20 נובמבר 2018 י"ב כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

אבני מרה - מידע רפואי

Gallstones
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

טיפול של אבני מרה

טיפול נדרש רק אם אבני המרה גורמות לדלקת בכיס המרה, חוסמות את צינורות המרה, או עוברות מצינורות המרה אל המעיים.
מאחר שלעיתים קרובות אבני המרה מורכבות מחומרים שומניים כמו כולסטרול, מומלץ לשמור על תזונה מאוזנת ודלת שומנים רוויים.

ניתוח לכריתת כיס המרה (כולציסטקטומיה)

בדרך כלל מטפלים באבני מרה על ידי הסרה כירורגית (ניתוח) של כיס המרה בתהליך המכונה כולציסטקטומיה. מדובר בניתוח זעיר אך פולשני שבו מבוצע חתך קטן בלבד (ניתוח "חור מנעול", keyhole).
אצל כ-10% מהחולים לא ניתן להוציא את כיס המרה באמצעות ניתוח "חור מנעול" והם זקוקים לניתוח פתוח שבו כיס המרה מוצא דרך חתך גדול בבטן.
סוג זה של ניתוח מחייב שהייה ארוכה יותר בבית החולים וההחלמה ממנו אורכת כששה שבועות.
בתום הטיפולים שאוזכרו, ייתכן שתינתן למטופל חומצה אורסודאוקסיכולית (חומצה שמצויה בנוזל המרה) כדי למנוע מאבני מרה להתפתח שוב. חומצה אורסודאוקסיכולית מפחיתה את כמות הכולסטרול בנוזל המרה ועל כן יש בה כדי למנוע התפתחות אבני מרה.
עד 25% מהאנשים שיש להם אבני מרה עלולים לחוות סימפטומים חוזרים במשך שנה אחרי הטיפול.
הסיבוך השכיח ביותר לניתוח הוא נזק לצינורות המרה, מצב שעלול להצריך ניתוח נוסף. הסיכויים לפתח סיבוכים במהלך הניתוח או לאחריו גדלים:
  • ככל שהמנותח מבוגר יותר.
  • אם יש לו עודף משקל.
  • אם הוא אלרגי לחומר ההרדמה.
  • אם הוא סובל מבעיות בריאותיות אחרות.
 
יחד עם זאת יש לציין שכריתת כיס המרה הוא הליך בטוח יחסית ועבור רוב האנשים התועלת עולה על הסיכון.

המסת אבני המרה

אבני מרה שמורכבות מכולסטרול יכולות להיות מומסות על-ידי שימוש בתרופה שמכילה חומצה אורסודאוקסיכולית. ייתכן שיהיה צורך ליטול את התרופה במשך תקופה של עד שנתיים. טיפול זה, המכונה המסה, מתאים רק לכ-20% מהחולים (למשל, לאנשים שאינם יכולים לעבור הרדמה כללית הנדרשת לפני ניתוח) ואינו בעל שיעורי הצלחה כמו ניתוח.

טיפולים פחות שכיחים

במקרים נדירים, בהם ניתוח לכריתת כיס המרה אינו אפשרי ולא ניתן ליטול חומצה אורסודאוקסיכולית להמסת האבנים, קיימים מספר טיפולים אחרים שניתן לשקול:

אנדוסקופיה של דרכי המרה והלבלב (ECRP)

ECRP מיועד להוצאת אבני מרה מבלי לכרות את כיס המרה. הטיפול מבוצע בדרך כלל אגב הרדמה מקומית, כלומר המטופל ער אך אינו חש בשום כאב.
אנדוסקופ (סיב אופטי גמיש שבקצהו מצלמה זעירה) מועבר מהפה דרך מערכת העיכול אל תוך כיס המרה. תייל המחומם בחשמל מועבר דרך האנדוסקופ ומשמש להרחבת הפתח לצינור המרה. בשלב הבא האבנים מוצאות או שהן מושארות במקומן כדי שתעבורנה בעצמן אל המעי.

ליתוטריפסיה Lithotripsy

ליתוטריפסיה היא שיטה בה מכוונים גלי הדף על-קוליים אל אבני המרה כדי לשבור אותן לחתיכות קטנות שיכולות לצאת בביטחה עם הצואה. משתמשים בסוג טיפול זה רק לעיתים רחוקות מאחר שהוא מתאים רק כשיש מספר מועט של אבני מרה.
גם בתום הטיפולים הללו, ייתכן שתינתן למטופל חומצה אורסודאוקסיכולית (חומצה שמצויה בנוזל המרה), כדי למנוע מאבני מרה להתפתח שוב.
חומצה אורסודאוקסיכולית מפחיתה את כמות הכולסטרול בנוזל המרה ועל כן יש בה כדי למנוע התפתחות אבני מרה.