02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.11.2013  באדיבות ה 

תסמונת התעלה הקרפלית - מידע רפואי

Carpal Tunnel Syndrome
מעודכן לתאריך  28.11.2013  באדיבות ה 

אבחון תסמונת התעלה הקרפלית

ניתן לאבחן את המצב על סמך הסימפטומים ובדיקה של פרק כף היד. הרופא יעריך את היכולת להשתמש ביד, בפרק כף היד ובזרוע ויבדוק האם ישנם סימנים לחולשת שרירים סביב האגודל.
הרופא יבקש ליישר את פרק כף היד למשך כדקה או להרים את היד מעל הראש על מנת לראות אם פעולות אלו גורמות לכאב, לנימול ולתחושת העקצוץ האופייניים לתסמונת התעלה הקרפלית. תחושות אלו עלולות להצביע על כך שהעצב המדיאני נדחס.

בדיקות נוספות

לרוב לא תידרשנה בדיקות נוספות אלא אם הרופא ירצה לשלול גורמים אפשריים אחרים למצב. במקרה זה יופנה המטופל לבדיקות כמפורט. 

בדיקות דם

ניתן לבצע בדיקות דם על מנת לברר אם המטופל סובל ממצבים רפואיים אחרים שעלולים להות קשורים לרבות:
 

בדיקת הולכה עצבית

בבדיקה זו נמדד קצב הולכת האותות העצביים. הבדיקה מבוצעת באמצעות אלקטרודות קטנות המוצמדות לפרק כף היד ולכף היד, דרכן עובר זרם חשמלי המגרה את העצבים בפרק כף היד, באצבעות ובאמה.
באמצעות תוצאות בדיקה זו ניתן להעריך האם קיים נזק עצבי.

אלקטרומיוגרפיה (EMG)

בדיקה המשמשת לאבחון מצבי מחלה בעצבים ובשרירים במהלכה נמדדת עוצמתם ומהירותם של האותות המשודרים דרך העצבים ההיקפיים בשרירי הגוף.
בבדיקת EMG מוחדרת מחט דקה לשריר באמצעותה נרשמת הפעילות החשמלית הנוצרת בסיבי השריר. נהוג למרוח משחה מאלחשת באזור הנבדק טרם תחילת הבדיקה על מנת להפחית את הכאב שעלול להיגרם במהלכה.

בדיקות דימות

לעתים יופנה המטופל לצילום רנטגן או לסריקת אולטרה סאונד על מנת להדגים את מבנה התעלה ואת העצב שנדחס.
רנטגן היא שיטת הדימות השכיחה ביותר להדגמת ממצאים בעצמות ורקמות הגוף. שיטה זו מבוססת על קרני X שמכונות גם קרני רנטגן. אלו הן קרניים עתירות אנרגיה שחודרות בקלות נוזלים ורקמות רכות בגוף האדם אך נחסמות על ידי רקמות צפופות ודחוסות כגון עצם.
אולטרה סאונד (בעברית, על-קול) היא שיטת דימות העושה שימוש בגלי קול בתדר גבוה. במהלך הבדיקה עוברים עם מתמר (סורק ידני) על האבר הנסרק. המתמר שולח גלי קול אל אבר המטרה וקולט את הגלים המוחזרים ממנו, אלו מתורגמים בעזרת מחשב לתמונה של האבר הנסרק.