08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

ברונכיוליטיס - מידע רפואי

Bronchiolitis
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לברונכיוליטיס

ברונכיוליטיס הוא זיהום שכיח בדרכי הנשימה התחתונות הפוגע בעיקר בתינוקות מתחת לגיל שנה. הסימפטומים הראשוניים דומים לאלו של הצטננות וכוללים נזלת ושיעול. בהמשך ייתכנו סימפטומים נוספים לרבות:
  • עליית חום קלה.
  • שיעול יבש וממושך.
  • קשיי האכלה.
 
לרוב חל שיפור בחומרת הסימפטומים לאחר שלושה ימים ואצל מרבית התינוקות אין מדובר במחלה חמורה.
עם זאת, אצל חלק קטן מהפעוטות עלולה להתפתח מחלה חמורה. יש לפנות בדחיפות לבדיקת רופא אם התינוק מצליח לאכול רק כמחצית מהכמות אותה הוא אוכל בדרך כלל או שהוא מתקשה לנשום.
גורם שכיח לברונכיוליטיס הוא נגיף נשימתי סינציאלי (respiratory syncytial virus, RSV). הנגיף מתפזר באמצעות טיפות נוזל זעירות הנפלטות בזמן שיעול או עיטוש של אדם הנושא את הזיהום. הנגיף גורם לדלקת ולנפיחות בדרכי האוויר הזעירות בריאות (הנקראות ברונכיולות). בשל הדלקת פוחת נפח האוויר שנכנס לריאות, דבר שמקשה על הפעוט לנשום.

שכיחות המחלה

20-30% מהפעוטות יפתחו ברונכיוליטיס בשנת החיים הראשונה. המחלה שכיחה בעיקר בקרב תינוקות בגילאי 3-6 חודשים. עד גיל שנתיים נחשפים מרבית הפעוטות לנגיף RSV, מתוכם כ- 40-50% אף חולים במחלה.
מרבית התחלואה מתרחשת בחודשי החורף, בחודשים נובמבר עד מרץ. ניתן לחלות בברונכיוליטיס יותר מפעם אחת במהלך חודשי החורף.

טיפול בברונכיוליטיס

אין תרופה נגד הנגיפים שגורמים לברונכיוליטיס אך במרבית המקרים יחלוף הזיהום תוך כשבועיים ללא צורך בטיפול. ניתן לטפל במרבית הפעוטות החולים בבית, כפי שנהוג לטפל בשפעת, באמצעות מתן טיפול תומך הכולל נוזלים למניעת התייבשות, תרופות להורדת חום (אם צריך) ומעקב.
כ-3% מהתינוקות שיחלו בברונכיוליטיס יזדקקו לאשפוז בבית חולים עקב התפתחות סימפטומים חמורים כגון קשיי נשימה. סיבוכים אלו שכיחים בעיקר בקרב פגים (שנולדו לפני שבוע 37 להריון) ותינוקות שסובלים ממחלות לב מולדות או ממחלת ריאות.

מניעת ברונכיוליטיס

קשה מאד למנוע את התחלואה אולם ניתן להפחית את הסיכון להדבקה ואת שיעור התפשטות הנגיף. מומלץ לנקוט באמצעים הבאים:
  • שטיפת ידיים תכופה.
  • ניקוי צעצועים ומשטחים הבאים במגע עם הפעוט.
  • השארת ילדים חולים בבית עד לחלוף הסימפטומים, על מנת שלא יבואו במגע עם ילדים בריאים.
  • מניעת מגע בין מבוגרים מצוננים או חולים ותינוקות רכים, בפרט פגים.
  • מניעת עישון בסביבת התינוק.
 
כיום נהוג לחסן פגים ופעוטות הנמצאים בסיכון מוגבר ללקות בברונכיוליטיס בחיסון נגד נגיף RSV (החיסון אינו יעיל נגד נגיפים אחרים שעלולים לגרום לברונכיוליטיס).
זהו חיסון סביל שאינו מטפל בזיהום שכבר התפתח.