21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.06.2014  באדיבות ה 

שדרה שסועה (ספינה ביפידה) עם בליטה של חוט השדרה - מידע רפואי

Spina Bifida
מעודכן לתאריך  08.06.2014  באדיבות ה 

מניעה של שדרה שסועה

חומצה פולית

חוסר בחומצה פולית (ויטמין מקבוצת B) במהלך ההריון הוא גורם הסיכון המשמעותי ביותר ללידת תינוק עם שדרה שסועה. לא ברור כיצד בדיוק עוזרת חומצה פולית למניעת שדרה שסועה אך סביר שהיא משפיעה על התפתחות העובר. מעריכים כי נטילת כמות מספקת של חומצה פולית טרם הכניסה להריון ובמהלך ההריון עשויה למנוע 7 מתוך 10 מקרים של פגמים בצינור העצבי (חוט השדרה), לרבות שדרה שסועה.
מזונות עשירים בחומצה פולית כוללים עדשים, אפונת גינה, שעועית, לפת, סלק, כרובית, תרד, ברוקולי, פלפל, קישוא, אספרגוס, עגבניה ותות שדה. חומצה פולית גם מוספת למוצרי מזון דוגמת דגני בוקר. ניתן לצרוך חומצה פולית כתוסף תזונה הנמכר בבתי מרקחת.
משרד הבריאות ממליץ לכל הנשים המנסות להרות ליטול 0.4 מיליגרם חומצה פולית ביום (כתוסף תזונה) וכך אף במהלך 12 השבועות הראשונים להריון, כיוון שבתקופה זו מתפתח עמוד השדרה של העובר.
המלצות האקדמיה הלאומית האמריקאית מדברות על 0.6 מיליגרם ליום עבור אישה הרה, 0.4 מיליגרם עבור כול אישה מעל גיל 14 ונשים מניקות 0.5 מיליגרם ליום. האקדמיה האמריקאית קבעה גם שנטילה של עד 1 מיליגרם חומצה פולית ליום (כתוסף תזונה) הנה בטוחה.
נשים הנמצאות בסיכון גבוה ללדת תינוק עם שדרה שסועה זקוקות למינון יומי גבוה יותר של חומצה פולית בהשוואה לנשים שאינן בקבוצת סיכון. נשים בקבוצת סיכון הן כאלו שעונות על אחד מהמאפיינים הבאים:
  • נשים הסובלות מסוכרת שהיא מחלה המתאפיינת ברמות גבוהות מהתקין של סוכר בדם.
  • נשים שנוטלות תרופות המשמשות לטיפול במחלת הנפילה (אפילפסיה), שגורמת לפרכוסים חוזרים, דוגמת קרבמזפין (carbamazepine).
יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע למצבים אלו.

תרופות

מספר תרופות מעלות את הסיכון לשדרה שסועה ולמומים מולדים נוספים:
  • וולפוראט (valporate)
  • קרבמזפין (carbamazepine)
  • למוטריג'ין (lamotrigine)
 
תרופות אלו משמשות לטיפול במחלת הנפילה (אפילפסיה) ובחלק מהפרעות מצב הרוח, לרבות הפרעה בי פולרית (מאניה-דיפרסיה) אשר גורמת למצב רוחו של האדם לנוע מקיצוניות אחת לשנייה.
וולפוראט גורם למומים בצינור העצבי (חוט השדרה), לרבות ספינה ביפידה, ב-1-2 מכל 100 מקרים. אין נתונים מדויקים לגבי מידת הסיכון שמתלווה לנטילת קרבמזפין ולמוטריג'ין. מומלץ לנשים הפעילות מינית ואשר נוטלות תרופות אלו להשתמש באמצעי מניעה.
מומלץ שאישה הנוטלת תרופות אלו ומעוניינת להרות תיוועץ ברופא המטפל. ייתכן שניתן להחליף את הטיפול התרופתי, או להפחית מינון. נשים הנוטלות תרופות לטיפול במצבים כמו מחלת הנפילה (אפילפסיה) צריכות להתייעץ עם הרופא המטפל באשר למינון של חומצה פולית המומלץ עבורן, מכיוון שחלק מהתרופות מבטלות או מפחיתות את פעילותה של החומצה הפולית. נטילת תוסף תזונה של חומצה פולית עשויה למזער את הסיכון.
בכול מקרה, אין להפסיק נטילה של תרופת מרשם ללא המלצת הרופא המטפל.