20 פברואר 2020 כ"ה שבט תש"פ
מעודכן לתאריך  17.09.2009  באדיבות ה 

כיב פפטי (אולקוס) - מידע רפואי

Peptic ulcer
מעודכן לתאריך  17.09.2009  באדיבות ה 

גורמים לכיב פפטי

קיימים שני גורמים עיקריים לכיבים פפטיים:
  • זיהום של החיידק הליקובקטר פיילורי (ה. פיילורי). גורם זה אחראי לכ-80% מהכיבים בקיבה ולכ-95% מהכיבים בתריסריון.
  • תרופות אנטי-דלקתיות שאינן סטרואידיות, שהן משככי כאבים וכוללות אספירין. תרופות אלו אחראיות ל-20% מהכיבים בקיבה ול-5% מהכיבים בתריסריון.
 

הליקובקטר פיילורי (ה. פיילורי)

למרות שאנשים לא מעטים נושאים את החיידק ה. פיילורי, לא ברור מדוע מתפתחים כיבים רק אצל חלק מהם.
ה. פיילורי מתפשט דרך מזון, מים ורוק. מגע של פה בפה או שתייה ואכילה מכלים משותפים עלולה לאפשר לו להתפשט. רוב האנשים נדבקים בזיהום במהלך הילדות. שכיחות ההדבקה פוחתת ככל שמשתפרים הרגלי ההיגיינה.
החיידק חי בריר הדביק (מוקוס) שמצפה את דופן הקיבה והתריסריון. הוא מייצר אנזים הנקרא אוריאז, אשר מנטרל את החומצה שבקיבה (הופך אותה לפחות חומצית). הקיבה מגיבה על כך בייצור עוד חומצה, וזו עלולה לגרות את הציפוי שלה.
בנוסף, מחליש החיידק את מערכת ההגנה של הקיבה וגורם לדלקת באזור הפגוע. יש צורך לסלק את החיידק לחלוטין על מנת למנוע את חזרת הכיבים.

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID)

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) הם תרופות לשיכוך כאבים קלים ומתונים כדוגמת כאבי ראש וכאבי מחזור. נמנות עימן התרופות אספירין ואיבופרופן. לעיתים קרובות, תרופה כזו עלולה לגרום לכיבים פפטיים.
חלק מהתרופות הנמנות על משפחת ה- NSAID ניתנות לרכישה ללא מרשם רופא וחלקן מחייבות מרשם רופא, דוגמת דיקלופנק (שם מסחרי- וולטרן), נפרוקסן ומלוקסיקם, המשמשות לטיפול במחלות כמו דלקת מפרקים (ארתריטיס).
NSAID פוגעות ביכולת הקיבה לייצר את שכבת המוקוס הרירית. תרופות אלה יכולות גם לפגוע בזרימת הדם אל הקיבה וביכולת הגוף לתקן תאים.

גורמים נוספים

כיוון שלחולים מסוימים יש היסטוריה משפחתית של כיבים פפטיים, סבורים שלגורמים גנטיים יש תפקיד בהתפתחות הכיבים.
עישון ושתיית אלכוהול עלולים גם הם לגרות את ציפוי הקיבה ולהפחית את ייצור הריר המגן.
קרוב לודאי שלחץ נפשי אינו גורם לכיבים, אולם הקיבה מייצרת יותר חומצה בתגובה ללחץ. יתר חומצה עלול להחמיר את הסימפטומים של כיבים קיימים.