21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.06.2014  באדיבות ה 

שדרה שסועה (ספינה ביפידה) עם בליטה של חוט השדרה - מידע רפואי

Spina Bifida
מעודכן לתאריך  08.06.2014  באדיבות ה 

אבחון של שדרה שסועה עם בליטה של חוט השדרה

מרבית המקרים של שדרה שסועה עם בליטה של חוט השדרה (myelomeningocele) מאובחנים במהלך סקירה מוקדמת במהלך ההריון. סקירה זו שמתבצעת על ידי שימוש בעל קול (אולטרסאונד) נערכת סביב השבוע ה- 12. בדיקה נוספת הנערכת סביב שבועות 18-20 ואשר מכונה סקירת מערכות מעניקה תמונה מדויקת יותר.

בדיקות על קול (אולטרסאונד)

סקירת על קול היא בדיקה שמשתמשת בגלי קול לצורך יצירת תמונה של חלקי גוף פנימיים. מדובר בבדיקה בטוחה לחלוטין מבחינה רפואית.
הסקירה הראשונה מתבצעת על פי רוב בין השבועות 8-14 ונקראת סקירה מוקדמת סקירה זו שמסייעת לקבוע את גיל העובר יכולה גם לסייע באבחון בעיות הקשורות לעמוד השדרה של העובר ולאבחן מקרים חמורים של שדרה שסועה.
גם הסקירה השנייה שמכונה סקירת מערכות היא בדיקת על קול והיא נערכת בשבועות 18-20 להריון. מטרת הבדיקה לזהות מומים גופניים בעובר. על פי רוב זוהי הבדיקה בה מתגלה שדרה שסועה.

התמודדות עם התוצאות

כאשר האבחנה של שדרה שסועה היא ברמת וודאות גבוהה, הצוות המטפל מסביר להורים את השלכות המום ועליהם לשקול את האפשרויות העומדות בפניהם:
  • המשך ההריון תוך קבלת מידע וייעוץ לגבי שדרה שסועה.
  • סיום ההריון באופן יזום. האופן בו יתבצע סיום ההריון תלוי בשבוע ההריון בו נמצאת האישה. מומלץ לזוג השוקל הפסקת הריון להתייעץ עם הרופא המטפל.