18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.04.2014 

תסמונת דאון - מידע רפואי

Down syndrome
מעודכן לתאריך  29.04.2014 

טיפול בתסמונת דאון

לא ניתן לרפא תסמונת דאון, אך קיימים מספר טיפולים שעשויים לסייע לאדם הלוקה בתסמונת לחיות חיים בריאים, פעילים ועצמאיים יותר, ולמשפחה להתמודד עם המצב.
כאשר מתברר שהתינוק לוקה בתסמונת דאון רק לאחר הולדתו, הרי הדבר עלול להוות הלם בלתי צפוי. ההורים יכולים לחוש אשם, פחד, עצב ובלבול. אין דרך נכונה או לא נכונה להגיב לידיעה מסוג זה. בכול מקרה רצוי להבין טוב יותר את ההשפעה הצפויה על חיי הילד וההורים, על ידי ייעוץ מקצועי ועל ידי קריאה וחקירת הנושא.

קבוצות תמיכה

שיתוף החוויות והקשיים עם משפחות נוספות החוות את התסמונת עשוי להועיל. כדאי לפנות לקבוצות תמיכה באופן עצמאי או בעזרת היועץ המקצועי. ישנן קבוצות תמיכה רבות, למשל אגודת ית"ד (אגודה לילדי תסמונת דאון).

התערבות מוקדמת

ככל שהסיוע המקצועי לילד הלוקה בתסמונת דאון נעשה בשלב מוקדם יותר, כך עולה הסיכוי שהוא יפתח עצמאות וחיים בריאים בהמשך הדרך. סיוע זה אמור לכלול טיפול רפואי וחינוכי, לרבות טיפול בדיבור, פיזיותרפיה וטיפול בקשיי למידה או במוגבלויות אחרות. 
התחלת טיפולי פיזיותרפיה בגיל מוקדם מאפשרת לילד לשפר את טווח התנועה. תינוקות הלוקים בתסמונת עלולים להיות בעלי מתח שרירים ירוד (היפוטוניה) וטיפולי הפיזיותרפיה עשויים לעזור להם ללמוד להתהפך, לשבת או ללכת. בגיל מאוחר יותר, כתוצאה ממתח שרירים נמוך, מתעורר קושי לבצע משימות הדורשות תיאום בתנועה, לרבות אכילה והלבשה, והטיפולים הללו עשויים לעזור רבות.

ריפוי בעיסוק

מרפאים בעיסוק מקנים לאנשים הלוקים בתסמונת דאון כלים שמסייעים להם לנהל חיים עצמאיים. מרפא בעיסוק יכול לעזור על ידי פירוק משימות לצעדים קטנים והדרכה בביצועם. 

תזונה

אנשים הלוקים בתסמונת דאון עלולים להתקשות לשמור על משקלם (כמחצית מהמבוגרים הלוקים בתסמונת דאון הם בעלי משקל יתר). ככל הנראה הדבר נובע מחילוף חומרים איטי שגורם לכך שהם מתקשים בשריפת קלוריות, ומוביל לאורח חיים פחות פעיל בהשוואה לאנשים בריאים. תזונאי עשוי לעזור על ידי גיבוש תוכנית תזונה אישית שתבטיח תזונה בריאה ומאוזנת.

רופא עיניים

אנשים הלוקים בתסמונת דאון נוטים לפתח בעיות עיניים, לרבות זיהומים, קטרקט, וכן מצבים הקשורים בתנועות העיניים וביכולת המרכוז (פזילה או עין עצלה). מומלץ להקפיד על בדיקות ומעקב תקופתי של רופא עיניים.

רופא אף-אוזן-גרון

הלוקים בתסמונת דאון סובלים לעיתים רבות מבעיות שמיעה. כדאי לעקוב אחר השמיעה בעזרת רופא מומחה בתחום אף-אוזן-גרון.

קרדיולוג

קרדיולוג הוא רופא המטפל בלב. הלוקים בתסמונת דאון נמצאים בסיכון מוגבר לפתח בעיות בלב, ולפיכך יש לפנות למעקב תקופתי אצל קרדיולוג. 

עובד סוציאלי

לעיתים קרובות הלוקים בתסמונת דאון זקוקים לעזרה בהתמודדות עם בעיות חברתיות, לרבות מציאת תעסוקה או הגשת טפסים להטבות כלכליות. עובד סוציאלי יסייע להם לפתור בעיות אלו, וכך יתאפשר להם לנהל חיים עצמאיים יותר.

ניטור שוטף

ילדים ומבוגרים הלוקים בתסמונת דאון זקוקים למעקב רפואי שגרתי מכיוון שהם נמצאים בסיכון מוגבר לפתח בעיות בריאות. מעבר למה שצוין, מומלץ לבדוק את תפקוד בלוטת התריס (בדיקה שבודקת האם בלוטת התריס משחררת מספיק הורמונים לזרם הדם) וכשמדובר בילדים לעקוב בקפדנות אחר קצב הגדילה (בעזרת רופא הילדים או טיפת חלב).