02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.04.2022  באדיבות ה 

סרטן העור - מידע רפואי

(Skin Cancer)
מעודכן לתאריך  12.04.2022  באדיבות ה 

מבוא לסרטן העור

מלנומה של העור (Melanoma of skin) היא גידול שמקורו בתאי המלנין שבעור . גורמי הסיכון העיקריים למחלה הם חשיפה לקרינה על-סגולית, בעיקר ממקור קרינת השמש. מלנומה חודרנית היא גידול שחרג מעבר לשכבת האפידרמיס ברקמת העור, ויש לו פוטנציאל של התפשטות. בשנת 2018 אובחנו בישראל 1,959 חולים חדשים עם מלנומה עורית (1,111 עם גידול חודרני ו-848 עם גידול ממוקד). בקרב אלה, 93.1% אובחנו עם מחלה בשלב מוקדם מאוד (ממוקד או מקומי). למי שאובחנו בשנים 2002-2006 שיעור ההישרדות היחסית לחמש שנים היה 87% לגברים ו-90% לנשים.

העור הוא שכבת המגן החיצונית של הגוף. בין היתר, אחראי העור על הגנת הגוף מפגיעה מכנית, מקרינת השמש ומזיהום. העור מסייע גם בסילוק חומרי פסולת מהגוף, בוויסות חום הגוף ושמירה על חום גוף קבוע (באמצעות מנגנון ההזעה), בשמירה על מאזן הנוזלים ובאגירת שומן.
העור מורכב משתי שכבות עיקריות. השכבה החיצונית אשר נקראת אפידרמיס, והיא מורכבת ברובה מתאים שטוחים המכונים תאי הקשקש (squamous cells). השכבה הפנימית היא הדרמיס.
בבסיס האפידרמיס נמצאת שכבה של תאים עגולים המהווים את תאי הבסיס (basal cells) וכן המונוציטים, שהם התאים המייצרים את הפיגמנט מלנין, אשר מקנה לעור את צבעו. ככל שהעור חשוף יותר לשמש, כך עולה ייצור המלנין במונוציטים והעור מקבל גוון שזוף.
שכבת הדרמיס כוללת כלי דם, צינוריות לימפה, זקיקי שיער, בלוטות שומן, בלוטות זיעה ורקמת חיבור. הזיעה והשומן המיוצרים על ידי הבלוטות מופרשים על פני העור דרך נקבוביות העור.

סוגים של סרטן העור

סרטן תאי הבסיס, Basal Cell Carcinoma

זהו הסוג השכיח ביותר של סרטן העור (כ- 95% מהמקרים). הגידול מתפתח באיטיות אך נוטה ליצור כיבים. לעיתים רחוקות מאד יתפשט סוג זה של גידול לחלקי גוף נוספים.

סרטן תאי הקשקש, Squamous Cell Carcinoma

סרטן זה פחות שכיח מקודמו. לעומת סרטן תאי הבסיס, עלול הגידול להתפשט לבלוטות הלימפה או לאיברים אחרים, אולם גם סרטן זה אינו מתפשט לעתים קרובות.