18 פברואר 2019 י"ג אדר תשע"ט
מעודכן לתאריך  04.11.2013  באדיבות ה 

תסמונת גיליאן-ברה - מידע רפואי

Guillain-Barré syndrome
מעודכן לתאריך  04.11.2013  באדיבות ה 

גורמים לתסמונת גיליאן-ברה

מערכת העצבים ההיקפית

מערכת העצבים ההיקפית (הפריפרית) היא רשת של עצבים השולטים בתחושות ובתנועות הגוף. העצבים עוברים מהמוח וחוט השדרה (אלו שייכים למערכת העצבים המרכזית) ומעבירים אותות אל ומהגוף, לרבות מהגפיים ומהזרועות.
גיליאן ברה היא תסמונת חיסון עצמי. משמעות הדבר היא שמערכת החיסון של הגוף תוקפת תאים ורקמות בריאים, בגוף עצמו. מדוע מתפתחות מחלות חיסון עצמי עדיין לא ידוע.
מרבית הלוקים (כ- 60%) בתסמונת מפתחים אותה זמן קצר לאחר שחלו במחלה אחרת, בדרך כלל מדובר בזיהום נגיפי קל דוגמת צינון, שפעת או דלקת גרון. גם לאחר זיהום חיידקי תיתכן תסמונת גיליאן ברה. מניחים שהזיהום הוא אשר משפעל את תגובת מערכת החיסון, אם כי לא ברור מדוע התגובה אינה בררנית ומופנית כלפי שורשי העצבים והעצבים ההיקפיים.
ידועים אף מספר מקרים בהם אנשים לקו בגיליאן ברה לאחר מצבים כמו ניתוח ואף הריון, יתכן שעקב היחלשות של מערכת החיסון.
לא תיתכן הדבקה בתסמונת, והיא אינה עוברת מאדם לאדם. כמו כן, אין מדובר במחלה העוברת בתורשה.

תגובה חיסונית

באמצעות תאי הדם הלבנים מייצרת מערכת החיסון נוגדנים. אלו הם חלבונים הנלחמים בזיהומים המסתובבים בזרם הדם ובנוזל הלימפה.
במצב תקין תוקפים הנוגדנים גורמים מזהמים כגון חיידקים או נגיפים אשר חודרים לגוף ומחוללים מחלה. כאשר מתפתחת תסמונת גיליאן ברה, הנוגדנים מגיבים ותוקפים את המעטפת של העצבים ההיקפיים (מעטפת המיאלין). תגובה זו גורמת לנזק אשר מאט את הולכת האותות העצביים המועברים מהמוח אל השרירים ובחזרה, ולכן מתפתחים הסימפטומים האופייניים לתסמונת, לרבות נימול, חולשה ואף שיתוק.

משפעלים אפשריים

אף שהגורם לתסמונת אינו ידוע, יתכן כי מצבים מסוימים גורמים לשפעול מערכת החיסון. אלו כוללים:
  • חדירת נגיפים לגוף (לדוגמה, נגיף אפשטיין-בר, EBV)
  • זיהום חיידקי (דוגמת חיידק מסוג קמפילובקטר שעלול להימצא בעוף שלא בושל דיו).
  • לימפומה מסוג הודג'קין (סרטן המערב תאי דם לבנים).
 

חיסון

בעבר סברו שחיסונים מסוימים עלולים לגרום להתפתחות תסמונת גיליאן ברה. עם זאת, מחקרים חדשים בנושא מצביעים על כך שלא קיים סיכון להתפתחות התסמונת בעקבות קבלת חיסון.
בתקופת מגפת שפעת החזירים בשנים 2009-2010 ניתנו באנגליה כשש מיליון מנות חיסון נגד שפעת. בתקופה זו דווח על 15 מקרים של החשודים כתסמונת גיליאן ברה. אף שהנושא נבדק, האבחנה מעולם לא אושרה.