25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.02.2021  באדיבות ה 

דלקת לבלב חריפה (פנקראטיטיס חריפה) - מידע רפואי

(Acute Pancreatitis)
מעודכן לתאריך  24.02.2021  באדיבות ה 

הטיפול בפנקראטיטיס חריפה

אופי הטיפול תלוי במידת החומרה של המחלה, המתקיימת בצורה קלה אשר אינה גורמת לסיבוכים, או בצורה חמורה אשר עלולה לגרום לסיבוכים חמורים.

פנקראטיטיס חריפה קלה

המטרה העיקרית בטיפול בפנקראטיטיס חריפה קלה, היא לתמוך בתיפקודי הגוף כדי לתת ללבלב זמן להחלים.
טיפול תמיכתי זה לובש 3 צורות:
  • הקלה על כאבים: אפילו הצורה הקלה של פנקראטיטיס חריפה עלולה לגרום לכאבים מתונים עד חמורים, כך שניתן להשתמש במשככי כאבים להקלה על הסימפטומים. כמו כן נותנים תרופות להקלה על סימפטומים של בחילות והקאות.
  • תזונה: כדי לאפשר ללבלב מנוחה רבה ככל האפשר, סביר שהטיפול יכלול הזנה באמצעות צינורות הזנה.
  • עירוי נוזלים תוך ורידי: מאחר שהגוף עלול להתייבש במהלך אירוע של פנקראטיטיס חריפה, יסופקו נוזלים דרך צינור המחובר לאחד הוורידים.
 
רוב האנשים שלקו בפנקראטיטיס חריפה קלה ישוחררו לביתם מבית החולים תוך שבוע או אפילו קודם לכן.

פנקראטיטיס חריפה חמורה

כאשר הדלקת ברקמת הלבלב חמורה מאוד, נמק חלק מהלבלב ומת. נמק של ריקמה הוא מצב מסוכן מאוד, משום שריקמה מתה מהווה קרקע גידול אידיאלית לזיהום חיידקי חמור. זה עלול להתפשט אל זרם הדם (ספסיס) ומשם לשאר הגוף, ולגרום לבסוף לכשל רב-מערכתי (קריסת מערכות).
בעת פנקראטיטיס חריפה חמורה הגוף עלול גם לאבד כמות גדולה של נוזלים, וכמות הדם בגוף עלולה לפחות לשיעור מסוכן (הלם תת-נפחי). מצב זה עלול להיות קטלני, כאשר הגוף, מורעב לדם עשיר בחמצן, נאבק על שרידותו.
על מנת להתמודד עם שני איומים אלה, יאושפז החולה במחלקה לטיפול נמרץ. תינתנה זריקות אנטיביוטיקה כדי למנוע מהרקמות המתות להזדהם (בשלב מאוחר יותר ייתכן שהרקמה המתה תוסר מהלבלב בניתוח) וכן יינתנו עירויים תוך ורידיים של נוזלים על מנת להשיב נוזלים שאבדו ולמנוע כניסה למצב של הלם תת-נפחי.
אפשר גם שינשימו את החולה ויאכילו אותו באמצעות צינורות הזנה. ככל הנראה הוא יצטרך להישאר בטיפול נמרץ עד שהצוות הרפואי יאשר שהסיכון לזיהום רב מערכתי, כשל מערכות והלם תת-נפחי חלף. לרוב לא יינתן אישור כזה בטרם חלפו שבועיים או אף יותר.

טיפול בגורמים למחלה

לאחר שפנקראטיטיס חריפה עברה, חשוב שהגורמים לה יטופלו כדי שלא תתרחשנה התפרצויות נוספות.
אם אבנים במרה הן הגורם לפנקראטיטיס, קרוב לודאי שלאחר שהלבלב החלים יופנה המטופל לניתוח לסילוק אבני מרה. כמו כן יומלץ על תזונה דלת שומן כי עקב הורדת רמות הכולסטרול בדם יפחת הסיכון להתפתחות אבנים נוספות.
כאשר צריכת אלכוהול מופרזת היא הגורמת למצב ייתכן שהמטופל יופנה לתוכנית גמילה.