08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב

כל מה שרציתם לדעת על אמצעי מניעה - מידע רפואי

מידע מקצועי, מקיף ומפורט אודות אמצעי המניעה השונים: יעילות, יתרונות וחסרונות ואופן השימוש.
למידע נוסף בחרו באחד מאמצעי המניעה שברשימה:
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

דיאפרגמה וכובעון

Diaphragms and Caps
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

מבוא לשימוש בדיאפרגמה וכובעון

דיאפרגמות וכובעונים הם אמצעי מניעה חוצצים. הם מותאמים לפנים הנרתיק ומונעים מעבר של זרע דרך צוואר הרחם.
דיאפרגמות הן כיפות רכות ודקות העשויות גומי לטקס או סיליקון. הכובעונים קטנים יותר ועשויים גם הם גומי לטקס או סיליקון. שני האמצעים מגיעים בצורות ובגדלים שונים. על מנת להתאים אותם, יש לפנות לרופא הנשים (גינקולוג).

אופן הפעולה

דיאפרגמות וכובעונים חוסמים את הגישה לצוואר הרחם ולכן מונעים מהזרע להגיע לביצית. על מנת למנוע הריון, יש להשתמש בהם בשילוב עם תכשיר קוטל זרע.
את הדיאפרגמה או את הכובעון יש להחדיר למקומם לפני קיום יחסי מין (אפילו מספר שעות קודם לכן), אך יש להשאירם במקומם במשך 6 שעות לפחות לאחר המגע המיני. ניתן להשאירם זמן ממושך יותר אך אין להוציאם קודם לכן. בסיום השימוש יש לשטוף את האמצעים היטב על מנת שניתן יהיה להשתמש בהם שוב.
מגזין בריאות האישה

יעילות

בשימוש נכון ובשילוב עם קוטל זרע, דיאפרגמות וכובעונים יעילים ב-92-96% מהמקרים במניעת הריון. משמעות הדבר היא שמכל 100 נשים המשתמשות באמצעים אלו, 4-8 נשים תיכנסנה להריון בכל שנה.
דיאפרגמות וכובעונים מספקים הגנה חלקית בלבד מפני מחלות המועברות במגע מיני. מומלץ לנשים שנמצאות בסיכון להדבקה (לדוגמה, נשים שלבן זוגן שותפות מיניות רבות) להשתמש באמצעי מניעה אחר כגון קונדום.
השימוש באמצעים אלו אינו טומן בחובו סכנות בריאותיות חמורות, אלא אם ידועה רגישות לקוטל הזרע.
חסרונם של אמצעים אלו בכך שהם דורשים התאמה על ידי רופא ויש צורך ללמוד כיצד להשתמש בהם באופן נכון. חלק מהנשים עלולות לסבול מדלקת בשלפוחית השתן (ציסטיטיס) בעקבות השימוש באמצעים אלו, בעיקר אם הם גדולים מדי. החלפה למידה קטנה יותר עשויה להועיל.
לאחר לידה או הפלה וכן בעקבות שינויים במשקל הגוף (הפחתת או הוספת יותר מ- 3 קילוגרם) יש להתאים שוב את גודלם של הדיאפרגמה או הכובעון, למבנה החדש של הנרתיק וצוואר הרחם.