16 דצמבר 2018 ח' טבת תשע"ט
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

אבני מרה - מידע רפואי

Gallstones
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

סימפטומים של אבני מרה

אצל פחות מחמישית מבעלי אבני המרה יופיעו סימפטומים. על-פי-רוב האבנים נשארות בתוך כיס המרה ואינן גורמות לבעיות.
לפעמים אבני המרה עלולות לגרום לכיס המרה להזדהם (דלקת כיס מרה, כולציסטיטיס). מצב כזה עלול לגרום ל:
  • כאב מתחת לצלעות בצד ימין.
  • כאב בגב ובכתף ימין.
  • חום.
  • בחילות.
  • הקאות.
 

עווית מרתית

אם אבני המרה עוברות דרך צינור המרה אל התריסריון, עלולים להיגרם כאבים, מצב הידוע כעווית מרתית. הכאב מורגש בדרך כלל בחלק העליון של הבטן, במרכז או קצת בצד ימין, ולעיתים קרובות קורה כשעה לאחר ארוחה הכוללת מזון עתיר שומן.
בדרך כלל נמשך הכאב שעות אחדות לפני שהוא נעלם. הסובלים מאבנים במרה עלולים לחוש כאב רצוף גם למעלה מ-24 שעות, או לחילופין לחוות גלי כאב.
יש אנשים שמתארים את הכאב כדומה לכאב הנגרם בעת קשיי עיכול מאוד חמורים. במקרים מסוימים, הכאב יכול להיות חזק כמו הכאב שחשים בעת התקף לב. אל הכאב עלולות להתלוות בחילות והקאה.

זיהום

אבני מרה עלולות לגרום לסימפטומים דמויי תסמיני שפעת, כמו חום גבוה ורעידות. יש בתסמינים כאלה להעיד על כך שהתפתח זיהום בכיס המרה.
מצב כזה מחייב בדרך כלל אישפוז בבית החולים לצורך הסרת כיס המרה.

צהבת

זהו סיבוך לא שכיח של אבנים במרה. הוא מתפתח כאשר אבני המרה יוצאות אל מחוץ לכיס המרה ונתקעות בצינור המרה. במצב כזה אין המרה יכולה לעבור אל המעי והיא מחלחלת אל מחזור הדם.
במצב של צהבת, העור ולחמיות העיניים מצהיבים.
לעתים האבן עוברת בסופו של דבר אל המעי, אבל בדרך כלל יש צורך בניתוח על מנת להוציא אותה.

פנקראטיטיס

פנקראטיטיס היא דלקת של הלבלב שמהווה סיבוך של אבני מרה. תסמינה העיקרי הוא כאב בטן, שלעיתים עלול להיות חמור. קיימים שני סוגים של פנקראטיטיס: פנקראטיטיס חריפה, שבה הלבלב הופך דלקתי תוך תקופת זמן קצרה (והדלקת חולפת כעבור כמה ימים) ופנקראטיטיס כרונית, שבה הדלקת בלבלב נמשכת שנים רבות וגורמת לו נזק באופן הדרגתי. פנקראטיטיס כרונית עלולה להתפתח בעקבות התקפים חוזרים ונשנים של פנקראטיטיס חריפה.