01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  21.12.2013  באדיבות 

ניתוח לשחרור אצבע הדק (בכף היד) - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר יורם עוזר

(Trigger Finger Surgery (82.01
מעודכן לתאריך  21.12.2013  באדיבות 

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע לשחרור מצב המכונה אצבע הדק (בלעז, trigger finger), דהיינו נעילה של האצבע במצב דמוי לחיצה על ההדק. מדובר בסוג של דלקת בגידים המכופפים של האצבעות הגורמת להפרעה במעבר הגיד בתעלה שלו. לכל אצבע שני גידים למעט לאגודל, שלה רק גיד מכופף ארוך אחד.
הגידים מחליקים בתוך תעלה הקשורה לעצמות האצבע במספר מקומות המכונים pulleys ונעים בכל כיפוף של האצבעות. התעבות של הגיד או היצרות של התעלה בה הגיד עובר עלולה לגרום לכך שייתפס בתעלה, יחליק בקושי ולעיתים אף יתקע. במקרה כזה האצבע תינעל, בדרך כלל תוך ניסיון ליישרה. המצב יכול להיות זמני או קבוע ולגרום לרמה משתנה של כאב.
הסיבה להופעת אצבע הדק לא תמיד ידועה. התופעה תיתכן עקב תנועות חוזרות ונשנות של האצבעות, מאמץ גדול של היד או כתוצאה ממחלת פרקים. סימפטומים אופייניים כוללים רגישות במגע מעל התעלה הראשונה של האצבע, כאב בעת כיפוף האצבע וקושי ביישורה וכן נפיחות ונוקשות באצבע. במצב מתקדם תיתפס האצבע כשהיא מכופפת.
במקרים קלים יומלץ על טיפול שמרני (לא ניתוחי) הכולל מנוחה, טיפול תרופתי נוגד דלקת, סד לאצבע, ריפוי בעיסוק והזרקת סטרואידים באופן מקומי. במקרים חמורים, או כאשר הטיפול השמרני נכשל, יומלץ על ניתוח.