21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב

כל מה שרציתם לדעת על אמצעי מניעה - מידע רפואי

מידע מקצועי, מקיף ומפורט אודות אמצעי המניעה השונים: יעילות, יתרונות וחסרונות ואופן השימוש.
למידע נוסף בחרו באחד מאמצעי המניעה שברשימה:
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

גלולות

Contraceptive Pills
מעודכן לתאריך  25.02.2021 

שיקולים טרם קבלת החלטה על שימוש בגלולות המכילות פרוגסטוגן בלבד

מרבית הנשים יכולות להשתמש בגלולות המכילות פרוגסטוגן בלבד, לרבות נשים הסובלות מיתר לחץ דם, מקרישי דם או מעודף משקל, ושאינן יכולות להשתמש באמצעי מניעה המכילים אסטרוגן.

הגבלת שימוש

נשים הלוקות במצבים הרפואיים המפורטים להלן אינן יכולות ליטול גלולות המכילות פרוגסטוגן:
 
ככלל, נשים בריאות שאינן סובלות מכל סיבה רפואית המונעת מהן להשתמש בגלולות המכילות פרוגסטוגן יכולות ליטול את הגלולות הללו עד למועד הפסקת הווסת או עד גיל 55, בהתאם לשיקול דעתו של הרופא המטפל.

הנקה

גלולות המכילות פרוגסטוגן בלבד בטוחות לשימוש בזמן הנקה. כמויות קטנות של פרוגסטוגן עשויות לעבור לחלב האם, אך הן אינן מסוכנות לתינוק. הגלולות אינן משפיעות על אופן ייצור החלב.

הריון

אף שהדבר אינו סביר, קיים סיכוי מזערי להרות תוך כדי שימוש בגלולות המכילות פרוגסטוגן בלבד.
אין עדויות לכך שגלולת הפרוגסטוגן עלולה לפגוע בעובר המתפתח אך אם קיים חשד להריון תוך כדי השימוש בגלולה זו, יש לפנות לרופא המטפל.
 • במקרה של כאב בטן פתאומי או חריג או הופעת דימום קצר או דליל מהרגיל יש לפנות לבדיקת רופא בהקדם האפשרי. סימפטומים אלו עלולים להוות סימני אזהרה להריון חוץ רחמי (אקטופי), אם כי מצב זה הוא נדיר.
 

תופעות לוואי הכרוכות בשימוש בגלולות המכילות פרוגסטוגן בלבד

תיתכנה מספר תופעות לוואי בעקבות נטילת גלולה המכילה פרוגסטוגן. אלו כוללות:
 • אקנה.
 • רגישות או נפיחות בשדיים.
 • עלייה או ירידה בחשק המיני (לבידו).
 • שינויים במצב הרוח.
 • כאב ראש או מיגרנה.
 • בחילה או הקאה.
 • ציסטות בשחלות (בדרך כלל חסרות משמעות ונעלמות ללא טיפול).
 • מחושים בבטן.
 • עלייה במשקל.
 
תופעות לוואי אלו לרוב מופיעות במהלך החודשים הראשונים לנטילת הגלולות ונוטות להשתפר עם הזמן. תופעות הלוואי תחלופנה, בדרך כלל, תוך מספר חודשים. אם תופעות הלוואי נמשכות ללא שיפור ניתן לשקול מעבר לאמצעי מניעה אחר.

סיכונים הכרוכים בנטילת גלולות המכילות פרוגסטוגן בלבד

גלולות המכילות פרוגסטוגן בלבד בטוחות מאוד לשימוש. עם זאת, כבכל תרופה לרבות הגלולה המשולבת למניעת הריון, יתכנו מספר סיכונים, כמפורט.

ציסטות בשחלה

חלק מהנשים עלולות לפתח ציסטות בשחלות. הן אינן מסוכנות ולרוב אין צורך להסירן. במרבית המקרים תעלמנה הציסטות גם ללא כל טיפול.
במקרים רבים הציסטות כלל אינן גורמות לסימפטומים, אם כי חלק מהנשים עלולות לחוש כאב באגן בשל נוכחותן.

סרטן השד

נערכים מחקרים רבים על מנת לעמוד על קשר אפשרי בין סרטן השד ובין שימוש בגלולות למניעת הריון. על פי התוצאות הקיימות, נטילת כל סוג של אמצעי מניעה הורמונלי מגביר מעט את הסיכון ללקות בסרטן שד בהשוואה לנשים שאינן נוטלות אמצעי מניעה הורמונליים. בהתאם לאותם מחקרים, 10 שנים לאחר הפסקת נטילת הגלולות פוחת הסיכון ועומד על רמה זהה כשל כלל הנשים (לרבות אלו שאינן נוטלות או נטלו אמצעי מניעה הורמונליים).
מרבית הרופאים אינם סבורים כי נטילת גלולות עלולה להעלות את הסיכון ללקות בסרטן השד גם בקרב נשים בעלות נטייה משפחתית ללקות במחלה זו.

תגובות בין תרופתיות

חלק מהתרופות עלולות להגיב עם הגלולות המכילות פרוגסטוגן ולפגוע ביעילותן. התרופות השכיחות ביותר שעלולות לגרום לכך מפורטות להלן, אך זוהי רשימה חלקית בלבד. על אישה הנוטלת גלולות להתייעץ עם הרופא או עם הרוקח אם עליה לקחת תרופה נוספת ולוודא שאינה פוגעת ביעילותה של הגלולה.

אנטיביוטיקה

מרבית סוגי האנטיביוטיקה אינם פוגעים ביעילותן של הגלולות אך יש לוודא זאת טרם תחילת הטיפול. בכל מקרה של ספק מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוסף (כגון קונדום).
עם זאת, במקרים מסוימים עלול להיות צורך להשתמש באמצעי מניעה נוסף (לרבות קונדומים) בזמן נטילת האנטיביוטיקה ולמשך 28 ימים נוספים לאחר סיום הטיפול. בחלק מהמקרים אף עלול להיות צורך להחליף את סוג הגלולה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל ולפעול בהתאם להוראותיו.
אנטיביוטיקה מהסוגים הבאים מפחיתה את יעילותן של הגלולות:
 • ריפמפין (Rifampicin).
 • ריפבוטין (Rifabutin).
 
על נשים שצריכות לקחת ריפמפין או ריפבוטין לתקופה ממושכת לשקול שימוש באמצעי מניעה אחרים שאינם מושפעים מתרופות אלו כגון זריקות פרוגסטרון או התקן תוך רחמי (מנחושת, או התקן הורמונלי).

תרופות נוספות

הגלולה המכילה פרוגסטוגן עלולה להגיב עם תרופות ממשפחת 'זרזי האנזימים' (enzyme inducers). דוגמאות לתרופות מסוג זה כוללות:
 • תרופות המשמשות לטיפול באפילפסיה לרבות קרבמזפין (Carbamazepine), אוקסרבנזין (Oxcarbazeine), פניטואין (Phenytoin), פנוברביטל (Phenobarbital), פרימידון (Primidone) וטופירמט (Topiramate).
 • פרע מחורר או היפריקום (St. John’s Wort). זהו תוסף צמחי.
 • תרופות נוגדות נגיפים (וירוסים) המשמשות לטיפול באיידס (HIV).
 
יש להתייעץ עם הרופא המטפל על מנת לשקול שימוש באמצעי מניעה חלופיים או נוספים בזמן נטילת תרופות אלו.