23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

כיב פפטי (אולקוס) - מידע רפואי

Peptic ulcer
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

אבחון כיב פפטי

למרות שרופא המשפחה יכול לכאורה לאבחן כיב פפטי בהסתמך על הסימפטומים שתיארתם לו, הוא ירצה בדרך כלל לאשש את האבחון באמצעות בדיקות.

אנדוסקופיה

הליך זה המתבצע בבית חולים וכולל העברת צינור דק וגמיש (אנדוסקופ) דרך הפה והוושט אל תוך הקיבה והתריסריון, הוא הדרך המדויקת ביותר לאשש אבחנה של כיב פפטי.
האנדוסקופ מעביר תמונות המצולמות באמצעות מצלמה זעירה המקובעת בקצהו. התמונות הן באיכות כה טובה שרופא הצופה בהן מסוגל לאשש את האבחנה או לשלול אותה, מבלי להזדקק לבדיקות נוספות.
תוך כדי האנדוסקופיה ניתן גם לקחת דגימת רקמה (ביופסיה) מהקיבה או מהתריסריון ולבדוק בה הימצאות של החיידק הליקובקטר פילורי (ה. פילורי).

אבחון של זיהום בה. פיילורי

אם רופא המשפחה סבור שהסימפטומים שתיארתם לו נובעים מזיהום בה. פיילורי, הוא ימליץ על מספר בדיקות:
  • מבחן נשיפה לאיתור הליקובקטר פילורי: מבחן נשיפה הוא בדיקה בלתי פולשנית לגילוי החיידק. במבחן זה מתבקש הנבדק לשתות תמיסת אוריאה המכילה פחמן מסומן באופן הניתן למעקב. הבדיקה מנצלת את יכולת החיידק לפרק אוריאה לאמוניה ודו-תחמוצת הפחמן (CO2). אם החיידק נוכח בקיבה, הפחמן המסומן יימצא ב- CO2 שבאוויר הננשף על ידי הנבדק לתוך מתקן מעקב.
  • בדיקת אנטיגן בצואה: במבחן זה נבדקת דגימת צואה לנוכחות אנטיגן (חלקיקי חלבוני) של החיידק.
 
כאשר הבדיקות חיוביות (כלומר שיש לנבדק זיהום של החיידק ה. פילורי) יזדקק החולה לטיפול על מנת להכחיד את החיידק ולאפשר לכיב להירפא.