26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב

כל מה שרציתם לדעת על אמצעי מניעה - מידע רפואי

מידע מקצועי, מקיף ומפורט אודות אמצעי המניעה השונים: יעילות, יתרונות וחסרונות ואופן השימוש.
למידע נוסף בחרו באחד מאמצעי המניעה שברשימה:
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

מבוא לאמצעי מניעה

Contraceptives, Contraception
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

מבוא לאמצעי מניעה

אמצעי מניעה מאפשרים למשתמשים בהם לתכנן הריון ולמנוע אותו, כל עוד איננו רצוי עבורם. בקרב בני זוג פעילים מינית, שפוריותם תקינה, קיים סיכוי של כ-90% להריון תוך שנה אם אינם משתמשים באמצעי מניעה.
  • מרבית אמצעי המניעה אינם מגנים מפני הדבקה במחלות מין.
 
הקונדום הגברי הוא אמצעי המניעה היחיד המגן מפני הדבקה במרבית המקרים, במקביל למניעת הריון. לכן, אם בוחרים להשתמש באמצעי מניעה אחרים, לרבות גלולות למניעת הריון, מומלץ להשתמש גם בקונדום על מנת להפחית את הסיכון להדבקה במחלות המועברות בזמן מגע מיני, בפרט אם מקיימים יחסי מין עם בני זוג שאינם קבועים.

יעילותם של אמצעי מניעה

אף אמצעי מניעה אינו יעיל ב-100%, אך קיימים אמצעים שיעילותם גבוהה מאד ועולה על 99%. יעילותם של אמצעי מניעה תלויה במספר גורמים לרבות גיל, תדירות קיום המגע המיני והקפדה על שימוש נכון באמצעי הנבחר. לחלקם אף תיתכנה תופעות לוואי מסוימות.
הקונדום הגברי יעיל ב-98%, כל עוד נעשה בו שימוש נכון. יעילותם של חלק מאמצעי החציצה (דוגמת הדיאפרגמה) פחותה ומגיעה ל-92-96% בלבד.
יעילותם של אמצעי מניעה שונים מפורטת להלן. כל המספרים מתייחסים אך ורק לשימוש נכון, בהתאם להוראות:
אמצעי מניעהיעילות
קונדום 98%
קונדום נשי 95%
דיאפרגמה 92-96%
כובעונים 92-96%
גלולה משולבת מעל 99%
גלולה - פרוגסטרון בלבד 99%
זריקות ושתלים 99%
התקן תוך רחמי מעל 99%
התקן תוך רחמי הורמונלי מעל 99%
מדבקה וטבעת מעל 99%
עיקור מעל 99%


אמצעי מניעה נוספים

טבעת נרתיקית (וגינאלית)

הטבעת הנרתיקית עשויה פלסטיק גמיש ודק ומוחדרת לנרתיק ביום הראשון של הווסת. יש להסיר את הטבעת לאחר 21 ימים ולהחדיר טבעת חלופית 7 ימים לאחר מכן. הטבעת מכילה אסטרוגן ופרוגסטרון ולכן אינה מתאימה לנשים שאינן יכולות להשתמש באמצעי מניעה על בסיס אסטרוגן.

עיקור

ניתוחי עיקור הם אמצעים ותיקים ויעילים למניעת הריון. ניתן לבצע ניתוח עיקור הן לגברים והן לנשים. חסרונם של ניתוחים אלו שאינם הפיכים במרבית המקרים, ולכן יש לשקול היטב את משמעות הניתוח על כל היבטיו טרם קבלת החלטה.

אמצעי מניעה במקרה חירום – גלולת היום שאחרי

במקרה חירום ניתן ליטול את גלולת היום שאחרי, שמטרתה למנוע הריון בלתי רצוי. ניתן ליטול פוסטינור עד 72 שעות לאחר המגע המיני או גלולת Ella 120 שעות לאחר המגע המיני. יעילותן עולה ככל שהן נלקחות סמוך למועד קיום יחסי המין.
גלולת היום שאחרי אינה מהווה אמצעי מניעה קבוע.
מידע נוסף אודות גלולת היום שאחרי >>