18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

דלקת לבלב כרונית (פנקראטיטיס כרונית) - מידע רפואי

(Chronic Pancreatitis)
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

גורמים לפנקריאטיטיס כרונית

פנקראטיטיס כרונית מתפתחת בדרך כלל כאשר אירועים נישנים של פנקראטיטיס חריפה מובילים לנזק קבוע בלבלב.
כדי להבין את הסיבות לפנקריאטיטיס כרונית יש להבין תחילה את הסיבות לפנקריאטיטיס חריפה.

פנקראטיטיס חריפה

פנקראטיטיס חריפה נגרמת כאשר משהו משתבש בפעולת הטריפסין – אנזים המיוצר על-ידי הלבלב ומפרק את החלבונים במזון, על מנת שעיכולם יתאפשר.
כאשר טריפסין מיוצר על-ידי הלבלב, הוא במצב לא פעיל וחסר יכולת לעכל מזון. רק לאחר שהוא יוצא מהלבלב ועובר למעיים הוא הופך לפעיל ומסוגל לפרק חלבונים.
במקרים של פנקראטיטיס חריפה, הטריפסין משופעל בעודו בלבלב, ומתחיל לעכל את תאיו. במילים אחרות, הלבלב מתחיל לעכל את עצמו ובכך הופך מגורה ודלקתי.
צריכת אלכוהול מרובה וממושכת הינה גורם הסיכון העיקרי להתפתחות פנקראטיטיס חריפה, כי האלכוהול יכול לשפעל טריפסין בזמן שהוא עדיין בלבלב. לא ברור מדוע או איך קורה הדבר. לפי אחת התיאוריות, מולקולות האתנול של האלכוהול, גורמות לתאי הלבלב לשפעל טריפסין מוקדם מהרצוי.

פנקראטיטיס כרונית אלכוהולית

צריכה מרובה וממושכת של אלכוהול היא הגורם לכ-70% מכלל המקרים של פנקראטיטיס כרונית. אנשים הצורכים כמויות גדולות של אלכוהול הם בעלי סיכוי מוגבר להתקפות נישנות של פנקראטיטיס חריפה. במשך הזמן יגרמו התקפות אלו לפנקראטיטיס כרונית, אשר תכונה פנקראטיטיס כרונית אלכוהולית.
פנקראטיטיס כרונית אלכוהולית מתפתחת בדרך כלל רק אצל אנשים אשר שתו למעלה מ-10 יחידות אלכוהול (כמות העולה על שיעור הכהל ב-2.25 ליטר בירה או בבקבוק יין) ביום, במשך יותר מ- 10-15 שנה. כ-5-10% מהם אלה ילקו במחלה.
לפי אחת הסברות, מתפתחת פנקראטיטיס כרונית אלכוהולית אצל אנשים בעלי גנים שעברו שינוי מסוים, שהופך אותם ליותר פגיעים להשפעת האלכוהול.

פנקראטיטיס כרונית אידיופטית

לגבי יתרת 30% מהמקרים, לא ניתן להצביע על סיבה או גורם ברורים למחלה. במקרים אלו סוג הפנקראטיטיס הכרונית תכונה פנקראטיטיס כרונית אידיופטית.
פנקראטיטיס כרונית אידיופטית מתפתחת בדרך כלל או בקרב ילדים וצעירים בגילאי 10 עד 20, או אצל מבוגרים שכבר מלאו להם 50. מסיבות שאינן מובנות דיין, היא אינה פוגעת בקבוצות גיל אחרות.
קיימות השערות לפיהן שינוי בגנים מסוימים (מוטציה גנטית), אחראי למקרים רבים של פנקראטיטיס כרונית אידיופטית.
הבסיס להשערות היא העובדה שאצל כמחצית מהחולים בפנקראטיטיס כרונית אידיופטית, נמצא שיבוש בשני גנים מסוימים, SPINK-1 ו-CFTR. כפי הנראה ששני גנים משובשים אלו אחראים לפעילות הבלתי תקינה של הלבלב.

סיבות שכיחות פחות

קיימים מספר מצבים רפואיים האחראים לכ-1% בלבד ממקרי הפנקראטיטיס הכרונית:
  • פנקראטיטיס כרונית אוטואימונית: מצב נדיר שבו המערכת החיסונית מתחילה לתקוף את הלבלב.
  • פנקראטיטיס תורשתית: מצב גנטי נדיר שבו אנשים נולדים עם לבלב שאינו מתפקד באופן תקין.
  • סיסטיק פיברוזיס: מחלה גנטית שבה איברים מסוימים, כולל הלבלב, ניזוקים.