02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב

כל מה שרציתם לדעת על אמצעי מניעה - מידע רפואי

מידע מקצועי, מקיף ומפורט אודות אמצעי המניעה השונים: יעילות, יתרונות וחסרונות ואופן השימוש.
למידע נוסף בחרו באחד מאמצעי המניעה שברשימה:
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

מבוא לאמצעי מניעה

Contraceptives, Contraception
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

איזה אמצעי מניעה הכי מתאים לי?

טרם קבלת החלטה על שימוש באמצעי מניעה יש להתחשב בגורמים שונים, כמפורט להלן:
  • גיל, מצב בריאותי, אורח חיים (עישון, השמנה), תופעות לוואי.
  • מה יעילותו של האמצעי הנבחר במניעת הריון?
 
חלק מאמצעי המניעה עשויים להקל על דימום ווסתי כואב (דיסמנוראה) או על דימום וסתי מוגבר (מנורגיה) ולכן נשים הסובלות מבעיות אלו עשויות ליהנות עוד יותר משימוש באמצעים הבאים:
  • גלולה משולבת.
  • מדבקה.
  • התקן תוך רחמי הורמונלי.
  • טבעת.
 
אמצעי מניעה כגון הגלולה המשולבת, הגלולה המכילה פרוגסטוגן (נגזרת מלאכותית של פרוגסטרון) בלבד וכן שיטות טבעיות לתכנון המשפחה ('הימים הבטוחים') דורשים התייחסות יומיומית ולכן אינם מתאימים לכלל המשתמשים. אמצעים כגון קונדומים (לגבר או לאישה) או דיאפרגמה דורשים התייחסות בכל פעם שרוצים לקיים יחסי מין.
במידה שמעוניינים במניעת הריון לתקופה ממושכת ניתן לשקול שימוש בהתקן תוך רחמי (על סוגיו השונים) בשתלים או בזריקות. ניתוחי עיקור מספקים פתרון קבוע למניעת הריון (אך לא למניעת הדבקה במחלות המועברות בזמן מגע מיני).

עישון

מעשנים יכולים להשתמש במרבית אמצעי המניעה. עם זאת, חלק מאמצעי המניעה אינם מתאימים לנשים מעשנות, לאחר גיל 35. עבור נשים אלו ניתן לשקול שימוש בהתקן תוך רחמי (התקן נחושת או התקן הורמונלי), שתל, זריקה או נטילת גלולה המכילה פרוגסטוגן בלבד.
גמילה מעישון

השמנה

משקל הגוף לרוב אינו פוגע ביעילותם של אמצעי המניעה. כמו כן, מרבית אמצעי המניעה אינם גורמים לעלייה במשקל. עם זאת, נמצא כי שימוש במשך למעלה משנתיים בזריקות למניעת הריון גרם לעליה מתונה במשקל גופן של הנשים שהשתמשו באמצעי זה.

ומה אם אי אפשר להשתמש באמצעי מניעה הורמונליים?

חלק מהנשים אינן יכולות להשתמש באמצעי מניעה המכילים את ההורמונים אסטרוגן או פרוגסטרון או את נגזרותיהם (לדוגמה, נשים הסובלות ממיגרנה או מבעיות בזרימת הדם). לנשים אלו יותאמו אמצעי מניעה שאינם מכילים הורמונים כגון התקן תוך רחמי מנחושת, דיאפרגמה, כובעון או קונדום.
נשים מעשנות בנות 35 ומעלה, נשים בעלות עודף משקל משמעותי, נשים הנוטלות תרופות מסוימות וכן נשים הלוקות במצבים רפואיים מסוימים (כגון מיגרנה) אינן יכולות להשתמש באמצעי מניעה המכילים אסטרוגן. לנשים אלו יומלץ על שימוש בהתקן תוך רחמי (משני הסוגים), בזריקה או בשתל או על שימוש בגלולה המכילה פרוגסטוגן בלבד.
במידה שנוטלים טיפול תרופתי קבוע שעלול לפגוע ביעילותם של חלק מאמצעי המניעה רצוי לשקול שימוש באמצעי מניעה אחר כגון התקן תוך רחמי, קונדום, דיאפרגמה (או כובעון) או זריקה, שיעילותם אינה נפגעת עקב שימוש בתרופות אחרות.

מתי אפשר לחזור להשתמש באמצעי מניעה לאחר לידה?

ניתן להרות שוב סמוך מאד לאחר לידת תינוק, גם בזמן הנקה וגם אם המחזור החודשי טרם התחדש או חזר להיות סדיר. הביוץ מתרחש כשבועיים לפני תחילת הדימום, ולכן אישה עשויה להיות פורייה גם אם היא כלל אינה מודעת לכך.
מקובל להמתין לתום משכב הלידה (כשישה שבועות לאחר הלידה) טרם קיום יחסי מין על מנת לאפשר לאזור החיץ להחלים מהלידה ומהתפרים. במידה שקיימות הפרשות מרובות גם בתום תקופה זו מומלץ לפנות לבדיקת רופא נשים לפני קיום יחסי מין.
בזמן הביקור אצל רופא הנשים, שישה שבועות לאחר הלידה, מומלץ לדון עימו באפשרויות המתאימות למניעת הריון. גם בתקופת ההנקה יש צורך באמצעי מניעה שניתן להתאמה על ידי רופא הנשים.
אם מעוניינים לקיים יחסי מין טרם הביקור לרופא הנשים מומלץ להשתמש בקונדום.

הפסקת השימוש באמצעי מניעה

במקרים מסוימים עלול להיווצר צורך להחליף את סוג אמצעי המניעה בו משתמשים או להפסיק את השימוש לחלוטין. סיבות שכיחות להחלפת האמצעי הן גיל, הולדת ילדים, רצון במניעת הריון ארוכת טווח או שינויים מסוגים שונים בחיי המין.
אצל נשים נוטה הפוריות לדעוך סביב גיל 37 אך יש צורך להמשיך ולהשתמש באמצעי מניעה גם לאחר גיל זה כדי למנוע הריון. עם הכניסה לגיל המעבר והפסקת המחזור החודשי ניתן להפסיק את השימוש הקבוע באמצעי מניעה למטרת מניעת הריון. מומלץ להמשיך ולהשתמש בקונדום בזמן קיום מגע מיני עם שותפים שאינם קבועים, בכל גיל.