20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מיימת ראש (הידרוצפלוס) - מידע רפואי

hydrocephalus
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

אבחון של מיימת ראש

האבחון של הסוגים השונים של מיימת ראש (הידרוצפלוס) מתבצע באמצעות סריקה של הראש באמצעים שונים.

מיימת ראש מולדת

בחלק מהמקרים בדיקת על קול (אולטרסאונד) המתבצעת במסגרת סקירת מערכות של העובר במהלך ההריון, יכולה לאתר מיימת ראש מולדת טרם הלידה. בדיקת על קול משתמשת בגלי קול בתדירות גבוהה לשם יצירת תמונה של הרחם ושל התינוק שבתוכו.
אם לאחר הלידה עולה חשד שלתינוק יש מאפיינים גופניים הקשורים למיימת ראש מולדת, לרבות ראש גדול, הוא יופנה לבדיקת על קול. כאשר תוצאות בדיקה זו אינן חד משמעיות ניתן לבצע בדיקות נוספות:
 
בעזרת הסריקות הללו ניתן לראות אם חלה הצטברות נוזלים חריגה במוח ולחץ מוגבר, וכן לעמוד על מומים מבניים במוח שיכולים לגרום למיימת הראש.

מיימת ראש נרכשת

ניתן לאבחן מיימת ראש נרכשת על ידי שילוב של סריקת טומוגרפיה ממוחשבת של המוח (computed tomography – CT) עם דימות של הראש בעזרת תהודה מגנטית (magnatic resonance – MRI). ניתן לזהות בעזרת הסריקות הללו גם את הגורמים לסימפטומים, לרבות גידול במוח.

מיימת ראש עם לחץ תקין (normal pressure hydrocephalus – NPH)

מיימת ראש עם לחץ תקין, המתפתחת על פי רוב אצל מבוגרים, עלולה להיות קשה לאבחון מאחר שהסימפטומים מתפתחים בצורה הדרגתית. בנוסף הסימפטומים הללו שכיחים במצבים דוגמת מחלת אלצהיימר, שעלולה להתלוות לה מיימת ראש עם לחץ תקין.
קיימת חשיבות רבה לאבחון מדויק, כיוון שבניגוד לאלצהיימר, במיימת ראש עם לחץ תקין ניתן להפחית את הסימפטומים באמצעות טיפול מתאים. מקובל להשתמש בעיקר בארבע אמות מידה לשם אבחון:
  • הליכה ויציבה.
  • יכולות שכליות (מנטליות).
  • סימפטומים הקשורים לשלפוחית השתן, לרבות אי שליטה על מתן שתן.
  • מראה המוח כפי שמודגם בבדיקות הדימות השונות.
 
ניתן לאבחן מיימת ראש עם לחץ תקין כאשר קיימים סימפטומים של חוסר יציבות, איטיות בחשיבה, בעיות שליטה על מתן שתן וכמו כן בדיקות הדימות מצביעות על רמות גבוהות מהתקין של נוזל השדרה. יחד עם זאת לא בכול מקרה של מיימת ראש יופיעו כול הסימפטומים.
על מנת להחליט אם ניתוח עשוי לסייע, ייתכן שתידרשנה בדיקות נוספות:
  • ניקור מותני (lumbar puncture – LP).
  • מבחן ניקוז מותני.
  • מבחן עירוי מותני.
 

ניקור מותני (lumbar puncture – LP)

ניקור מותני הוא הליך בו נלקחת דגימה מנוזל השדרה. במסגרת ההליך מוכנסת מחט חלולה בין חוליות עמוד השדרה באזור הגב התחתון ובאמצעותה נדגמת כמות קטנה מנוזל השדרה. מעבר לתוצאות בדיקת הדגימה, כאשר עצם נטילת הדגימה מפחית את הסימפטומים, הרי הדבר מרמז על כך שניתוח מתאים עשוי לשפר את המצב.

ניקוז מותני

במקרים בהם הניקור המותני אינו גורם להפחתת הסימפטומים ועדיין קיים חשד למיימת ראש, ניתן לבצע ניקוז מותני. ניקוז מותני הוא הליך המתבצע תחת הרדמה מקומית או תחת טשטוש המטופל. במהלכו מחדירים צינורית אל בין חוליות עמוד השדרה כדי לנקז כמות גדולה יחסית של נוזל שדרה. הניקוז מתבצע במהלך מספר ימים, בהם בוחנים אם חלה הפחתה בסימפטומים, למשל על ידי שיפור יכולת ההליכה.

עירוי מותני

עירוי מותני הוא הליך המסייע הן לאבחון והן לקבלת החלטה אם ניתוח מתאים ישפר את המצב. ההליך מתבצע תחת הרדמה מקומית ולכן אינו מכאיב.
במסגרת ההליך מזריקים בקצב איטי נוזל לתוך עמוד השדרה באזור הגב התחתון, אגב מדידת הלחץ הנוצר בעקבות ההזרקה. כאשר אין בעיה הרי הנוזל המוזרק אמור להיספג על ידי הגוף והלחץ יישאר קבוע. במידה שהגוף אינו מסוגל לספוג את הנוזל המוזרק הלחץ יעלה, ובמצב זה ניתן להסיק שמדובר במיימת ראש עם לחץ תקין ושניתוח יסייע למטופל.