16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.12.2013  באדיבות 

ניתוח לשחרור עצב בכף היד - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר יורם עוזר

(Nerve Release Surgery (04.49
מעודכן לתאריך  21.12.2013  באדיבות 

הנחיות ואזהרות

לפני הניתוח

אבחנת התסמונות תקבע בדרך כלל על פי תלונות אופייניות ובדיקה נוירולוגית של היד. בהתאם לצורך יופנה המטופל לבדיקות עזר כגון בדיקת מוליכות חשמליתי (EMG).
לעיתים יופנה המטופל לבדיקות דימות כגון צילום רנטגן או דימות בתהודה מגנטית (MRI), בעיקר לצורך אבחון הגורמים ללחץ על העצב.
בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, אלקטרוליטים, תפקודי כבד, תפקודי קרישה, צילום חזה ואק"ג.
מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.
יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין) שבוע לפני הליך זה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בנטילת תחליפים.
במהלך שיחת ההכנה ידביק הרופא המנתח על היד המנותחת מדבקה מיוחדת (מעין "קעקוע" זמני שאינו גרום לכאב) כדי לוודא שהצד הנכון הוא זה שינותח.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח (אם הוחלט על הרדמה כללית).
טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.
שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום ההליך ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה. לאחר מכן הוא יועבר אל מחלקת האשפוז.

התאוששות והחלמה מההליך

מרבית המטופלים ישתחררו מבית החולים עוד ביום הניתוח, או למחרת. כ- 95% מהמטופלים מדווחים על שיפור בסימפטומים העצביים מיד לאחר הניתוח (אצל מטופלים שסבלו מתסמונת התעלה הקרפלית).
כשבועיים לאחר הניתוח יוזמן המטופל לביקורת אצל הרופא המנתח.
חזרת היד לתפקוד מלא צפויה תוך מספר שבועות עד חודשים לאחר הניתוח (תלוי בחומרת הבעיה לפני הניתוח).
יש להימנע מפעילות מאומצת של היד המנותחת במשך כשישה שבועות לאחר הניתוח. תיתכן רגישות באזור הצלקת בשבועות עד החודשים הראשונים לאחר הניתוח.
המטופל יופנה לטיפול פיזיותרפי מתאים בעקבות הניתוח. טיפול זה חיוני לתהליך ההחלמה.