12 יוני 2021 ב' תמוז תשפ"א
מעודכן לתאריך  14.10.2020 

קנאביס רפואי – למי מגיע ואיך מקבלים?

מעודכן לתאריך  14.10.2020 

מהו קנאביס?

קנאביס הוא צמח ממנו ניתן להפיק תערובת של תרכובות בעלות השפעות רפואיות מיטיבות. בדומה לזרעי הפרג, ענפי הערבה, עלי הקוקה ועוד צמחים שיש להם תכונות רפואיות, ליווה הקנאביס את האנושות עוד מקדמת דנא. הוא מופיע לראשונה בכתבים סיניים בני למעלה מ-4000 שנה ויש סימנים כי השתמשו בו בכל ארצות אגן הים התיכון וברפואה המצרית העתיקה.

מהו קנאביס רפואי ולמי הוא עשוי להועיל?

הקנאביס מוגדר כסם תחת פקודת הסמים המסוכנים. עם זאת, בשל סגולות רפואיות מסוימות, כמו הקלה על כאב ועידוד תיאבון, משרד הבריאות מאשר שימוש רפואי בקנאביס במקרים פרטניים. הקנאביס אינו מוגדר כתרופה ואינו נמצא בסל התרופות שקבע משרד הבריאות וכדי להשתמש ולהחזיק בו יש צורך ברישיון מיוחד שמנפיק היק"ר (היחידה לקנביס רפואי במשרד הבריאות) או רופא שהוסמך על ידי משרד הבריאות לכך. רופא שאינו הוסמך יכול להגיש בקשה ליק"ר.
לקנאביס תיתכן השפעה מרגיעה ואפקט משכך כאבים. כאשר מדובר בכאבים כרוניים עם מרכיב עצבי, כמו אצל חולים עם כאבי פאנטום או נוירופטיה סוכרתית, עשוי הקנאביס להרגיע את הכאב ולשפר את התפקוד. הוא מרגיע את הכאב בשורה של מחלות ניווניות של מערכת העצבים המרכזית, דוגמת טרשת נפוצה, ALS ופרקינסון.
בנוסף גורם הקנאביס לתחושת רעב, דבר שהופך אותו לתרופה מועדפת במצבים של בחילות, ירידה בתיאבון וירידה קיצונית במשקל, מצבים אשר אופייניים לחולי סרטן שעוברים טיפולי כימותרפיה.
לקנאביס ישנה השפעה מיטיבה גם על מצבים פסיכיאטריים כמו תסמונת הלם קרב, במחלות של המעיים לרבות מחלת קרוהן ובמצבים של אסטמה קשה. הוא עוזר מאוד בתסמונות כאב דוגמת פיברומיאלגיה ומחלות שהוגדרו בעבר כ'תסמונות פונקציונאליות'.

מהם הסיכונים בשימוש בקנאביס רפואי?

קיימים דיווחים על משתמשי קנאביס בגילאי העשרה שפיתחו תסמונת פסיכיאטרית דמוית סכיזופרניה. כול שימוש שלא למטרות רפואיות, ללא פקוח רופא, עלול לגרום לנזקים בריאותיים רבים ביניהם להתקפי פסיכוזה, בעיקר אצל צעירים.
לקנאביס עלולות להיות תופעות לוואי וחשוב שהחולים יעדכנו את רופא המשפחה על לקיחת קנביס לשימוש רפואי בתחילת הטיפול, בעלייה במינון ובכל שינוי במצבם. השפעות גופניות יכולות לכלול סחרחורות, קצב לב מואץ, ירידה בלחץ הדם, ירידה ברמת הסוכר בדם, כאבי ראש, כאבי בטן ויובש בריריות. השפעות קוגניטיביות (על המוח) יכולות לכלול פגיעה בזיכרון, פגיעה בקו המחשבה ושינויים בתפיסת הזמן והמרחב.

