03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מחלת הסעיפים ודלקת הסעיפים (דיוורטיקולוזיס ודיוורטיקוליטיס) - מידע רפואי

Diverticular disease and diverticulitis
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

סיבוכים של מחלת הסעיפים ודלקת הסעיפים

פריטוניטיס (דלקת הצפק)

במקרים נדירים, דיוורטיקולה מזוהמת עלולה להתפוצץ ולגרום להתפשטות הזיהום לקרום המצפה את האיברים הפנימיים של הבטן ואת דופן הבטן, הידוע בשם פריטונאום (צפק). זיהום כזה נקרא פריטוניטיס או דלקת הצפק.
פריטוניטיס עלול להיות מצב מסכן חיים המחייב טיפול אנטיביוטי מיידי. ייתכן שיידרש גם ניתוח לתיקון הנזקים ולניקוז של מוגלה.

מורסה (אבצס)

לעיתים פריטוניטיס עלולה לגרום למורסה, שהיא חלל או גוש מלא במוגלה בתוך הרקמה. אם יש מורסה, ייתכן שיתעורר צורך בניתוח על מנת לנקז החוצה את המוגלה.

פיסטולה

פיסטולה הוא כינוי למצב של צינור לא תקין או מעבר לא תקין, שבמקור אמור לחבר בין שני איברים של הגוף. למשל, בצינור המעיים, בקיר הבטן או בשלפוחית השתן. המצב מתרחש כאשר שתי רקמות נגועות באות במגע זו עם זו והן נדבקות זו לזו. לאחר החלמת האזור הנגוע עלולה להיווצר במקום הידבקות, היינו פיסטולה. במקרים רבים יידרש ניתוח על מנת להסיר את הפיסטולה.

חסימת מעיים

אם הזיהום גרם להצטלקות המעי הגס, הוא עלול להיחסם באופן חלקי או מוחלט. מעי חסום באופן מוחלט מהווה מצב חירום רפואי, מאחר שללא התערבות רפואית דחופה תתחיל רקמת המעי להינמק ובסופו של דבר תיקרע – דבר שיגרום לפריטוניטיס (דלקת הצפק).
מעי החסום באופן חלקי איננו מצב חירום כמו מעי החסום לחלוטין, אולם עדיין מחייב טיפול רפואי. אם לא מטפלים בו, הוא יפריע ליכולת עיכול המזון ועלול לגרום לכאבים חזקים.
במקרים מסוימים, ניתן להסיר את האזור החסום במעיים על ידי ניתוח. לעומת זאת, אם ההצטלקות והחסימה שבעקבותיה נרחבות יותר, ייתכן שיהיה צורך בקולוסטומיה זמנית או קבועה.
קולוסטומיה היא מילה המורכבת משתי מילים יווניות: קולון - שפירושו "המעי הגס" וסטומה - שפירושה "פה" או "פתח".
בקולוסטומיה, פוערים פתח (סטומה) באחד מצידי הבטן, וקצה בריא של המעי הגס מוצא דרך הפתח שנפער בדופן הבטן, ומחובר לשקית חיצונית. זוהי למעשה הטיה של הפרשות המעי הגס, כדי לעקוף קטע חולה או בעייתי. במקרים רבים, לאחר שלמעי תהא הזדמנות להחלים, ניתן יהיה לחבר שוב את המעיים ולהסיר את שקית הקולוסטומיה.
אם לא ניתן להסיר את השקית, יש אפשרות להתקין שקית פנימית (שקית אילאו-אנלית) כך שהמטופל לא יאלץ לחיות עם שקית הפרשות מחוץ לגוף.