07 יולי 2022 ח' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.06.2014  באדיבות ה 

שדרה שסועה (ספינה ביפידה) עם בליטה של חוט השדרה - מידע רפואי

Spina Bifida
מעודכן לתאריך  08.06.2014  באדיבות ה 

מבוא לשדרה שסועה

עמוד השדרה הוא מבנה גרמי (עצמות וסחוסים) שלאורכו עוברת תעלת השדרה אשר מכילה את חוט השדרה. חוט השדרה הוא צבר של רקמת תאי עצב שתפקידם להעביר מסרים עצביים למוח (מידע חושי המגיע מקולטני החישה שברחבי הגוף) ומהמוח לשרירים (פקודות הפעלה המכונות פקודות מוטוריות). בנוסף שולט חוט השדרה על רפלקסים, שהם תגובות לא רצוניות לגירויים. עמוד השדרה מקיף את חוט השדרה ומגן עליו.
שדרה שסועה (ספינה ביפידה) הוא מונח המתאר מומים מולדים הקשורים לפגם בהתפתחות עמוד השדרה. במהלך החודש הראשון מתפתח אצל העובר מבנה שנקרא הצינור העצבי (neural tube) שבהמשך מתפתח למבנה מורכב יותר שמכיל עצמות, רקמות ועצבים ובסופו של דבר יוצר את עמוד השדרה.
במקרים של שדרה שסועה, משהו משתבש בהתפתחות הצינור העצבי ועמוד השדרה לא 'נסגר' כראוי. ספינה ביפידה הוא מונח לטיני שפירושו עמוד שדרה מפוצל.

סוגים של שדרה שסועה

קיימים שלושה סוגים של שדרה שסועה:
  • שדרה שסועה נסתרת (spina bifida occulta).
  • שדרה שסועה עם בליטה של קרומי המוח (spina bifida meningocele).
  • שדרה שסועה עם בליטה של חוט השדרה (myelomeningocele).
 

שדרה שסועה נסתרת (spina bifida occulta)

שדרה שסועה נסתרת היא הסוג הקל ביותר של ספינה ביפידה. בסוג זה הפתח שנותר בעמוד השדרה, בחוליה אחת או יותר, קטן מאוד. הפתח מצופה בעור, כך שהוא אינו נראה כלפי חוץ.
לעיתים ניתן לראות אצל יילודים סימנים על פני העור מעל הנקודה בה קיים הפתח בעמוד השדרה, היכולים לרמז על שדרה שסועה נסתרת. אלו כוללים ציצית שיער, הצטברות שומן, גומת חן או סימן לידה או שינויים בצבע העור. סימנים אלו אינם מופיעים בהכרח בכול המקרים של שדרה שסועה נסתרת ומאידך נוכחותם  יכולה להיות חסרת משמעות.
על פי רוב שדרה שסועה נסתרת אינה גורמת לסימפטומים ואינה מצריכה טיפול. במקרים מסוימים עלולים להופיע סימפטומים הכוללים הפרעות בשלפוחית השתן, הפרעות במעיים או עקמת (סקוליוזיס - קימור לא תקין של עמוד השדרה).

שדרה שסועה עם בליטה של קרומי המוח (spina bifida meningocele)

שדרה שסועה עם בליטה של קרומי המוח היא הסוג הנדיר ביותר של ספינה ביפידה. במקרים אלו קרומי המוח שמגנים ומקיפים את חוט השדרה נדחפים בפתח שנותר.
בשדרה שסועה מסוג זה מערכת העצבים לא נפגעת אולם אדם עם שדרה שסועה עם בליטה של קרומי המוח עלול  לפתח סימפטומים הכוללים הפרעות בתפקוד שלפוחית השתן והמעיים. ניתן להסיר את הקרומים בהליך ניתוחי ולרוב לא יהא צורך בטיפול נוסף.

שדרה שסועה עם בליטה של חוט השדרה (myelomeningocele)

שדרה שסועה עם בליטה של חוט השדרה היא הסוג החמור ביותר של ספינה ביפידה. על פי הערכות אחד מכל 1,000 תינוקות יסבול ממום זה. במקרה זה עמוד השדרה נותר פתוח לאורך מספר חוליות. הקרומים המקיפים את חוט השדרה וחוט השדרה עצמו נדחפים החוצה ויוצרים שק בגב התינוק. לעיתים השק מצופה בקרומי המוח, אך במקרים מסוימים השק נותר פתוח והעצבים שבחוט השדרה חשופים לזיהומים שעלולים להיות קטלניים. 
במרבית המקרים ניתן לבצע ניתוח לסגירת הפגם אולם עלול להיות שנגרם כבר נזק בלתי הפיך למערכת העצבים. הנזק יכול לגרום למגוון רחב של סימפטומים, לרבות:
  • שיתוק חלקי או מלא של הגפיים התחתונות. 
  • אי שליטה על שתן או צואה. 
  • איבוד תחושה בעור.
 
מרבית התינוקות הלוקים בשדרה שסועה מסוג זה מפתחים מיימת של הראש (hydrocephalus), מצב בו נוצר עודף של נוזל שדרה (cerebrospinal fluid – CSF) שהוא נוזל המקיף את המוח. יש לטפל במיימת של הראש באמצעות ניתוח כיוון שלחץ מוגבר שהנוזל יוצר עלול לגרום לנזק מוחי.

תחזית שרידות והחלמה

במהלך השנים האחרונות, בעקבות התקדמות הטיפול בשדרה שסועה, תחזית השרידות טובה יותר מבעבר. אם לפני שנת 1960 מרבית הילדים שלקו בשדרה שסועה נפטרו לפני גיל שנה, הרי כיום מרביתם מגיעים לבגרות ומצליחים לחיות חיים עצמאיים.