17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב

כל מה שרציתם לדעת על אמצעי מניעה - מידע רפואי

מידע מקצועי, מקיף ומפורט אודות אמצעי המניעה השונים: יעילות, יתרונות וחסרונות ואופן השימוש.
למידע נוסף בחרו באחד מאמצעי המניעה שברשימה:
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

התקן תוך רחמי

Intrauterine Device/Intrauterine System
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

שיקולים לפני שימוש בהתקן תוך רחמי

מרבית הנשים יכולות להשתמש בהתקן תוך רחמי, לרבות נשים שמעולם לא היו בהריון וכן נשים שהינן נשאיות של מחלת איידס (HIV). לפני קבלת החלטה על השימוש בהתקן יברר הרופא פרטים בנוגע לעברה הרפואי של האישה על מנת לוודא כי ההתקן הוא אמצעי המניעה המתאים עבורה. לא מומלץ כי נשים שסבלו בעברן מדלקות באגן ישתמשו בהתקן התוך רחמי.
כמו כן, אין להשתמש בהתקן תוך רחמי במקרים הבאים:
  • דלקת אגן או מחלת מין שאינן מטופלות.
  • בעיות ברחם או בצוואר הרחם.
  • דימום לא מוסבר מהנרתיק כגון דימום בין מחזורי וסת או דימום לאחר קיום יחסי מין.
 
על נשים שסבלו בעברן מהריון חוץ רחמי או שהפילו לאחרונה וכן נשים שבגופן מותקן מסתם לבבי מלאכותי להתייעץ עם הרופא המטפל לפני התאמת התקן תוך רחמי.
התקן תוך רחמי הוא אמצעי המניעה היעיל ביותר עבור נשים שלהן שותף מיני יחיד, אשר משוכנעות שאינו נושא מחלת מין. במידה שהאישה או בן זוגה אינם משוכנעים בכך רצוי להיבדק ולברר.
אין להחדיר התקן תוך רחמי אם יתכן שהאישה בהריון או אם לאישה או לבן (או לבת) זוגה סיכון גבוה להדבקה ולתחלואה במחלות מין.

שימוש בהתקן תוך רחמי לאחר לידה

ניתן להחדיר התקן תוך רחמי 4-6 שבועות לאחר לידה (נרתיקית או קיסרית). יש צורך להשתמש באמצעי מניעה אחר החל מ- 21 ימים לאחר הלידה ועד שההתקן מוחדר, כדי למנוע כניסה להריון. במקרים מסוימים ניתן להתאים התקן תוך רחמי תוך 48 שעות ממועד הלידה.
התקן תוך רחמי בטוח לשימוש עבור נשים מניקות. ההתקן אינו משפיע על אספקת החלב.

שימוש בהתקן תוך רחמי לאחר הפלה טבעית או הפלה מלאכותית

ניתן להחדיר התקן תוך רחמי לאחר הפלה טבעית או הפלה מלאכותית. ניתן לבצע זאת מיד לאחר ההפלה או תוך 48 שעות, ובתנאי שמשך ההריון לא עלה על 24 שבועות.
על נשים שהיו בהריון במשך יותר מ- 24 שבועות להמתין מספר שבועות לפני התאמת התקן.

תופעות לוואי וסיכונים אפשריים עקב השימוש בהתקן תוך רחמי

דימום וסתי כבד וממושך

דימום ממושך או כבד יתכן בעקבות שימוש בהתקן תוך רחמי, בעיקר אצל נשים שסבלו בעבר ממחזורים כבדים. אצל חלק מהנשים תחלופנה תופעות אלו כעבור מספר חודשים אך אחרות ימשיכו לסבול מהן כל זמן שההתקן נמצא ברחמן.
כיום ניתן לשקול החלפה של ההתקן התוך רחמי בהתקן המפריש הורמונים. אצל מרבית הנשים המשתמשות בהתקן ההורמונלי, הדימום נחלש באופן משמעותי ולפעמים אף פוסק לחלוטין.
כאב נרתיקי ודימום כבד הן הסיבות השכיחות ביותר בגינן מבקשות נשים להוציא את ההתקן התוך רחמי.

סיבוכים

סיבוכים לאחר החדרת התקן תוך רחמי הינם נדירים. מרבית הסיבוכים מופיעים בשנה הראשונה לאחר החדרתו וכוללים נזק אפשרי לרחם, זיהום, דחייה או תזוזה של ההתקן ואף הריון מחוץ לרחם.

נזק לרחם

במקרים נדירים (פחות ממקרה אחד מכל 1000 נשים) עלול ההתקן לחורר את דופן הרחם (פרפורציה) או את צוואר הרחם בזמן החדרתו. מצבים אלו גורמים לכאב בבטן התחתונה, אך לא לסימפטומים נוספים. כאשר הרופא שמחדיר את ההתקן מנוסה, הסיכון לכך נמוך ביותר.
במקרה של חירור דופן הרחם עלול להיות צורך בניתוח על מנת להסיר את ההתקן. יש לפנות לבדיקת רופא בהקדם אם חשים כאב עז לאחר החדרת התקן תוך רחמי. חירור של דופן הרחם הוא מצב המצריך קבלת טיפול רפואי מיידי.

זיהום אגני

במהלך 20 הימים הראשונים לאחר החדרת ההתקן עלול להתפתח זיהום באגן, אך הסיכון לכך נמוך (פחות מ- 1%).
על מנת לוודא כי אין זיהום פעיל בזמן החדרת ההתקן יבצע הרופא בדיקה גינקולוגית לפני החדרת ההתקן.
  • בכל מקרה של כאב בבטן תחתונה, חום גבוה או הפרשות נרתיקיות בעלות ריח רע בשלושת השבועות הראשונים לאחר החדרת ההתקן יש לפנות לבדיקת רופא דחופה מאחר שסימנים אלו עלולים להצביע על זיהום באגן. זיהום אגני שאינו מטופל עלול לגרום לפגיעה בפוריות.
 

דחייה

במקרים מסוימים תיתכן דחייה של ההתקן על ידי הרחם או שההתקן יזוז ממקומו. דחייה או תזוזה מתרחשים לרוב זמן קצר לאחר החדרת ההתקן. מצבים אלו אינם שכיחים. על מנת לוודא כי ההתקן נותר במקומו תוזמן לרוב האישה לביקורת, מספר שבועות לאחר החדרת ההתקן.

הריון חוץ רחמי

במקרים בהם אמצעי המניעה כשל והאישה נכנסה להריון על אף הימצאות ההתקן ברחם, יש להוציא אותו בהקדם האפשרי, אם האישה בוחרת להמשיך את ההריון.
אצל נשים הנכנסות להריון בזמן שברחמן מותקן התקן קיים סיכון מוגבר מעט להריון חוץ רחמי.