18 ינואר 2021 ה' שבט תשפ"א
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

דלקת לבלב חריפה (פנקראטיטיס חריפה) - מידע רפואי

(Acute Pancreatitis)
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

גורמים לפנקריאטיטיס חריפה

טריפסין

פנקראטיטיס חריפה נגרמת כאשר משהו משתבש בפעולת הטריפסין – אנזים המיוצר על-ידי הלבלב ומפרק את החלבונים שבמזון, על מנת שעיכולם יתאפשר.
כאשר מיוצר טריפסין על-ידי הלבלב, הוא נותר במצב לא פעיל וחסר יכולת לפרק חלבונים. רק לאחר שיוצא מהלבלב ועובר למעיים הוא הופך לפעיל ומסוגל לפרק חלבונים.
במקרים של פנקראטיטיס חריפה, הטריפסין משופעל בעודו בלבלב, ומתחיל לעכל את תאיו. במילים אחרות, הלבלב מתחיל לעכל את עצמו ובכך הופך מגורה ודלקתי.

גורמי סיכון

שתייה מרובה של אלכוהול ואבנים במרה הם שני גורמי הסיכון העיקריים לפנקראטיטיס חריפה.

שתיית אלכוהול

צריכת אלכוהול מרובה וממושכת הינה גורם הסיכון העיקרי להתפתחות פנקראטיטיס חריפה, כי האלכוהול יכול לשפעל טריפסין בזמן שהוא עדיין בלבלב.
לא ברור מדוע או איך קורה הדבר. לפי אחת התיאוריות, מולקולות האתנול של האלכוהול, גורמות לתאי הלבלב לשפעל טריפסין מוקדם מהרצוי.
תהא הסיבה אשר תהא, קיים קשר נסיבתי בין שתייה מוגזמת של אלכוהול ופנקראטיטיס חריפה. אצל 10% מהשתיינים הכרונים תתפתח פנקראטיטיס חריפה. שתיית אלכוהול כרונית מוגדרת כשתייה של יותר מ-10 יחידות אלכוהול (כמות העולה על שיעור הכהל ב-2.25 ליטר בירה או בבקבוק יין) ביום באופן קבוע.

אבנים במרה

רוב מקרי הפנקריאטיטיס בישראל נגרמים מאבנים בכיס המרה (80%) ולא מצריכת אלכוהול מופרזת. אבנים במרה הן גושי חומר דמוי אבן שעלולות להיווצר כאשר נוזל המרה מכיל יותר מדי כולסטרול.
לעיתים אבן מרה עלולה לצאת מכיס המרה ולחסום את הפתחים או את הצינורות המובילים אל הלבלב. החסימה מפריעה לפעולה התקינה של הלבלב וגורמת לשפעול טריפסין בזמן שהוא עדיין בתוך הלבלב ובכך גורמת ללבלב להפוך מגורה ודלקתי.

סיבות שכיחות פחות לפנקראטיטיס חריפה

  • זיהומים חיידקיים כמו סלמונלה (סוג של הרעלת מזון).
  • מחלת הליגיונרים (זיהום שנגרם בדרך כלל על ידי שאיפת טיפות של מים מזוהמים).
  • זיהומים נגיפיים כמו חזרת או הפטיטיס B.
  • מצבים בהם המערכת החיסונית תוקפת את הריקמה הבריאה (מחלות אוטו-אימוניות) כמו לופוס או סינדרום סיוגרן Sjogren syndrome.
  • פציעה בלבלב.


פנקראטיטיס אידיופטית

בכ-15% מהמקרים של פנקראטיטיס חריפה, לא ניתן לאתר מה גרם לה. סוג זה של פנקראטיטיס מכונה פנקראטיטיס אידיופטית.