02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב

כל מה שרציתם לדעת על אמצעי מניעה - מידע רפואי

מידע מקצועי, מקיף ומפורט אודות אמצעי המניעה השונים: יעילות, יתרונות וחסרונות ואופן השימוש.
למידע נוסף בחרו באחד מאמצעי המניעה שברשימה:
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

התקן תוך רחמי

Intrauterine Device/Intrauterine System
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

שימוש בהתקן תוך רחמי הורמונלי

התאמת התקן תוך רחמי הורמונלי

ניתן להחדיר את ההתקן בכל זמן, כל עוד האישה אינה הרה. חלק מהרופאים מעדיפים להחדיר את ההתקן בזמן הדימום הווסתי או בשבוע שלאחריו, שכן אז ההחדרה קלה יותר וכרוכה בפחות סיבוכים.
לפני החדרת ההתקן תבוצע בדיקה גינקולוגית כדי לקבוע את גודל ואת מיקום הרחם. הבדיקה מאפשרת לוודא שניתן למקם את ההתקן במקום הנכון.
בהתאם לשיקול דעתו עשוי הרופא אף להפנות את האישה לביצוע בדיקות לאיתור מחלות המועברות בזמן מגע מיני טרם החדרת ההתקן. במידה שקיים זיהום יש צורך לטפל בו, על מנת למנוע התפשטות של הזיהום. לעיתים תינתן לאישה אנטיביוטיקה בזמן החדרת ההתקן.
החדרת ההתקן עורכת כ- 15 עד 20 דקות. הרופא יפסק את דפנות הנרתיק בעזרת מכשיר הנקרא ספקולום, כדי לאפשר לו גישה נוחה לחלל הרחם, דרך צוואר הרחם.
לאחר חיטוי צוואר הרחם ימדוד הרופא את עומקו ואת מיקומו של הרחם ויחדיר את ההתקן. כשההתקן במקומו, יקצוץ הרופא את חוטי המשיכה של ההתקן (הנותרים בנרתיק וישמשו בעתיד על מנת להוציא את ההתקן), כדי שאלו לא יפריעו לאישה או לבן זוגה.
חלק מהנשים מרגישות כאב ואי נוחות בזמן החדרת ההתקן (בפרט נשים שטרם ילדו). ניתן ליטול משככי כאב לקראת ביצוע הפעולה. לאחר החדרת ההתקן תיתכנה התכווצויות (כמו בזמן מחזור).
  • על נשים שחשות ברע, סובלות מכאב בבטן תחתונה, מחום גבוה או מהפרשות בעלות ריח רע מהנרתיק לאחר החדרת ההתקן לפנות בהקדם לרופא מאחר שסימפטומים אלו עלולים להצביע על התפתחות זיהום.
 
דימומים לא סדירים והכתמה דמית נפוצים בששת החודשים הראשונים לאחר החדרת ההתקן.

ביקורת

כ-3-6 שבועות לאחר החדרת ההתקן התוך רחמי יש לבצע ביקורת במהלכה יוודא הרופא כי ההתקן במקומו.

תזוזה של ההתקן

לאחר החדרת ההתקן ניתן להבחין בשני חוטים דקים היוצאים מחלל הרחם ונמצאים בנרתיק. הרופא יכול ללמד את האישה כיצד למשש את החוטים הללו ולבדוק שההתקן נמצא במקומו.
במקרים נדירים עלול הרחם לדחות את ההתקן והוא עלול להיפלט החוצה, מחלל הרחם.
אם אישה שידעה כיצד למשש את חוטי ההתקן אינה חשה עוד בנוכחותם בנרתיק או אם קיים חשש שההתקן נפלט, יש לפנות לבדיקת רופא. במידה שההתקן אינו במקומו, האישה אינה מוגנת מפני כניסה להריון.

יחסי מין

בן או בת הזוג אינם אמורים לחוש את נוכחות ההתקן או את חוטיו בזמן קיום יחסי מין. אם בכל זאת חשים את החוטים והם מפריעים, יש לחזור אל הרופא על מנת לוודא שההתקן במקומו ולשקול אם ניתן לקצץ עוד יותר את החוטים.
במידה שהאישה חשה כאב בזמן קיום יחסי מין לאחר החדרת התקן תוך רחמי, יש לפנות גם כן לבדיקת רופא.

הוצאת התקן התוך רחמי הורמונלי

ניתן להוציא את ההתקן בכל שלב. הוצאת ההתקן תבוצע גם כן על ידי רופא הנשים. על נשים שלא מעוניינות בהתקן חדש אך אינן רוצות להרות להשתמש באמצעי מניעה אחר (לדוגמה, בקונדום) במשך 7 ימים לפני הוצאת ההתקן התוך רחמי. הסיבה לכך היא שיש למנוע כניסה של זרע לתוך גוף האישה. הזרע מסוגל להתקיים במשך 7 ימים בגוף, ולכן, בהיעדר התקן תוך רחמי תיתכן הפריה.