19 אפריל 2019 י"ד ניסן תשע"ט
מעודכן לתאריך  14.11.2013  באדיבות ה 

אצבע הדק (היצרות דלקתית של תעלת הגיד) - מידע רפואי

(Trigger Finger (Stenosing Tenosynovitis
מעודכן לתאריך  14.11.2013  באדיבות ה 

מבוא לאצבע הדק

זהו מצב רפואי המערב את גידי כף היד. המצב מכונה גם היצרות דלקתית של תעלת הגיד (stenosing tenosynovitis). אצל הלוקים באצבע הדק, כאשר האצבע או האגודל מתכופפת פנימה כלפי כף היד הגיד נתקע והאצבע משמיעה מעין נקישה ('קליק') או ננעלת.
מצב זה עלול להתרחש באצבע אחת בלבד או בכמה אצבעות בו זמנית. סימפטומים אופייניים כוללים כאב, נוקשות, השמעת נקישה והיווצרות גבשושית רקמה קטנה בבסיס האצבע שנפגעה (מכונה 'נודולה').

מה גורם לאצבע הדק?

גידים הם סיבים המחברים עצמות לשרירים ומאפשרים את תזוזת העצם כשהשרירים מתכווצים. בכף היד, הגידים עוברים לאורך עצמות האצבעות ומתחברים אל שרירי האמה (חלק היד הנמצא בין המרפק לבין שורש כף היד).
הגידים מוחזקים במקום על ידי רצועות (סיבי רקמה חזקים וגמישים) המתוחות כקשתות מעל הגיד. הרצועות יוצרות מבנה של תעלה על פני שטח העצם דרכה מחליקים הגידים. נהוג לכנות מבנה זה תעלת הגיד או מעטפת הגיד (tendon sheath).
אצבע הדק מתפתחת בעקבות תהליך דלקתי הגורם לנפיחות ולעיבוי בגיד עצמו או בתעלת הגיד באופן שמונע מהגיד את היכולת להחליק בקלות דרך התעלה. מצב זה מקשה על כיפוף האצבע או האגודל הפגועה. אם הגיד נתפס בפתח התעלה יישור האצבע עלול לגרום לנקישה כואבת המזכירה את הקליק הנשמע בזמן לחיצה על ההדק באקדח.
הגורם לאצבע הדק אינו ידוע אך ישנם מצבים שעלולים להגביר את הסיכון להתפתחות הבעיה. אצבע הדק נפוצה יותר אצל:
  • נשים.
  • אנשים מעל גיל 40.
  • אנשים הלוקים בבעיות רפואיות מסוימות.
 
לפעמים עלול המצב להתפתח גם אצל אנשים המבצעים פעולה חוזרת ונשנית עם האצבע או האגודל כגון גזירה במספריים.
מחלות שעלולות להגביר את הסיכון לאצבע הדק כוללות:
  • בעיות רפואיות הפוגעות בכפות הידיים כמו כוויצה על שם דופויטרן (נדיר).
  • מחלות כרוניות מסוימות דוגמת סוכרת. כ- 10% מחולי הסוכרת מפתחים אצבע הדק.
 

טיפול באצבע הדק

אצל כשליש מהלוקים באצבע הדק יחלוף המצב מאליו, גם ללא טיפול. הרוב יזדקקו לטיפול מתוך מגוון הטיפולים הקיימים הכוללים:
  • מנוחה וטיפול תרופתי – אפשר להשתמש בתרופות נוגדות כאב ותרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAID’s) כדי להפחית את הדלקת.
  • קיבוע – קיבוע האצבע הפגועה כדי להקל על הכאב ולזרז את תהליך ההחלמה.
  • הזרקת קורטיקוסטרואידים – אלו הם נגזרות של קורטיזון בעלי פעילות נוגדת דלקת חזקה. מטרת ההזרקה היא להקל על הדלקת ועל הנפיחות.
  • ניתוח מעטפת הגיד הפגועה – שחרור מעטפת הגיד הפגועה בניתוח מאפשר לגיד תנועה חופשית. זהו הליך פשוט יחסית שיבוצע רק כששאר הטיפולים נכשלו. ניתוח זה יעיל כמעט ב- 100% מהמקרים אך כרוך בתהליך החלמה ממושך יחסית (שבועיים עד ארבעה שבועות).
 
מצב של אצבע הדק שאינו חולף אך אינו מטופל עלול לגרום לכך שהאצבע תישאר מכופפת באופן בלתי הפיך, דבר שיקשה על ביצוע מטלות יומיומיות.
למרות שברוב המקרים רק אצבע אחת נפגעת תיתכן פגיעה בכמה אצבעות. אם בפעם הראשונה בה לוקים באצבע הדק המצב מערב מספר אצבעות הסיכון להישנות מצב זה בעתיד באצבעות אחרות גבוה פי שלושה.