24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.04.2014 

מומי לב מולדים - מידע רפואי

Congenital heart disease
מעודכן לתאריך  29.04.2014 

גורמים למומי לב מולדים

מומי לב מולדים נגרמים כאשר משהו מפריע להתפתחות התקינה של לב העובר. התפתחות הלב אצל העובר היא תהליך המורכב ממספר שלבים וכל הפרעה לתהליך עלולה לגרום להתפתחות של מום לבבי מולד.
השלבים העיקריים בהתפתחות הלב:
  • שלב ראשון – תאים שעברו תהליך התמיינות (לתאי לב) יוצרים מבנה רקמתי בצורת פרסה חלולה (מתרחש בסביבות היום ה- 15 לאחר ההפריה).
  • שלב שני – המבנה החלול גדל ומתחיל לפעום (מתרחש בסביבות היום ה- 20 לאחר ההפריה).
  • שלב שלישי – הלב מתחיל להתקפל ונוצרים החללים השונים. במקביל, נוצרים כלי הדם שמחברים את הלב לשאר חלקי הגוף (מתרחש סביב הימים 28 עד 32 לאחר ההפריה).
 
על פי הסברה, מרבית מומי הלב המולדים מתרחשים כאשר משהו מפריע לשלב השלישי בהתפתחות הלב. קיימים גורמים גנטיים (תורשתיים) וסביבתיים העלולים להגביר את הסיכון להתפתחות מום לב מולד, אך במרבית המקרים לא נמצא גורם ברור להיווצרות הפגם.

גורמי סיכון

גנטיקה (תורשה)

מספר גורמים גנטיים, אותם יורש העובר מהוריו, עלולים לגרום להתפתחות של מום מולד. תסמונת דאון היא ההפרעה הגנטית השכיחה ביותר אשר גורמת למום לב מולד. מדובר בבעיה בכרומוזום 21 אותה ניתן לאתר בעזרת בדיקות בעת ההריון. כמחצית מהילדים הלוקים בתסמונת דאון סובלים ממום מולד בלב וב-90% מהמקרים הללו מדובר בפגם במחיצה.
הפרעות גנטיות נוספות הקשורות להתפתחות של מומי לב מולדים:
  • תסמונת טרנר – הפרעה גנטית שמשפיעה על נשים בלבד. מעריכים שכ-25% מהילדות הלוקות בתסמונת טרנר תיוולדנה עם מום לב מולד, כאשר לרוב זהו פגם חסימתי.
  • תסמונת נונאן – הפרעה גנטית שעלולה לגרום לקשת רחבה של סימפטומים. כ-80% מהילדים עם תסמונת נונאן ייוולדו עם מום לב מולד. בכמחצית מהמקרים מדובר בהיצרות של המסתם הריאתי.
 

אם החולה בסוכרת

נשים החולות בסוכרת נמצאות בסיכון גבוה פי חמישה מאשר אישה שאינה חולה, ללדת תינוק עם מום לב מולד. מעריכים ש-3-6% מהנשים ההרות אשר חולות בסוכרת תלדנה תינוק עם מום לב מולד. לרוב מדובר בשינוי מיקום של העורקים הגדולים. הסיכון המוגבר מתייחס אך ורק לסוכרת מסוג 1 ולסוכרת מסוג 2 ואינו תקף לגבי סוכרת הריון שיכולה להתפתח במהלך ההריון ולרוב נעלמת לאחר הלידה.
הסיכון המוגבר נובע ככל הנראה מרמות גבוהות של הורמון האינסולין בדם ואלו פוגעות בהתפתחות התקינה של העובר.

תסמונת אלכוהול של העובר (Fetal Alcohol Syndrome)

תסמונת אלכוהול של העובר מתייחסת למגוון מומים מולדים הנגרמים ליילוד כתוצאה משתייה מוגזמת של אלכוהול על ידי האם במהלך ההריון. לאלכוהול עלולה להיות השפעה רעילה על רקמות העובר. על פי הערכות, לכמחצית מהיילודים עם תסמונת אלכוהול של העובר יש מום לב מולד, ולרוב מדובר בפגם במחיצה שבין העליות.
מומלץ לנשים בהריון להימנע משתיית משקאות אלכוהוליים. במידה שאישה בוחרת בכול זאת לשתות משקאות המכילים אלכוהול כדאי שתסתפק בשתיית יחידה או שתיים, לא יותר מפעם עד פעמיים בשבוע.

אדמת (rubella)

אדמת היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי וירוס. כאשר מדובר במבוגרים או בילדים הלוקים בה הרי היא אינה מחלה קשה. לעומת זאת, כאשר אישה בהריון לוקה באדמת במהלך שבועות 8-10 להריון היא עלולה להיות בעלת השפעה הרסנית על העובר. זיהום באדמת יכול לגרום למספר מומים מולדים, לרבות מום לב מולד. כל הנשים בגיל הפריון צריכות להתחסן נגד אדמת והחיסון ניתן גם כחלק משגרת החיסונים לילדים.

שפעת

נשים שחלו בשפעת בשליש הראשון להריון (שלושה חודשים) נמצאות בסיכון גבוה פי שניים ללדת תינוק עם מום לב מולד בהשוואה לנשים שלא חלו. הסיבה לכך אינה ברורה. מומלץ לנשים בהריון להתחסן נגד שפעת.

נטילת תרופה מסוג איבופרופן (Ibuprofen)

נשים הנוטלות את משכך הכאבים איבופרופן במהלך השליש הראשון להריון נמצאות בסיכון גבוה פי שניים ללדת תינוק עם מום לב מולד בהשוואה לנשים שלא נטלו. תרופות המכילות פאראצטמול בטוחות יותר לשימוש. בעיקרון מומלץ לנשים בהריון להימנע (ככול שניתן) מנטילת תרופות, בעיקר בשליש הראשון להריון.

פנילקטונוריה (phenylketonuria – PKU)

פנילקטונוריה היא מחלה גנטית נדירה שמתבטאת מיד לאחר הלידה. במחלה זו הגוף לא מסוגל לפרק חומר שנקרא פניל-אלאנין (phenylalanine) אשר מצטבר בדם ובמוח. כתוצאה מכך מופיעים סימפטומים דוגמת קשיי למידה והפרעות התנהגות. ניתן לשלוט במחלה על ידי שמירה על תזונה דלת חלבון.
נשים בהריון החולות במחלה, ואשר אינן מקפידות על תזונתן, נמצאות בסיכון מוגבר פי שישה ללדת תינוק עם מום לב מולד בהשוואה לנשים אחרות.

ממיסים אורגניים

נשים שנחשפות לממיסים אורגניים נמצאות בסיכון גבוה פי שלושה ללדת תינוק עם מום לב מולד בהשוואה לנשים שלא. ממיסים אורגניים הם כימיקליים הנמצאים במגוון רחב של מוצרים כגון צבע, לק לציפורניים ודבק.