18 ינואר 2022 ט"ז שבט תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.09.2009  באדיבות ה 

סרטן העור - מידע רפואי

(Skin Cancer)
מעודכן לתאריך  18.09.2009  באדיבות ה 

מבוא לסרטן העור

המחלות הממאירות הנכללות בקבוצת סרטני העור הן השכיחות ביותר בישראל. יותר מ- 10,000 איש מאובחנים מדי שנה בישראל כחולים בסרטן העור שאינו מלנומה, היינו סרטן תאי בסיס וסרטן תאי קשקש. ברוב המקרים, סרטנים אלו אינם גורמים למוות.
כמו כן, כ- 900 איש מאובחנים מדי שנה כחולים במלנומה (סרטן עור ממאיר).
העור הוא שכבת המגן החיצונית של הגוף. בין היתר, אחראי העור על הגנת הגוף מפגיעה מכנית, מקרינת השמש ומזיהום. העור מסייע גם בסילוק חומרי פסולת מהגוף, בוויסות חום הגוף ושמירה על חום גוף קבוע (באמצעות מנגנון ההזעה), בשמירה על מאזן הנוזלים ובאגירת שומן.
העור מורכב משתי שכבות עיקריות. השכבה החיצונית אשר נקראת אפידרמיס, והיא מורכבת ברובה מתאים שטוחים המכונים תאי הקשקש (squamous cells). השכבה הפנימית היא הדרמיס.
בבסיס האפידרמיס נמצאת שכבה של תאים עגולים המהווים את תאי הבסיס (basal cells) וכן המונוציטים, שהם התאים המייצרים את הפיגמנט מלנין, אשר מקנה לעור את צבעו. ככל שהעור חשוף יותר לשמש, כך עולה ייצור המלנין במונוציטים והעור מקבל גוון שזוף.
שכבת הדרמיס כוללת כלי דם, צינוריות לימפה, זקיקי שיער, בלוטות שומן, בלוטות זיעה ורקמת חיבור. הזיעה והשומן המיוצרים על ידי הבלוטות מופרשים על פני העור דרך נקבוביות העור.

סוגים של סרטן העור

סרטן תאי הבסיס, Basal Cell Carcinoma

זהו הסוג השכיח ביותר של סרטן העור (כ- 95% מהמקרים). הגידול מתפתח באיטיות אך נוטה ליצור כיבים. לעיתים רחוקות מאד יתפשט סוג זה של גידול לחלקי גוף נוספים.

סרטן תאי הקשקש, Squamous Cell Carcinoma

סרטן זה פחות שכיח מקודמו. לעומת סרטן תאי הבסיס, עלול הגידול להתפשט לבלוטות הלימפה או לאיברים אחרים, אולם גם סרטן זה אינו מתפשט לעתים קרובות.

Actinic Keratosis

זהו מצב המכונה טרום-סרטני, ומאופיין על ידי הופעת כתמים מחוספסים בצבע אדום או חום באזורי העור החשופים לשמש. במקרים מסוימים, הכתמים עלולים להפוך לסרטן תאי הקשקש.

מלנומה ממאירה, Malignant Melanoma

גידול סרטני ממאיר בצבע חום כהה או שחור, שמקורו בתאים המלנוציטים שבעור.