26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.04.2014 

מומי לב מולדים - מידע רפואי

Congenital heart disease
מעודכן לתאריך  29.04.2014 

אבחון של מומי לב מולדים

אבחון לפני הלידה

יותר ויותר מקרים של מומי לב מולדים מאובחנים לפני הלידה. הדבר נעשה באמצעות בדיקת אקו לב (אקו קרדיוגרפיה) עוברי.
אקו לב עוברי משתמש בעל קול (אולטרא סאונד) מיוחד שיוצר תמונה של חללי הלב העוברי. במרבית המקרים תבוצע בדיקה זו בשבועות 19-25 להריון. בהתאם לצורך ניתן לבצע סקירת מערכות בשלבים מוקדמים יותר (שבועות 14-16) בגישה נרתיקית (וגינלית). עם זאת, לא תמיד ניתן לאבחן מומי לב מולדים באמצעות אקו לב עוברי, בעיקר כאשר מדובר במומים קלים.

אבחנה לאחר הלידה

במידה שתינוק נולד עם מחלת לב כחלונית, האבחנה נעשית באופן מיידי, בשל צבע העור הכחול (כחלון) המאפיין את המומים הללו. כאשר התינוק נולד עם מום לב של המחיצה או מום חסימתי, ייתכן שהסימפטומים יופיעו רק לאחר מספר חודשים ואף שנים.
סימנים אפשריים המרמזים על מחלת לב כחלונית כוללים:
  • התפתחות איטית מהמצופה.
  • קוצר נשימה בזמן פעילות גופנית.
  • תלונות חוזרות על עייפות חריגה.
  • קושי בהאכלה.
 
במידה שהילד מציג סימפטומים אלו יש לפנות בהקדם לרופא המטפל. בדיקות יכולות לאשר או להפריך הימצאות מום בלב.

בדיקות לאחר הלידה

קיימות בדיקות המסוגלות לאבחן מומים מולדים בלב, דוגמת אקו לב, אלקטרוקרדיוגרם, צילום חזה, מדידת רוויית חמצן וצנתור לב.

אקו לב

ניתן לבצע בדיקת אקו ללב התינוק. לעיתים ניתן לאתר בעיות לבביות שלא אותרו במהלך החיים העובריים.

אלקטרוקרדיוגרם (אק"ג)

אלקטרוקרדיוגרם היא בדיקה שמודדת את הפעילות החשמלית של הלב. אלקטרודות מונחות על העור סביב הלב והן מחוברות למחשב. המחשב מנתח את האותות החשמליים שמיוצרים על ידי הלב על מנת להעריך את תפקודו.

צילום חזה

צילום חזה של הלב והריאות מסייע במענה על השאלה אם דם מצטבר בריאות, והאם הלב גדול מהתקין. שני הסימנים יכולים להעיד על מחלה לבבית.

מדידת רוויית חמצן (מד סטורציה)

מד רוויית החמצן מודד את כמות החמצן בדם, כאשר רמה לא תקינה עלולה להעיד על בעיה בלב. במהלך הבדיקה מניחים חיישן מיוחד על אצבע, אוזן או בוהן הנבדק. החיישן שולח לגוף גלי אור והמחשב שמחובר לחיישן מודד כמה אור נספג בגוף. כמות האור הנספגת מושפעת מכמות החמצן בדם.

צנתור לב

צנתור לב הוא דרך יעילה לקבלת מידע אודות הדם הזורם דרך הלב. הבדיקה מבוצעת תחת הרדמה מקומית ואינה כרוכה בכאב. צינור קטן וגמיש הנקרא צנתר מוחדר לתוך כלי הדם, לרוב באזור המפשעה או הזרוע, ומועבר דרך כלי הדם לתוך הלב בעזרת הנחייה של קרני רנטגן או תהודה מגנטית (MRI).
קצה הצינור מכיל מד לחץ דם זעיר, בעזרתו נערכות מדידות של לחץ הדם בנקודות שונות של הלב. במקרים רבים מוזרק לדם חומר צבע שיראה בצילום רנטגן. החומר הזה שזורם בחללי הלב השונים, מאפשר לצוות הרפואי להעריך בעזרת צילום רנטגן את התפקוד של כל אחר מחלקי הלב.

התמודדות עם אבחנה של מומי לב מולדים

הורים המתבשרים על כך שלילדם יש מום לב מולד עלולים לחוש פחד, חוסר אונים ובלבול – גם כאשר המום אינו חמור. מומלץ להורים לבקש את מירב המידע מהצוות הרפואי, הן לגבי סוג המום וחומרתו והן לגבי פתרונות והשלכות. אל תוותרו על הסבר מפורט הניתן בשפה שאתם מבינים לחלוטין. במידת הצורך כדאי להסתייע בפסיכולוג.