16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב

כל מה שרציתם לדעת על אמצעי מניעה - מידע רפואי

מידע מקצועי, מקיף ומפורט אודות אמצעי המניעה השונים: יעילות, יתרונות וחסרונות ואופן השימוש.
למידע נוסף בחרו באחד מאמצעי המניעה שברשימה:
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

גלולות

Contraceptive Pills
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

נטילת גלולה משולבת למניעת הריון

התחלת חפיסת הגלולות הראשונה

ניתן להתחיל את הגלולות המשולבות למניעת הריון בכל שלב במהלך המחזור החודשי. מרבית הנשים מתחילות את החפיסה ביום הראשון של הווסת (היום הראשון של הדימום). במקרה זה, ההגנה מפני הריון מתחילה מיידית ואין צורך באמצעי מניעה נוספים.
נשים שמתחילות ליטול את הגלולות עד (וכולל) היום החמישי של הווסת מוגנות מיידית מפני כניסה להריון. יוצאות מן הכלל הן נשים עם מחזור קצר מ- 23 ימים. נשים אלו זקוקות לאמצעי מניעה נוסף, כגון קונדום, עד לאחר נטילת הגלולה במשך 7 ימים.
התחלת נטילת הגלולות בכל יום אחר במהלך המחזור אינה מספקת הגנה מיידית מפני הריון. יש צורך להשתמש באמצעי מניעה נוסף עד לאחר נטילת הגלולה במשך 7 ימים.

נשים לאחר לידה

נשים לאחר לידה שאינן מניקות יכולות להתחיל לקחת את הגלולה המשולבת 21 יום לאחר הלידה. ההגנה מפני כניסה להריון הינה מיידית. אם חלפו יותר מ- 21 יום ממועד הלידה יש צורך להשתמש באמצעי מניעה נוסף (כגון קונדום) עד לאחר נטילת הגלולה המשולבת במשך 7 ימים.
נטילת הגלולה המשולבת עלולה להפחית את זרימת החלב. מומלץ להשתמש באמצעי מניעה אחר עד לסיום תקופת ההנקה.

נשים לאחר הפלה

אפשר להתחיל לקחת את הגלולה המשולבת עד 5 ימים לאחר הפלה (יזומה או טבעית). ההגנה מפני הריון הינה מיידית. אם חלפו יותר מ- 5 ימים ממועד ההפלה יש להשתמש באמצעי מניעה נוסף (כגון קונדום) עד לאחר נטילת הגלולה במשך 7 ימים.

אופן נטילת הגלולה

גלולות הנלקחות במשך 21 יום
 • יש לקחת את הגלולה הראשונה בחפיסה, בהתאם ליום בשבוע. בחפיסת גלולות בעלות מספר שלבים, יש לקחת את הגלולה בצבע הראשון.
 • יש להמשיך ולקחת את שאר הגלולות בחפיסה בשעה קבועה בכל יום עד לסיום החפיסה.
 • בסיום החפיסה יש לעשות הפסקה בת 7 ימים, במהלכה אין לקחת גלולות. בפרק זמן זה יופיע דימום.
 • ביום השמיני להפסקה יש להתחיל לקחת חפיסה חדשה, גם אם הדימום עדיין ממשיך. היום בו מתחילים את החפיסה החדשה צריך להיות אותו יום בו נלקחה הגלולה הראשונה מהחפיסה הקודמת.
 
גלולות הנלקחות במשך 28 יום
 • יש לקחת את הגלולה הראשונה מהמקטע בחפיסה המסומן כנקודת ההתחלה (בדרך כלל, ‘start’). גלולות אלו מכילות חומר פעיל.
 • יש להמשיך ליטול את הגלולות בחפיסה בסדר המסומן. רצוי ליטול את הגלולה בשעה קבועה מדי יום, עד לסיום חפיסת הגלולות (28 ימים).
 • בשבוע בו נלקחות שבע הגלולות הלא פעילות יופיע דימום.
 • יש להתחיל חפיסת גלולות חדשה מיד לאחר סיום החפיסה הראשונה, גם אם הדימום עדיין נמשך.
 

נטילת חפיסות ברצף

נשים הנוטלות גלולות חד-שלביות שתכולתן זהה לאורך כל החפיסה (היינו, כל הגלולות באותו צבע ובעלות תכולת הורמונים זהה) יכולות להתחיל חפיסת גלולות חדשה מיד לאחר סיום החפיסה הקודמת. ניתן להיעזר בכך על מנת להימנע מהופעת הדימום במקרים מיוחדים (לדוגמה, יציאה לחופשה).
עם זאת, אין לקחת יותר משתי חפיסות ללא הפסקה מבלי להתייעץ עם הרופא המטפל. לקיחת הגלולות ללא הפסקה לא מאפשרת את חידוש רקמת רירית הרחם, אשר ממשיכה להתפתח. כתוצאה מכך תיתכן השלה חלקית אשר תגרום לדימום במהלך החודש (breakthrough bleeding). חלק מהנשים אף עלולות לחוש נפיחות בבטן, כאשר הן נוטלות מספר חפיסות ברצף.

מה צריך לעשות אם שוכחות לקחת גלולה?

כל ההנחיות שלהלן מניחות שלא קוימו יחסי מין לאחר שהגלולה נשכחה:
 • אם טרם חלפו 12 שעות מהמועד בו היה צריך לקחת את הגלולה, יש לקחת אותה ולהמשיך את נטילת החפיסה כרגיל. במידה שמעוניינים לקיים יחסי מין, מומלץ להשתמש בקונדום במשך 3-4 ימים, כדי להבטיח הגנה מלאה מפני כניסה להריון בלתי רצוי.
 • אם חלפו 12 שעות מהמועד בו היה צריך לקחת את הגלולה אין ליטול אותה. יש להשתמש באמצעי מניעה נוסף, כגון קונדום, במשך שבוע עד עשרה ימים לאחר מכן כדי להבטיח הגנה מלאה מפני כניסה להריון בלתי רצוי. יש להמשיך לקחת את יתרת חפיסת הגלולות כרגיל.
 
 • בשום מקרה, אין ליטול שתי גלולות ברצף.
 
במידה שקוימו יחסי מין ורק לאחר מכן התברר כי בת הזוג שכחה ליטול את הגלולה במועד, הרי שיתכן הריון בלתי רצוי. במקרה זה מומלץ לפנות לבדיקת רופא נשים על מנת לברר את המצב לאשורו או לשקול שימוש באמצעי מניעה לשעת חירום דוגמת גלולת היום שאחרי.
בכל מקרה של ספק מומלץ להתייעץ עם רופא הנשים.

מה לעשות במקרה של הקאות ושלשולים?

במקרה של הקאה תוך שעתיים ממועד לקיחת הגלולה יתכן שהגלולה לא הספיקה להיספג לזרם הדם. יש לקחת גלולה נוספת מיד, ולהמשיך לקחת את שאר הגלולות כרגיל.
במידה שההקאות נמשכות, מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוסף. יש להמשיך להשתמש באמצעי הנוסף במשך כיומיים לאחר שההקאות חולפות.
שלשול חמור (6-8 יציאות מימיות ב- 24 שעות) עלול לפגוע ביעילות הגלולה. יש להמשיך לקחת את הגלולה כרגיל אך צריך להשתמש גם באמצעי נוסף כגון קונדום, על מנת לוודא מניעת כניסה להריון. יש להמשיך להשתמש באמצעי הנוסף במשך כיומיים לאחר שהשלשול פוסק.