01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.12.2013  באדיבות 

ניתוח לשחרור עצב בכף היד - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר יורם עוזר

(Nerve Release Surgery (04.49
מעודכן לתאריך  21.12.2013  באדיבות 

במה כרוך?

ניתוח זה כרוך באשפוז במשך יממה בבית החולים. משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא 10-30 דקות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח לשחרור עצב בכף היד יבוצע תחת הרדמה מקומית, אזורית או כללית. לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו של המטופל.
אם תבוצע הרדמה אזורית (ספינאלית או אפידורלית) יישאר המטופל ער ובהכרה משך ההליך כולו. הרדמה אזורית משמעותה הזרקת חומרים מאלחשים ונוגדי כאב לאזור חוט השדרה המעצבב את היד, דרך המרווח הבין חולייתי (בעמוד השדרה המותני). בדרך זו תהיה כל היד רדומה, ולא רק האזור המנותח.
אם תבוצע הרדמה מקומית יזריק המנתח חומרי הרדמה מקומית לאזור ביצוע החתכים בלבד. השפעת חומר ההרדמה המקומי כמעט מיידית, ונמשכת כשעתיים.
להבדיל, הרדמה כללית משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה כללית מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.
ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מההליך.