21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.04.2014 

תסמונת דאון - מידע רפואי

Down syndrome
מעודכן לתאריך  29.04.2014 

לחיות עם תסמונת דאון

בעזרת סיוע ותמיכה, רבים מהלוקים בתסמונת דאון יכולים לחיות חיים פעילים ועצמאיים.
ככול שהדברים נוגעים לילדים, מרביתם מסוגלים להשתלב בבתי ספר רגילים. יחד עם זאת, קיימים בתי ספר ומסגרות שמציעים לימודים המותאמים במיוחד לצרכיהם של ילדים שאצלם מתבטאת התסמונת בצורה קשה. גם כאשר ההורים חשים שהילד יצא נשכר יותר כתוצאה מהשתלבות בבית ספר מיוחד, ניתן לשקול אפשרות זו.
בוגרים לא מעטים הלוקים בתסמונת דאון ממשיכים ללימודים גבוהים, מסוגלים להשתלב בשוק העבודה (גם אם במשרה חלקית) ולתפקד בקהילה. הדבר תלוי כמובן בחומרת המחלה.
למרות שייתכן שאדם הלוקה בתסמונת דאון לא יוכל לחיות חיים עצמאיים לחלוטין, עדיין רבים מהלוקים בתסמונת מסוגלים לחיות בגפם או עם אדם נוסף. במקרים רבים עוברים לוקים בוגרים לסוג של דיור מוגן, בו הצוות מספק רמות שונות של תמיכה, בהתאם לצרכים של הפרט.
תסמונת דאון אינה מונעת יצירת מערכת זוגית, אם כי לעיתים מערכת כזו זקוקה להנחיה ולתמיכה בנושאים שונים, לרבות שימוש באמצעי מניעה. נשים הלוקות בתסמונת דאון נוטות לסבול מפוריות ירודה ומקושי להרות, אך אין הדבר אומר שהן אינן יכולות להביא ילדים לעולם. מרבית הגברים הלוקים בתסמונת דאון אינם פוריים.
כאשר אישה הלוקה בתסמונת נכנסת להריון, לעוברה יש סיכון של 35-50% לסבול גם הוא מהתסמונת. אין די נתונים שיאפשרו לאמוד את הסיכון כאשר שני ההורים לוקים במחלה, וזאת לאור העובדה שמרבית הגברים הללו אינם מסוגלים להביא ילדים. הסיכון להפלה טבעית וללידה מוקדמת גבוה יותר אצל נשים הלוקות בתסמונת דאון.
נשים המחליטות להביא ילדים לעולם תזדקקנה להנחיה מקצועית ולתמיכה שיסייעו להן להתמודד עם הדרישות הגופניות והשכליות הנובעות מנוכחותו של התינוק.