23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מחלת הסעיפים ודלקת הסעיפים (דיוורטיקולוזיס ודיוורטיקוליטיס) - מידע רפואי

Diverticular disease and diverticulitis
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

טיפול במחלת הסעיפים ודלקת הסעיפים

מחלת הסעיפים

ניתן לטפל במרבית המקרים של מחלת הסעיפים בבית. משכך כאבים מסוג פרצטמול (אקמול, דקסמול), שאינו מצריך מרשם רופא, מומלץ להקלה על הסימפטומים.
משככי כאבים מסוג נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) כמו אספירין או איבופרופן אינם מומלצים בגלל שהם עלולים לגרות את הקיבה ולהגביר את הסיכוי לפתח דימום פנימי.
תזונה עשירה בסיבים עשויה להקל תחילה על הסימפטומים ואחר כך אף לפתור את הבעיה של תסמיני מחלת הסעיפים. יש שיחושו בשיפור ימים אחדים בלבד לאחר שישנו את תזונתם אולם בדרך כלל יחלוף כחודש עד אשר יתחוורו למטופל יתרונות תזונה זו במלואם.
אם יחווה המטופל עצירויות, ייתכן שיינתנו לו משלשלים נפחיים העלולים לגרום לגזים ולנפיחות. ככלל, חשוב להקפיד על שתיית נוזלים מרובה כדי למנוע חסימות במערכת העיכול.
במקרים מסוימים של מחלת הסעיפים, מתרחשים דימומים חמורים או מתמשכים מהרקטום. התופעה מתרחשת כאשר כלי הדם במעי הגס שהוחלשו על-ידי הדיוורטיקולות הפכו פגיעים. בדרך כלל הדימום אינו מכאיב אולם אם החולה מאבד יותר מדי דם, עליו לקבל עירוי דם בבית חולים.
יש ליצור קשר עם רופא המשפחה מיד כשמבחינים בכול דימום כבד או מתמשך מהרקטום.

דלקת הסעיפים

כאשר דלקת הסעיפים היא קלה, בדרך כלל ניתן לטפל בה בבית. רופא המשפחה ירשום אנטיביוטיקה לשם טיפול בזיהום וניתן ליטול פראצטמול נגד הכאבים.
חשוב ליטול את כל מנות האנטיביוטיקה על פי הרשום במרשם, אף אם הוקל למטופל בטרם סיים אותן. זאת כדי למנוע הופעה של זני חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה בגוף המטופל.
חלק מהאנטיביוטיקות שמשתמשים בהן לטיפול בדלקת הסעיפים עלולות לגרום לאחת או יותר מתופעות הלוואי הבאות:
  • בלבול וטשטוש (אל תנהגו במצב זה).
  • בחילות.
  • הקאות.
  • שלשולים.
 
בנוסף, אנטיביוטיקות מסוימות עלולות לגרום לתגובות בלתי צפויות אם צורכים אלכוהול בעת נטילתן.
ידוע שאנטיביוטיקות גורמות לפגיעה ביעילותן של גלולות או מדבקות למניעת הריון. לפיכך יש להשתמש באמצעי מניעה אחר, כדוגמת קונדום, במהלך התקופה בה נוטלים אנטיביוטיקה ובמשך 7 ימים לאחר מכן. רופא המשפחה יוכל לייעץ למטופלת אלו אנטיביוטיקות הן בעיתיות במובן זה.
לחולה בדלקת הסעיפים עשוי הרופא להמליץ על דיאטת נוזלים למשך ימים אחדים, עד להקלה בסימפטומים. לאחר מכן ניתן לחזור בהדרגה למזון מוצק, במהלך 2-3 ימים.
אם דלקת הסעיפים מחמירה, ייתכן שיתעורר צורך באשפוז בבית חולים. טיפול בבית חולים מומלץ כאשר:
  • פראצטמול אינו מסייע בהקלת כאבים.
  • החולה אינו מסוגל לשתות די כדי למנוע התייבשות.
  • החולה אינו מסוגל ליטול אנטיביוטיקה דרך הפה (בטבליות, קפסולות או סירופים).
  • המצב הבריאות הכללי של החולה ירוד.
  • המערכת חיסונית של החולה מוחלשת והוא מועד לסבול מסיבוכים.
  • הסימפטומים אינם משתפרים לאחר 48 שעות של טיפול בבית.
 
במהלך האשפוז סביר שהמטופל יקבל זריקות אנטיביוטיקה ויחובר לעירוי תוך ורידי, שדרכו יקבל נוזלים ורכיבי תזונה. רוב האנשים יתחילו להראות סימני שיפור בתוך 2-3 ימים.

ניתוח

הואיל וכל אירוע של דלקת הסעיפים טומן בחובו סיכון גובר להתפתחות סיבוכים חמורים, יש לשקול ניתוח, במיוחד שעה שהיו לכם בעבר שני אירועים או יותר של הדלקת.
בניתוח המכונה כריתה חלקית של המעי הגס, מסירים מהמעי הגס את החלק שנפגע כתוצאה מהדלקת, והאזורים הבריאים שלו מחוברים יחד מחדש.
ניתוח כזה לא יפגע בדרך כלל בפעילות התקינה של המעיים, אולם השיבה לאכילת מזון מוצק לאחר הניתוח תתאפשר רק באופן הדרגתי.