חובה לנקוט משנה זהירות מפני נפילות בחולים מבוגרים או תשושים, היות וקנביס עלול לגרום לסחרחורות, חוסר יציבות וקואורדינציה לקויה. קנביס גורם להאטה בתגובות ועל כן יש להימנע מנהיגה ומ כל פעולה אחרת הדורשת ריכוז כגון הפעלת מכונות כבדות או מסוכנות בעת השימוש בו.
 

איך משתמשים?

הניסיונות לבודד את החומר הפעיל ולתת אותו כטבלייה נכשלו עד כה. התפרחת של הצמח מספקת ככול הנראה מגוון חומרים פעילים שרק משילובם ניתן להפיק את מלוא התועלת. לפיכך, לפי שעה אין ברירה אלא לאייד ולשאוף, לחלוט ולשתות, לבשל ולאכול, לעשן ולשאוף לריאות, כשלכל אחת מהשיטות יתרונות וחסרונות.

מי זכאי?

מכבי אינה הגורם המאשר את השימוש הרפואי בקנאביס. משרד הבריאות או רופאים מורשים שהוכשרו מטעמו הינם הגורם היחיד שבסמכותו לאשר שימוש זה. הקנאביס הרפואי ניתן באמצעות ספקים רשמיים שקיבלו את אישור משרד הבריאות.
השימוש בקנאביס רפואי מאושר במקרים מסוימים כמו כאבים קשים, בדרך כלל על רקע אונקולוגי, מקרים קשים של מחלת קרוהנס (Crohn’s - מחלת מעיים דלקתית) ומספר התוויות רפואיות נוספות. מטופלים חדשים שמאושר להם שימוש בקנביס רפואי מקבלים באופן אוטומטי רישיון לרכישה בבתי המרקחת המורשים.
מטופלים אשר בידם רישיון תקף (בהתאם לתאריך הנקוב בו או שהוארך בהוראת מנהל) ואין בידם רישיון לרכישה בבית מרקחת צריכים לפעול בהתאם להוראות שפרסם משרד הבריאות.

עלות

  • השירות אינו כלול בסל הבריאות.
  • המטופל נושא במלוא העלות, ואינו זכאי להשתתפות מכבי.
במצבים מסוימים, לנפגעי תאונות עבודה שהוכרו ע"י הביטוח הלאומי יש זכאות להשתתפות ממכבי. ראו פירוט: מה לעשות אם נפגעת בתאונת עבודה >
 

תהליך קבלת האישור

לקבל אישור נדרשת המלצה מרופא כאב, גסטרואנטרולוג, אונקולוג, נוירולוג או כל רופא מומחה אחר שהטיפול בקנאביס ניתן בתחומו.
הרופא יעביר את ההמלצה ליו"ר הוועדה הרפואית המייעצת לקנאביס רפואי. יש לצרף לבקשה מסמך סיכום מידע רפואי מלא ועדכני מרופאה המשפחה ודו"ח רכש תרופות של השנה האחרונה. הרופא יגיש את הבקשה בלבד ושאר המסמכים שצריך לצרף יושלמו על ידי המטופל באמצעות קישור שיקבל המטופל במסרון.
במידה ויאושר רישיון הקנאביס, ניתן יהיה לקבל את הטיפול אצל הספקים המורשים של משרד הבריאות.

פנייה באמצעות רופא אונקולוג מוסמך למתן רישיון קנאביס

 מטופלים אונקולוגיים יכולים לקבל רישיון ללא צורך באישור ישירות מהיחידה לקנביס רפואי במשרד הבריאות, אלא מרופא אונקולוג מוסמך שעובד במערך האונקולוגי בבית החולים בו הם מקבל את הטיפול, ככל שיש במערך רופא שהוסמך לתת רישיונות. ברוב המערכים האונקולוגיים בבתי החולים הציבוריים ישנו רופא שמוסמך לתת רישיונות למטופלים אונקולוגיים.