20 ינואר 2019 י"ד שבט תשע"ט
עדכון אחרון:  14.11.2013 

כיצד רושמים תינוקות למכבי?

עדכון אחרון:  14.11.2013 

נולד לכם ילד במזל טוב? כל מה שצריך לדעת על רישום תינוקות כחברים במכבי שירותי בריאות וצירופם לביטוח המשלים

ככלל, קטין יכול להיות חבר בקופת חולים רק אם לפחות אחד מההורים חבר מבוטח באותה הקופה.
כאשר תינוק נולד, המוסד לביטוח לאומי משייך אותו אוטומטית לקופת החולים של ה"הורה הרושם". במרבית המקרים, המוסד לביטוח לאומי מגדיר את אם התינוק כ"הורה הרושם" ולכן הילד ישויך אוטומטית לקופת החולים של האם.

תהליך רישום התינוק למכבי

להשלמת רישום התינוק כמבוטח מכבי, יש להעביר תעודת לידה או טופס שחרור מבית החולים, בצירוף צילום תעודת הזהות של האם. ניתן להעביר את המסמכים באחת הדרכים הבאות:
אם רק האב חבר מכבי וברצונכם להעביר את התינוק מהקופה שבה חברה האם, ניתן לרשום את התינוק למכבי בסניף הדואר או באינטרנט, דרך אתר הביטוח הלאומי. מועד המעבר משתנה בהתאם לגיל התינוק:
  • בהעברת תינוקות עד גיל 6 חודשים, המעבר בין הקופות יתבצע באופן מיידי.
  • בהעברת תינוקות מעל גיל 6 חודשים, המעבר יתבצע במועדי המעבר הרגילים, אחת לחודשיים.

קבלת כרטיס מגנטי עבור התינוק

כרטיס מגנטי עבור התינוק יישלח לביתכם תוך 30 יום ממועד ביצוע הרישום. במהלך 30 הימים עד להגעת הכרטיס ניתן לבקר אצל הרופא ללא הצגתו.

רישום התינוק לתוכנית ביטוח משלים - וותק ביטוחי מיום הלידה

ניתן לרשום תינוקות לביטוחים המשלימים מכבי שלי ומכבי זהב גם אם ההורים אינם רשומים לביטוחים אלה.
 אם אחד ההורים חבר במכבי שלי או במכבי זהב, רישום התינוק לתוכניות אלו יזכה אותו בתקופת הוותק של ההורים ובהתאם לכך יקצר או יעניק לו פטור מתקופת ההמתנה לקבלת זכאויות. לקבלת הטבה זו, יש לרשום את התינוק לביטוחים המשלימים בתוך 6 חודשים מיום לידתו ולשלם עבורו את דמי החברות בביטוח המשלים מיום היוולדו.

רישום התינוק לביטוח מכבי סיעודי

במידה ואחד ההורים חבר בביטוח "מכבי סיעודי", רישום התינוק לתוכנית זו בתוך 12 חודשים מיום לידתו תזכה את הקטין בצירוף מיידי, ללא תשלום, וללא צורך בחיתום רפואי.
ברישום המתבצע שלא במשרד הרופא יש להוסיף מכתב בחתימת ההורים, בו הם מבקשים לרשום את התינוק לתוכניות אלו.

אוכלוסיות ייחודיות

תינוקות שנולדו בחו"ל לחברות מכבי - במידה שהאם מוגדרת במוסד לביטוח לאומי כחברת מכבי פעילה, ניתן לרשום את התינוק למכבי. לצורך רישום התינוק במכבי, יש להסדיר את רישומו במשרד הפנים ולקבל עבורו מספר זהות.
תינוקות לאמהות המשרתות שירות קבע בצה"ל – אם האם משויכת למכבי, גם תינוקה ישויך למכבי באופן אוטומטי, גם אם היא עצמה אינה מקבלת שירותי בריאות ממכבי.