26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב

כל מה שרציתם לדעת על אמצעי מניעה - מידע רפואי

מידע מקצועי, מקיף ומפורט אודות אמצעי המניעה השונים: יעילות, יתרונות וחסרונות ואופן השימוש.
למידע נוסף בחרו באחד מאמצעי המניעה שברשימה:
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

התקן תוך רחמי

Intrauterine Device/Intrauterine System
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

מבוא להתקן תוך רחמי הורמונלי

התקן תוך רחמי הורמונלי הוא אמצעי מניעה קטן בצורת האות T המוחדר לחלל הרחם ומשחרר את ההורמון פרוגסטוגן (נגזרת של הורמון המין הנשי פרוגסטרון).
התקן תוך רחמי הורמונלי הוא אמצעי הפיך וארוך טווח. עם זאת, הוא אינו אמצעי מניעה חוצץ ולכן אינו מגן מפני מחלות או זיהומים המועברים בזמן המגע מיני. ההתקן ההורמונלי (בלעז, IUS) שונה מההתקן התוך רחמי המשחרר יוני נחושת ומכונה בלעז IUD.

אופן הפעולה

התקן תוך רחמי הורמונלי דומה להתקן תוך רחמי מנחושת, אך דרך פעולתו שונה. בעוד שהתקן תוך רחמי משחרר יוני נחושת, ההתקן ההורמונלי משחרר את ההורמון פרוגסטוגן, שדומה להורמון המין הנשי הטבעי, פרוגסטרון, המיוצר על ידי שחלות האישה.
פרוגסטוגן גורם לעיבוי הריר בצוואר הרחם וכך מקשה על זרע לנוע ולהגיע אל הביצית. הפרוגסטוגן אף גורם לרירית הרחם להיות דקה מהרגיל, דבר אשר מקטין את סיכויי ההשרשה של ביצית מופרית. אצל חלק מהנשים, ההתקן ההורמונלי מונע לחלוטין את הביוץ, אך מרבית הנשים ממשיכות לבייץ גם בנוכחותו.
ההתקן הנמכר בישראל נקרא מירנה (Mirena). הוא יעיל לתקופה של עד 5 שנים מרגע החדרתו לרחם.
מרבית הנשים יכולות להשתמש בהתקן תוך רחמי הורמונלי, לרבות נשים שמעולם לא ילדו או נשאיות של מחלות איידס (HIV). יש לפנות לרופא הנשים על מנת להתאים התקן.
ניתן להחדיר את ההתקן בכל זמן במהלך החודש, כל עוד ידוע שהאישה אינה הרה. החדרת ההתקן ההורמונלי אורכת 15-20 דקות. חלק מהנשים עלולות לחוש אי נוחות וכאב בזמן החדרת ההתקן.
כאשר ההתקן התוך רחמי ההורמונלי מוחדר במהלך שבעת הימים הראשונים של המחזור מושגת הגנה מיידית מפני הריון. אם ההתקן מוחדר בכל זמן אחר בחודש יש להשתמש באמצעי מניעה אחר במשך שבעה ימים.
ניתן להוציא את ההתקן בכל זמן. לאחר הסרת ההתקן, שבה הפוריות לקדמותה.

יעילות

יעילותו של התקן תוך רחמי הורמונלי עולה על 99% במניעת הריון. המשמעות היא שפחות מאישה אחת מכל 100 נשים המשתמשות בהתקן תוך רחמי הורמונלי תיכנסנה להריון בתקופה של 5 שנים.
התקן תוך רחמי הורמונלי הוא אמצעי מניעה ארוך טווח יעיל מאוד. אין צורך לזכור לקחת אותו או להשתמש בו אם רוצים לקיים יחסי מין. כמו כן, הוא עשוי להפוך את הווסתות לקלות וקצרות יותר, ובמקרים מסוימים, אף לגרום להפסקת הדימום לגמרי. עובדה זו עשויה להועיל לנשים שסובלות מדימום כבד או מכאבי מחזור.
יחד עם זאת, יתכנו גם מספר חסרונות להתקן התוך רחמי ההורמונלי. חלק מהנשים סובלות מכאבי ראש, מרגישות בשדיים ומאקנה בזמן השימוש בהתקן. כמו כן, ההתקן ההורמונלי אינו מונע הדבקה במחלות המועברות בזמן המגע המיני (למטרה זו יש להשתמש בקונדום).
במקרים נדירים יתכנו סיבוכים לאחר החדרת ההתקן הכוללים דלקת אגן או תזוזה שלו ממקומו הרצוי.