16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

כיב פפטי (אולקוס) - מידע רפואי

Peptic ulcer
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

סיבוכים לכיב פפטי

במקרים נדירים, עלולים כיבים פפטיים לגרום להתפתחות סיבוכים מסוימים.

דימומים

כיבים פפטיים עלולים לגרום לדימום בציפוי של הקיבה או של התריסריון. אם הדימום איטי ומתרחש במשך זמן רב, עלולה להיווצר אנמיה – מצב ש בו רמת תאי הדם האדומים נמוכה.
מאידך גיסא, דימום מהיר ופתאומי (שטף דם) עלול לסכן חיים.
כאשר מופיע אחד מהסימפטומים הבאים, יש לפנות בדחיפות לקבלת טיפול רפואי:
  • הקאת דם (שיכול להיות אדום מבהיק או להראות כמו גרגירי קפה).
  • כאבי בטן חזקים ופתאומיים.


פריטוניטיס (דלקת צפק)

אם כיב פפטי מחמיר מאוד, הוא עלול לקרוע את דופן הקיבה או התריסריון. הקרע עלול להוביל לפריטוניטיס. מדובר בזיהום של הקרום הדק (פריטונאום, צפק בעברית) אשר מצפה את מערכת העיכול מבחוץ.
פריטוניטיס עלול להיות כואב מאוד וכמו כן לגרום לחום גבוה (מעל 38 מעלות), לצמרמורות, בחילות והקאות ול"בטן קשה". אם מופיעים תסמינים כאלה, יש לפנות מייד לקבלת טיפול רפואי.

היצרות של שוער הקיבה (Pyloric stenosis)

כיב פפטי שגורם לדלקת כרונית (מתמשכת על פני טווח ארוך) בציפוי של הקיבה או של התריסריון עלול לגרום להיצרות שוער הקיבה – המעבר הקטן והצר המחבר את הקיבה לתריסריון. שוער קיבה שהוצר לא יוכל לאפשר מעבר מזון אל המעיים, דבר שעלול לגרום להקאות ולירידה במשקל. הירידה במשקל נובעת מכך שהגוף לא מקבל במצב זה את תוצרי פירוק המזון מהמעי.

כיבים פפטיים חוזרים

הסיכון לכיב פפטי אצל מי שלקה בו בעבר גדול מזה של מי שלא לקה בו. מי שהזיהום בה. פיילורי הוסר לחלוטין ממנו נמצא בסיכון של 5% לכיב חוזר. לעומת זאת, אצל מי שהזיהום החיידקי לא הוסר באופן מוחלט, הרי הוא נמצא בסיכון של 60% לפתח כיב קיבה נוסף ובסיכון של 80% לפתח כיב תריסריון.