04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.06.2014  באדיבות ה 

שדרה שסועה (ספינה ביפידה) עם בליטה של חוט השדרה - מידע רפואי

Spina Bifida
מעודכן לתאריך  08.06.2014  באדיבות ה 

גורמים לשדרה שסועה עם בליטה של חוט השדרה

הגורמים לשדרה שסועה עם בליטה של חוט השדרה (myelomeningocele) אינם ידועים, אולם מרבית אנשי המקצוע סבורים ששילוב של מספר גורמים סביבתיים, תזונתיים וגנטיים (תורשתיים) מגביר את הסיכון ללידת תינוק עם שדרה שסועה. 

חומצה פולית

חוסר בחומצה פולית (ויטמין מקבוצת B) במהלך ההריון הוא גורם הסיכון המשמעותי ביותר ללידת תינוק עם שדרה שסועה. לא ברור כיצד בדיוק עוזרת חומצה פולית למניעת שדרה שסועה אך סביר שהיא משפיעה על התפתחות העובר. מעריכים כי נטילת כמות מספקת של חומצה פולית טרם הכניסה להריון ובמהלך ההריון עשויה למנוע 7 מתוך 10 מקרים של פגמים בצינור העצבי (חוט השדרה), לרבות שדרה שסועה.
מזונות עשירים בחומצה פולית כוללים עדשים, אפונת גינה, שעועית, לפת, סלק, כרובית, תרד, ברוקולי, פלפל, קישוא, אספרגוס, עגבניה ותות שדה. חומצה פולית גם מוספת למוצרי מזון דוגמת דגני בוקר. ניתן לצרוך חומצה פולית כתוסף תזונה הנמכר בבתי מרקחת.

היסטוריה של לידת תינוק עם שדרה שסועה

לידת תינוק עם שדרה שסועה מעלה במעט את הסיכון לכך שגם בהריונות הבאים ייוולד תינוק הלוקה בשדרה שסועה. במצב זה קיים סיכון של 1 ל-20 ללידת תינוק נוסף עם שדרה שסועה.

תרופות

מספר תרופות מעלות את הסיכון לשדרה שסועה ולמומים מולדים נוספים:
  • וולפוראט (valporate)
  • קרבמזפין (carbamazepine)
  • למוטריג'ין (lamotrigine)
 
תרופות אלו משמשות לטיפול במחלת הנפילה (אפילפסיה) ובחלק מהפרעות מצב הרוח, לרבות הפרעה בי פולרית (מאניה-דיפרסיה) אשר גורמת למצב רוחו של האדם לנוע מקיצוניות אחת לשנייה.
וולפוראט גורם למומים בצינור העצבי (חוט השדרה), לרבות ספינה ביפידה, ב-1-2 מכל 100 מקרים. אין נתונים מדויקים לגבי מידת הסיכון שמתלווה לנטילת קרבמזפין ולמוטריג'ין. מומלץ לנשים הפעילות מינית ואשר נוטלות תרופות אלו להשתמש באמצעי מניעה.
מומלץ שאישה הנוטלת תרופות אלו ומעוניינת להרות תיוועץ ברופא המטפל. ייתכן שניתן להחליף את הטיפול התרופתי, או להפחית מינון. נטילת תוסף תזונה של חומצה פולית עשויה למזער את הסיכון.
בכול מקרה, אין להפסיק נטילה של תרופת מרשם ללא המלצת הרופא.

סוכרת

נשים הסובלות מסוכרת שהיא מחלה המתאפיינת ברמות גבוהות מהתקין של סוכר בדם, נמצאות בסיכון מוגבר ללדת תינוק עם שדרה שסועה. ייתכן שהדבר נובע מהרמות הגבוהות של הסוכר בדם אשר מפריעות להתפתחות העובר.

השמנה

נשים בעלות עודף משקל (מעל 30 BMI) נמצאות בסיכון מוגבר ללדת תינוק עם שדרה שסועה.

חום גוף

מצטברות עדויות לכך שחום גוף גבוה (היפר תרמיה) במהלך השבועות הראשונים להריון עלול להגביר את הסיכון לשדרה שסועה אצל העובר. העלייה בחום הגוף יכולה לנבוע ממחלה דלקתית כלשהיא או משימוש בסאונה ובאמבטיות חמות.