20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.04.2022  באדיבות ה 

סרטן העור - מידע רפואי

(Skin Cancer)
מעודכן לתאריך  12.04.2022  באדיבות ה 

הטיפול במלנומה ממאירה

לעמוד העמותה הישראלית לסרטן העור לחצו כאן >

הטיפול המקובל הוא ניתוח להסרת הגידול, ובמרבית המקרים מביא טיפול זה לריפוי מלא. אצל חלק קטן מהחולים המחלה עלולה להתפשט לבלוטות הלימפה או לאברי גוף נוספים. הטיפול ייקבע בהתאם לסוג הגידול, גודלו, מידת התפשטותו והממצאים שיתקבלו בבדיקה מיקרוסקופית לאחר ביופסיה.

ניתוח

מטרת הניתוח להסיר את הגידול ואת העור הנגוע מסביבו, על מנת להבטיח שלא ישארו כלל תאים סרטניים בגוף. כתלות בעובי הגידול תקבע כמות העור שתוסר בניתוח. אם כמות העור המוסרת גדולה, עלול להיות צורך בהשתלת עור.
אחוז קטן מהחולים עלולים לפתח מלנומה נוספת לאחר הניתוח. על כן חשוב לבצע מעקב שגרתי אצל רופא העור. תאי מלנומה ממאירה עלולים להתפשט לקשרי הלימפה הקרובים לאזור המלנומה. מדובר בבלוטות אשר נמצאות בעיקר בצוואר, בבתי השחי, בבטן, בחזה ובמפשעה. אם קיים חשד שהמלנומה הממאירה התפשטה לקשרי הלימפה, הם יוסרו בניתוח על מנת לשלוט במחלה.

טיפול באינטרפרון

אינטרפרון משמש לטיפול במלנומה חוזרת או במלנומה גרורתית. הטיפול באינטרפרון עשוי להועיל לאנשים לאחר ניתוח להסרת מלנומה הנמצאים בסיכון גבוה לחזרת המחלה.
אינטרפרון ניתן בזריקה מתחת לעור או כעירוי לווריד. לטיפול באינטרפרון עלולות להיות תופעות לוואי דמויות שפעת, כגון צמרמורת, חום, כאב ראש ועייפות. תופעות לוואי אלו חולפות לאחר סיום הטיפול.
במקרים מסוימים של הישנות מלנומה ממאירה, יהיה צורך בטיפול כימותרפי או בטיפול קרינתי. טיפול בקרינה אינו שכיח במקרי מלנומה ממאירה, אך לעתים משולב בטיפול על מנת להקל על הסימנים והסימפטומים של המחלה, אם זו התפשטה לאברי גוף נוספים.

מחקרים וניסויים קליניים

כל העת נערכים מחקרים לאיתור דרכים חדשות לטיפול במלנומה ממאירה. לעתים מוצע למטופל טיפול חדשני הנמצא בתהליכי ניסוי ובדיקה. במקרה כזה חשוב לקבל מידע מפורט לגבי תהליך הטיפול, השלכותיו ומשמעויותיו, יתרונות מול סיכונים וחסרונות. השתתפות בניסוי קליני מסייעת לקידום הרפואה ומשפרת את סיכוייהם של חולים לקבל בעתיד טיפול יעיל יותר.
כאשר מחקרים מצביעים על כך שטיפול חדש עשוי להיות יעיל יותר מהטיפול המקובל, מבצעים הרופאים ניסויים להשוואה בין הטיפול החדש והטיפולים המקובלים הטובים ביותר שבנמצא. ניסוי כזה נקרא ניסוי קליני מבוקר. הוא מהווה את הדרך האמינה היחידה לבחינת טיפול חדש. לעתים קרובות משתתפים בניסויים אלה מספר בתי חולים בארץ ולעתים גם מטופלים בבתי חולים במדינות אחרות.
כדי שתתאפשר השוואה מדויקת בין הטיפולים, נקבע באופן אקראי סוג הטיפול שיינתן לכול חולה המשתתף בניסוי, בדרך כלל באמצעות מחשב, ולא על ידי הרופא המטפל. מחקרים הוכיחו שאם הרופא בוחר את הטיפול למטופל, או מציע לחולה אפשרות בחירה, הוא עלול להטות את תוצאות הניסוי.
בניסוי מקבלים חלק מהחולים את הטיפול המקובל הטוב ביותר, בעוד שאחרים מקבלים את הטיפול החדש, אשר עשוי להתגלות כטוב יותר מהטיפול המקובל. טיפול מסוים מוגדר כטוב יותר אם פעולתו נגד הגידול יעילה יותר מהטיפול המקובל, או אם הוא יעיל באותה המידה כמו הטיפול המקובל, אך גורם לפחות תופעות לוואי בלתי רצויות.