24 פברואר 2021 י"ב אדר תשפ"א
מעודכן לתאריך  03.11.2014 

Movember - חודש המודעות לבריאות הגבר

מעודכן לתאריך  03.11.2014 

במהלך נובמבר יצוין ברחבי העולם חודש המודעות למחלות שעלולות לפגוע בבריאותם של גברים, לרבות סרטן הערמונית וסרטן השד. גילוי מוקדם עשוי למנוע סיבוכים ולהציל חיים.

ברחבי העולם נוהגים גברים לציין את החודש באמצעות גידול שפם. למתעניינים, כינויו של חודש זה, Movember, הוא שילוב בין המילים שפם ונובמבר באנגלית, היינו:
Mustache + November = Movember
 מטרת החודש היא להעלות את מודעותם של גברים ברחבי העולם למחלות שעלולות לסכן את חייהם, דוגמת סרטן הערמונית. גילוי מוקדם וקבלת טיפול יעיל במועד עשויים להפחית סיבוכים ואף למנוע מוות. כחלק מהגברת המודעות נקראים הגברים לפנות לבדיקות גילוי מוקדם, לברר האם קיימת במשפחתם שכיחות גבוהה של תחלואה בסרטנים מסוימים ולאמץ אורח חיים בריא.

תחלואה בבלוטת הערמונית

הערמונית (המכונה בלעז 'פרוסטטה') היא בלוטה קטנה דמוית אגוז, הנמצאת בגופם של גברים בלבד. עיקר תפקידה של בלוטה זו הוא ייצור נוזל הזרע. הערמונית מייצרת גם חלבון בשם אנטיגן הערמונית (PSA, Prostate Specific Antigen) המסייע לשפיכת נוזל הזרע, בזמן האורגזמה הגברית.
עם השנים נוטה הערמונית לגדול. בדרך כלל הגדלה זו אינה גורמת לכל בעיה אך אם הבלוטה גדלה מאד היא עלולה ללחוץ על השופכה ולגרום לבעיות בתפקוד מערכת השתן. תופעה זו, השכיחה בקרב גברים לאחר גיל 50, מכונה הגדלה שפירה של הערמונית (Benign Prostate Hyperplasia). התופעה אינה ממאירה וניתנת לטיפול.
עם זאת, לעתים תתרחש הגדלה של הערמונית שאינה שפירה, אלא סרטנית. סרטן הערמונית הוא הגידול הממאיר השכיח ביותר בקרב גברים, ונפוץ בעיקר בקרב גברים לאחר גיל 70 (המחלה נדירה בקרב גברים צעירים). סרטן הערמונית מתפתח לאט מאוד ולכן הגידול יכול להיוותר ללא שינוי במשך תקופה ארוכה.
בשל קצב ההתפתחות האיטי סיכויי ההחלמה מהמחלה טובים, בפרט כאשר היא מאובחנת בזמן. בשלבים מוקדמים תטופל המחלה באמצעות שילוב של ניתוח, טיפול הורמונלי וטיפול קרינתי.

סרטן השד אצל גברים

אף שהדעה הרווחת היא כי סרטן השד הוא מחלה של נשים, כ- 1% ממקרי סרטן השד מתחוללים אצל גברים. הסימפטום השכיח ביותר של סוג סרטן זה הוא גוש בשד.
מרבית מקרי סרטן השד בגברים יתפתחו לאחר גיל 65, אולם קיימים דיווחים בספרות על מקרי סרטן שד שהתגלו גם בקרב גברים צעירים בשנות העשרים לחייהם. יצויין כי הגורמים לסרטן השד אצל גברים אינם ידועים.
סיכויי ההחלמה תלויים במידת התפשטות הסרטן טרם גילויו, ומכאן חשיבות הגילוי המוקדם. בשל המודעות הנמוכה למחלה מרבית הגברים אינם פונים כלל לרופא, אלא בשלבים מתקדמים של המחלה כאשר הגוש בשד גורם לכאב.

זכויות מבוטחי מכבי

בדיקות גנטיות לנשאות של סרטן השד
בדיקה לאיתור הגנים העיקריים הכרוכים בסיכון מוגבר לסרטן השד.
בדיקת ממוגרפיה לגילוי מוקדם של סרטן השד אצל גברים
צילום רנטגן ייחודי הנעשה בעקבות אבחנה רפואית.