25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.11.2013  באדיבות ה 

תסמונת התעלה הקרפלית - מידע רפואי

Carpal Tunnel Syndrome
מעודכן לתאריך  28.11.2013  באדיבות ה 

טיפול בתסמונת התעלה הקרפלית

הטיפול יקבע בהתאם לחומרת המצב ולמשך הסימפטומים.
אצל חלק מהאנשים יחול שיפור במצב תוך מספר חודשים, גם ללא כל טיפול. הנעת כף היד או ניעור פרק כף היד (בעדינות!) עשויים להקל על הסימפטומים.
במידה שתסמונת התעלה הקרפלית נגרמת עקב מצב רפואי אחר כגון דלקת פרקים שגרונית, קבלת טיפול עבור מצב זה תביא פעמים רבות לשיפור גם בסימפטומים של תסמונת התעלה הקרפלית.
אם הסימפטומים ממשיכים ניתן לשקול מספר טיפולים על מנת להקל את הלחץ על העצב המדיאני.
במקרים קלים עד בינוניים יומלץ בדרך כלל על טיפול באמצעות סד לקיבוע פרק כף היד או על הזרקת קורטיקוסטרואידים.
אין עדויות לגבי יעילותן של תרופות נוגדות דלקת ממשפחת ה- NSAID’s (תרופות לא סטרואידאליות נוגדות דלקת) דוגמת איבופרופן או תרופות משתנות בהקלה על הסימפטומים האופייניים לתסמונת.

סד קיבוע

לרוב יומלץ על שימוש בסד קיבוע במשך הלילה על מנת לתמוך בפרק כף היד ולקבע אותו בתנוחה קבועה. הסד מונע כיפוף של פרק כף היד, דבר אשר עלול להגביר את הלחץ על העצב המדיאני ולגרום להחמרת הסימפטומים.
לרוב ניתן להבחין בשיפור תוך כארבעה שבועות. מומלץ להתייעץ עם הרופא לגבי הסד המומלץ.

הזרקת קורטיקוסטרואידים

במידה שהשימוש בסד אינו מועיל ניתן לשקול הזרקת קורטיקוסטרואידים. אלו הן תרופות המכילות נגזרות של ההורמון קורטיזול, שלו פעילות חזקה נוגדת דלקת.
בדרך כלל תבוצע הזרקה אחת ישירות למפרק. אם חל שיפור אך כעבור זמן חלה הישנות ניתן לשקול הזרקה נוספת.

ניתוח לשחרור התעלה

לרוב יומלץ על ניתוח רק במקרים חמורים של התסמונת, אם הסימפטומים נמשכים למעלה מחצי שנה וטיפולים אחרים לא הועילו. כיום מבוצעים חלק מהניתוחים בגישות זעיר פולשניות.
במרבית המקרים הניתוח מספק פיתרון מלא וקבוע לבעיה. עם זאת, במחקר שנערך בקרב כ- 6000 איש שעברו את הניתוח רק כמחצית דיווחו שהניתוח היה מוצלח לגמרי ואילו כרבע מהמטופלים דיווח אך ורק על הקלה משמעותית בסימפטומים.
במהלך הניתוח מבוצע חתך ברצועה הקרפלית על מנת להפחית את הלחץ על העצב המדיאני.
אם בוצע ניתוח פתוח עלול תהליך ההחלמה לארוך זמן רב יותר מאשר אם בוצע ניתוח זעיר פולשני (לפרוסקופי). מחקרים מעלים כי מטופלים מדווחים על פחות כאב לאחר ניתוח זעיר פולשני (בפרט בשלושת החודשים הראשונים לאחר הניתוח) בהשוואה למטופלים שעברו ניתוח פתוח. יצויין כי שתי השיטות יעילות באותה המידה בטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית.
לאחר הניתוח ניתן להשתמש ביד בזמן ביצוע פעילויות פשוטות שאינן כרוכות בעומס רב ושאינן גורמות לכאב או לאי נוחות. לא מומלץ לעשות פעילויות הכרוכות במאמץ עד להחלמה מלאה אף שהדבר יכול לארוך מספר שבועות.
טיפים להאצת ההחלמה:
  • מומלץ לכופף וליישר את האצבעות מדי שעה.
  • יש להגביה את הזרוע, בעיקר בלילה.
  • אין להרים ולשאת חפצים כבדים עד להחלמה מלאה של כף היד.
  • יש לשמור את החבישה יבשה ולהימנע מהרטבתה.