25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.11.2013  באדיבות ה 

תסמונת התעלה הקרפלית - מידע רפואי

Carpal Tunnel Syndrome
מעודכן לתאריך  28.11.2013  באדיבות ה 

גורמים לתסמונת התעלה הקרפלית

הסימפטומים נגרמים כאשר העצב המדיאני בפרק כף היד נדחס. לעצב זה שני תפקידים עיקריים:
  1. העברת תחושות כגון מגע מהיד אל המוח.
  2. העברת אותות עצביים מהמוח אל היד המאפשרים את תזוזת האצבעות, לרבות האגודל.
 
כל לחץ על העצב המדיאני עלול לפגוע בהעברת האותות העצביים ולהשפיע על התחושה ועל התזוזה בכף היד. העצב המדיאני עלול להידחס אם הרקמות בתוך התעלה הקרפלית מתנפחות או שחלה היצרות של התעלה.

סיכון מוגבר

במרבית המקרים הגורם למצב אינו ידוע ולא ברור מדוע חלה הדחיסה של העצב המדיאני. עם זאת, ידועים מספר גורמים אשר עלולים להגביר את הסיכון להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית. אלו כוללים:
 

נטייה משפחתית

יתכן שקיימת נטייה תורשתית ללקות בתסמונת התעלה הקרפלית ולכן אם ידוע על קרובי משפחה שלקו במצב גובר הסיכון לפתח אותו גם כן.
לאחד מכל ארבעה אנשים הסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית בן משפחה קרוב, דוגמת הורה, אח או אחות, הסובל אף הוא מהמצב. כיום עדיין לא ידוע כיצד עוברת נטייה זו במשפחה.

מצבים רפואיים

ידועים מספר מצבים רפואיים המגבירים את הסיכון להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית. אלו כוללים:
 
במקרים שכיחים פחות עלולה התסמונת להתפתח אצל אנשים בעלי מבנה לא תקין של פרק כף היד או עקב ציסטות או נפיחות בגידים או בכלי הדם העוברים דרך התעלה הקרפלית.

הריון

אף שהגורם לכך אינו ברור, תסמונת התעלה הקרפלית שכיחה בקרב נשים הרות. אצל מרביתן תחלוף התופעה לאחר הלידה (בדרך כלל תוך 6-12 שבועות). במקרים חמורים מאד בהם נגרמו נזק עצבי קבוע ודלדול שרירים עלול להיות צורך בקבלת טיפול.
עדיין לא ברור אם נשים שלקו בתסמונת במהלך ההריון נמצאות בסיכון מוגבר להישנותה בהמשך חייהן.
תסמונת התעלה הקרפלית שכיחה גם בקרב נשים בגיל המעבר ובקרב נשים המקבלות תרופות מסוימות לטיפול בסרטן השד.

חבלה

לעתים עלולה התסמונת להתפתח בעקבות חבלה ביד. נקע, סדק ושבר עלולים לגרום לנפיחות אשר גורמת לדחיסת העצב המדיאני. חבלות מסוג זה אף עלולות לשנות את מבנה העצמות והרצועות בכף היד, דבר אשר עלול גם כן להגביר את הלחץ על העצב.

פעילויות מסוימות

פעילויות הכרוכות בלפיתה מאומצת, תנועות חוזרות של פרק כף היד וחשיפה לרעד עלולות להגביר את הסיכון להתפתחות התסמונת. לדוגמה:
  • נגינה בכלים מסוימים (כמו פסנתר, פעולה הכרוכה בתנועה מרובה של פרקי כף היד).
  • עבודה לאורך פס יצור הכרוכה בתנועות חוזרות.
  • עבודה עם כלים המייצרים רעד עז כגון מקדחים רבי עוצמה.
 
נדרשים מחקרים נוספים על מנת לעמוד על הקשר בין שימוש בידיים בעבודה לבין הסיכון להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית מאחר שטרם הוכח קשר ישיר בין הדברים. שימוש במקלדת לא נמצא כגורם להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית.