימפטומים אלו תוך מספר ימים, והאדם יבריא לחלוטין. במקרים נדירים עלולה להתפתח דלקת בקרומי המוח.
במקרים נדירים מאד (1 מכל 1000 נדבקים) חודר הנגיף למערכת העצבים המרכזית ועלול לגרום לכאב חזק בשריר ולשיתוק האיבר שנפגע. השיתוק פוגע לרוב בגפיים התחתונות ונהוג לכנותו 'שיתוק ילדים', גם כשהמחלה פוגעת באוכלוסייה מבוגרת.
החל משנת 1957 כלול החיסון נגד פוליו בשגרת החיסונים הנהוגה במדינת ישראל ומאז 1988 לא התגלו מקרי מחלת פוליו בארץ. כיום, מרבית האוכלוסייה בישראל (כ- 95%) מחוסנת כנגד הנגיף אך קיימת גם אוכלוסייה שאינה מחוסנת, לרבות תינוקות שטרם השלימו את סדרת החיסון הכלולה בשגרת החיסונים, ילדים ומבוגרים הסובלים מדיכוי חיסוני וכן מבוגרים שרמת החסינות שלהם דעכה (יצויין כי לרוב לא ניתן לזהות אצל מי דעכה חסינות זו).
ילדים שנולדו לאחר 1.1.2004 לא חוסנו מעולם באמצעות חיסון חי מוחלש הניתן דרך הפה (תרכיב OPV). גם אם ילדים אלו קיבלו את כל מנות החיסון בהזרקה נגד המחלה (בתרכיב מומת מסוג IPV), הם עדיין עלולים להעביר את הנגיף לבני משפחה שאינם מחוסנים ואף להפריש אותו בצואתם ולסכן את סביבתם. מטרת מבצע החיסון היא למנוע מצב זה.