24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.04.2022  באדיבות ה 

סרטן העור - מידע רפואי

(Skin Cancer)
מעודכן לתאריך  12.04.2022  באדיבות ה 

הטיפול בסרטן העור

לעמוד העמותה הישראלית לסרטן העור לחצו כאן >

מטרת הטיפול היא להסיר את הגידול כולו, תוך גרימת נזק קוסמטי ואסטטי מינימלי (צלקת). סוג הטיפול יקבע בהתאם לגודל הגידול, מידת ההתפשטות, סוג התאים המעורבים וכן גילו ומצבו של החולה. מומלץ לעתים להתייעץ עם מנתח פלסטי.
במקרים מסוימים, בנוסף לטיפול הכירורגי להסרת הגידול, יהיה צורך גם בטיפול קרינתי או בכימותרפיה, או בשילוב של הטיפולים השונים.

טיפול ניתוחי (כירורגי)

מטרת הטיפול היא הסרת הגידול בשלמותו. במידת האפשר יוסר הגידול במועד ביצוע הביופסיה, או בהמשך, באמצעות ניתוח, כריתה או הקפאה. חלק גדול מהטיפולים הניתוחיים יבוצעו בהרדמה מקומית, ללא צורך באשפוז.
קיימים מספר סוגי טיפול באמצעות ניתוח להסרת נגעים של סרטן העור.
  • הסרת גידול שטחי באמצעות עקירה עם כפית חדה וצריבה (Curettage וצריבה). לאחר שיוסר הנגע החשוד, תבוצע הצריבה באמצעות זרם חשמלי חלש, שמטרתה לעצור את הדימום ולהרוס תאי גידול בקרקעית ובשולי הפצע הנותר.
  • קריוכרורגיה (cryosurgery) – הסרת הגידול באמצעות הקפאה. משמשת בעיקר במצבים טרום סרטניים, וכן לגידולים שטחיים וקטנים על פני העור. ההקפאה נעשית באמצעות חנקן נוזלי בטמפרטורה של 172- מעלות צלזיוס. בעקבות הטיפול נוצרת כעין כוויה בעור, ומתפתחת צלקת. במידת הצורך, ניתן לחזור על טיפול זה.
  • כריתה באמצעות קרני לייזר. יעילה בעיקר לגידולים שטחיים.
  • ניתוח בשיטת Mohs. ניתוח בטכניקה מיוחדת, יעילה מאוד, להסרת גידולי עור, המשמשת בעיקר להסרת גידולים באזורי גוף בהם קיים קושי להסיר את כלל הגידול. ייחודו של הניתוח בכך שהוא מאפשר בדיקה מיקרוסקופית מיידית של כל רקמת הגידול שהוסרה, תוך כדי הניתוח, וכך מבטיח את הסרת כל רקמות הגידול באופן מלא. לניתוחי זה שיעור ההצלחה הגבוה ביותר בסילוק הגידול ומניעת חזרתו.
 
לאחר הסרה של גידול נרחב, יתכן שיהיה צורך בניתוח פלסטי והשתלת עור בריא על מנת לכסות את האזור ממנו הוסר הגידול, ולמנוע הצטלקות של שטח נרחב.

טיפול קרינתי (רדיותרפיה)

במקרים מסוימים ינתן טיפול קרינתי בנוסף לטיפול הניתוחי להסרת הגידול. מטרת הטיפול הקרינתי היא הרס של התאים הסרטניים, תוך גרימת מינימום נזק לרקמה הבריאה.
תופעות לוואי אופייניות לטיפול קרינתי בסרטן העור הן אודם ויובש של העור, אולם תופעות אלו הן חולפות. בשלבים מאוחרים יותר, יכולים להופיע שינויים בגוון העור בעקבות הטיפול.

כימותרפיה

בטיפול כימותרפי נעשה שימוש בתרופות אנטי-סרטניות (ציטו-טוקסיות) להשמדת התאים הסרטניים. במקרה של גידולים שטחיים או כיבים הנגרמים על ידי סרטן תאי הבסיס, יינתן טיפול כימותרפי, שיבוצע לרוב באמצעות קרם או משחה המכילים את התרופה הכימותרפית 5-פלואורו-אורציל (5 Fluoro Uracil, 5FU). הטיפול ימשך מספר שבועות ויתכנו תופעות לוואי קלות הכוללות דלקת מקומית באזור מריחת הקרם.